Specialistsjuksköterskeprogram, inriktning anestesisjukvård
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 1 · LNU-15236
Här görs urvalet inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i lärosätets egna urvalsgrupper APAV (akademiska poäng, avancerad nivå), APRA (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer vilka meriter som räknas och vilken poängskala som gäller, ofta tidigare högskolestudier eller en meritbedömning.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 1; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 413
- 122 i första hand
- Antagna
- 30
- urval 1
- Reserver
- 240
- Sökande per plats
- 13,8
- Mycket hög konkurrens
Antagningspoäng och söktryck sedan 2014
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Akad. poäng (APAV): akademiska poäng, avancerad nivå
Visa som tabell
| Termin | Akad. poäng (APAV) |
|---|---|
| HT 2014 | 263 |
| HT 2015 | 270 |
| HT 2016 | 243 |
| HT 2020 | 248 |
| HT 2021 | 272 |
| HT 2022 | 285 |
| HT 2023 | 284 |
| HT 2024 | 285 |
| HT 2025 | 270 |
| HT 2026 | 255 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2014 | 328 | 111 |
| HT 2015 | 332 | 91 |
| HT 2016 | 344 | 114 |
| HT 2020 | 289 | 99 |
| HT 2021 | 395 | 126 |
| HT 2022 | 394 | 135 |
| HT 2023 | 435 | 144 |
| HT 2024 | 489 | 150 |
| HT 2025 | 455 | 166 |
| HT 2026 | 413 | 122 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 15| Lärosäte | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|
| Mälardalens universitet Specialistsjuksköterskeutbildning med inriktning mot anestesisjukvård · Västerås · Distans | 1,20 | 17,7 | 442 |
| Linnéuniversitetet Växjö · Distans · Du tittar på den här | – | 13,8 | 413 |
| Karolinska institutet Specialistsjuksköterskeprogrammet - anestesisjukvård · Huddinge | – | 13,0 | 650 |
| Linköpings universitet Specialistsjuksköterskeprogrammet inriktning mot anestesisjukvård · Linköping · Distans | – | 26,0 | 416 |
| Umeå universitet Specialistsjuksköterskeprogrammet med inriktning mot anestesisjukvård · Umeå · Distans · VT 2026 | – | 5,0 | 401 |
| Luleå tekniska universitet Specialistsjuksköterska med inriktning anestesisjukvård · Luleå · Distans | – | 6,8 | 376 |
| Uppsala universitet Specialistsjuksköterskeprogrammet - Anestesisjukvård · Uppsala | – | 10,4 | 332 |
| Linköpings universitet Specialistsjuksköterskeprogrammet inriktning mot anestesisjukvård · Jönköping · Distans | – | 23,3 | 326 |
| Göteborgs universitet Specialistsjuksköterskeprogrammet med inriktning mot anestesisjukvård · Göteborg | – | 9,2 | 295 |
| Lunds universitet Specialistsjuksköterskeprogrammet, anestesisjukvård · Lund | – | 5,1 | 280 |
Om programmet
Utbildningen syftar till att utbilda anestesisjuksköterskor och ger beredskap för att medverka i dagens och morgondagens anestesisjukvård. Utbildningen baseras i huvudsak på distanspedagogik som kompletteras med ett antal fysiska campusträffar på Linnéuniversitetet i Växjö. Detta innebär att undervisningen huvudsakligen genomförs med hjälp av digitala hjälpmedel. Flest antal fysiska träffar genomförs under höstterminens kurs på 22,5 hp med totalt ca 8-10 dagar.
- Omfattning
- 60 högskolepoäng, ca 1 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet för studier på avancerad nivå samt särskild behörighet: • Sjuksköterskeexamen om 180 hp eller motsvarande • Svensk legitimation som sjuksköterska, som Socialstyrelsen har utfärdat • 90 hp i vårdvetenskap inklusive ett självständigt arbete om 15 hp på nivå G2E, eller motsvarande • Yrkesverksamhet som sjuksköterska motsvarande minst 12 månaders heltidstjänst efter svensk sjuksköterskelegitimation • Svenska 3 eller motsvarande • Engelska 5 eller motsvarande
- Examen
- Specialistsjuksköterskeexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Anestesisjuksköterskor | 50 000 kr42–60 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linnéuniversitetet
- Specialistsjuksköterskeprogram, inriktning distriktssköterskaBI–HP–Sökande/plats11,1
- Specialistsjuksköterskeprogram, inriktning distriktssköterskaBI–HP–Sökande/plats14,7
- Specialistsjuksköterskeprogram, inriktning distriktssköterskaBI–HP–Sökande/plats–
- Specialistsjuksköterskeprogram, inriktning vård av äldreBI–HP–Sökande/plats3,7
- Specialistsjuksköterskeprogram, inriktning ambulanssjukvårdBI–HP–Sökande/plats5,3
- Specialistsjuksköterskeprogram, inriktning ambulanssjukvårdBI–HP–Sökande/plats9,0
- Specialistsjuksköterskeprogram, inriktning psykiatrisk vårdBI–HP–Sökande/plats3,4
- Specialistsjuksköterskeprogram, inriktning akutsjukvårdBI–HP–Sökande/plats4,8
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LNU-15236
LNU-15236 · omgång VIFYHT26
413 sökande, 122 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APAV Akademiska poäng, avancerad nivå | 255 | 15 | – | – | 240 |
| APRA Lärosätets eget urval | 288 | 15 | – | – | 179 |
Vanliga frågor om Specialistsjuksköterskeprogram, inriktning anestesisjukvård
Vad krävdes för att komma in på Specialistsjuksköterskeprogram, inriktning anestesisjukvård vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 1) var gränsen APAV 255 och APRA 288. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Specialistsjuksköterskeprogram, inriktning anestesisjukvård vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 413 personer, varav 122 i första hand. 30 antogs, alltså 13,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Specialistsjuksköterskeprogram, inriktning anestesisjukvård vid Linnéuniversitetet?
Ja, den sjönk: i APAV krävdes 255 HT 2026 mot 270 HT 2025. Sökande: 413 mot 455.
Hur görs urvalet till Specialistsjuksköterskeprogram, inriktning anestesisjukvård vid Linnéuniversitetet?
Urvalet görs inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i APAV (akademiska poäng, avancerad nivå), APRA (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer själv vilka meriter som räknas och poängskalan; se lärosätets egen sida för detaljer.
Var finns Specialistsjuksköterskeprogram, inriktning anestesisjukvård mer?
Samma utbildning finns på 15 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor67 %(276)
- Män33 %(137)
- 24 år eller yngre3 %11
- 25–34 år57 %237
- 35 år eller äldre40 %165
- Antagna kvinnor77 %(23)
- Antagna män23 %(7)
Anmälningskod LNU-15236. Källa: UHR.