Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · KI-41011

BIGymnasiebetyg 16,72 av max 22,5 +0,52 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,75 av max 2 +0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 17,39 av max 22,5 −0,32 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
1 003
177 i första hand
Antagna
66
urval 2
Reserver
316
Sökande per plats
15,2
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)17,0416,72−0,32
Högskoleprov (HP)0,800,75−0,05
Betyg (BII)17,8917,39−0,5
Antagna totalt7566−9

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 15 av 17 terminer och legat kvar i 2 (median −0,40). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 13 av 17 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 2.

Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 14 av 19 terminer, legat kvar i 4 och stigit i 1 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 14 av 19 terminer, minst 0,10 under i 8 och aldrig 0,20 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Tandhygienistprogrammet (senaste 10 av 19 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202617,04 → 16,72 (−0,32)0,80 → 0,75 (−0,05)
HT 202517,20 → 16,20 (−1,00)0,75 → 0,70 (−0,05)
HT 202416,90 → 16,08 (−0,82)0,70 → 0,55 (−0,15)
HT 202317,77 → 16,53 (−1,24)0,60 → 0,55 (−0,05)
HT 202217,29 → 16,95 (−0,34)0,70 → 0,55 (−0,15)
HT 202117,50 → 16,98 (−0,52)0,75 → 0,65 (−0,10)
HT 202017,65 → 17,40 (−0,25)0,75 → 0,65 (−0,10)
HT 201917,81 → 17,81 (±0)0,80 → 0,80 (±0)
HT 201818,18 → 17,91 (−0,27)0,95 → 0,90 (−0,05)
HT 201718,10 → 17,50 (−0,60)0,85 → 0,75 (−0,10)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,04) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 7
Tandhygienistprogrammet, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Malmö universitet Tandhygienistutbildning · Malmö 17,500,8523,4981
Karolinska institutet Huddinge · Du tittar på den här 16,720,7515,21 003
Göteborgs universitet Göteborg 16,350,8518,0988
Karlstads universitet Karlstad · Distans 16,060,6015,4922
Jönköping University Jönköping 15,82–27,9558
Jönköping University Oskarshamn 14,28–18,0270
Umeå universitet Umeå · VT 2026 13,690,309,2460

Om programmet

Om programmet Yrket innebär att undersöka och registrera patienters munhälsostatus. Du ställer diagnoser samt förebygger och behandlar karies och tandlossning. I arbetet ingår uppgifter såsom kariesförebyggande åtgärder, att avlägsna hårda och mjuka beläggningar (tandsten), ta röntgenbilder och till stor del arbeta med beteendeförändrande insatser. I samband med behandling ges ibland även smärtlindring i form av lokalanestesi.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller Matematik nivå 2b eller Matematik nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap nivå 1a2
Examen
Tandhygienistexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Karolinska institutet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Tandhygienister 42 200 kr33–52 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som tandhygienist vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Karolinska institutet

Alla program vid Karolinska institutet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod KI-41011

KI-41011 · nationell antagning

1 003 sökande, 177 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 2 3,5 2 15
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,04 34 16,72 29 166
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,89 13 17,39 12 158
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
HP Högskoleprovet 0,80 25 0,75 22 165
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 7

Vanliga frågor om Tandhygienistprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Tandhygienistprogrammet vid Karolinska institutet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,72, HP 0,75 och BII 17,39. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Tandhygienistprogrammet vid Karolinska institutet?

HT 2026 sökte 1 003 personer, varav 177 i första hand. 66 antogs, alltså 15,2 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Tandhygienistprogrammet vid Karolinska institutet?

Ja, den steg: i BI krävdes 16,72 HT 2026 mot 16,2 HT 2025. Sökande: 1 003 mot 749.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Tandhygienistprogrammet mer?

Samma utbildning finns på 7 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor87 %(876)
  • Män13 %(127)
  • 24 år eller yngre60 %605
  • 25–34 år24 %237
  • 35 år eller äldre16 %161
  • Antagna kvinnor80 %(53)
  • Antagna män20 %(13)

Anmälningskod KI-41011. Källa: UHR.