Tandhygienistprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HJ-52571
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 270
- 35 i första hand
- Antagna
- 15
- urval 2
- Reserver
- 71
- Sökande per plats
- 18
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,7 | 14,28 | −1,42 |
| Betyg (BII) | 16,04 | 15,25 | −0,79 |
| Antagna totalt | 15 | 15 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Bara 2 terminer med både urval 1 och urval 2 att jämföra här, så tabellen säger mer än ett genomsnitt.
| Termin | BI urval 1 → 2 |
|---|---|
| HT 2026 | 15,70 → 14,28 (−1,42) |
| HT 2025 | 15,08 → 14,10 (−0,98) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,70) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2025
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2025 | 14,10 | 14,54 |
| HT 2026 | 14,28 | 15,25 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2025 | 150 | 27 |
| HT 2026 | 270 | 35 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 7| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Malmö universitet Tandhygienistutbildning · Malmö | 17,50 | 0,85 | 23,4 | 981 |
| Karolinska institutet Huddinge | 16,72 | 0,75 | 15,2 | 1 003 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 16,35 | 0,85 | 18,0 | 988 |
| Karlstads universitet Karlstad · Distans | 16,06 | 0,60 | 15,4 | 922 |
| Jönköping University Jönköping | 15,82 | – | 27,9 | 558 |
| Jönköping University Oskarshamn · Du tittar på den här | 14,28 | – | 18,0 | 270 |
| Umeå universitet Umeå · VT 2026 | 13,69 | 0,30 | 9,2 | 460 |
Om programmet
Tandhygienistprogrammets huvudområde är oral hälsovetenskap, ett område med betoning på hälsofrämjande och förebyggande arbete inom oral hälsa. En tandhygienist arbetar förebyggande genom att hjälpa och motivera individer till en god munhälsa. Yrket är varierande och passar dig som vill arbeta med människor i alla åldrar.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2 (eller motsvarande kunskaper).
- Examen
- Tandhygienistexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Jönköping University.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Tandhygienister | 42 200 kr33–52 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som tandhygienist vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Jönköping University
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HJ-52571
HJ-52571 · nationell antagning
270 sökande, 35 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 1 | 3 | 1 | 4 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,7 | 9 | 14,28 | 9 | 20 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,04 | 4 | 15,25 | 5 | 49 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PJ Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 4 |
Vanliga frågor om Tandhygienistprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Tandhygienistprogrammet vid Jönköping University HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,28 och BII 15,25. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Tandhygienistprogrammet vid Jönköping University?
HT 2026 sökte 270 personer, varav 35 i första hand. 15 antogs, alltså 18 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Tandhygienistprogrammet vid Jönköping University?
Ja, den steg: i BI krävdes 14,28 HT 2026 mot 14,1 HT 2025. Sökande: 270 mot 150.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Tandhygienistprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 7 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor83 %(224)
- Män17 %(46)
- 24 år eller yngre62 %167
- 25–34 år23 %62
- 35 år eller äldre15 %41
- Antagna kvinnor80 %(12)
- Antagna män20 %(3)
Anmälningskod HJ-52571. Källa: UHR.