Antagningspoäng Tandhygienistprogrammet 2026
Alla lärosäten som ger Tandhygienistprogrammet sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2008.
Vad krävdes för att komma in på Tandhygienistprogrammet HT 2026?
- Sökande
- 4 722
- +10,9 % mot HT 2025
- Antagna
- 258
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 18,3
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 5
- 6 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Malmö universitet Tandhygienistutbildning · Malmö | 17,50 | 18,33 | 0,85 | 981 | 23,4 | +0,52 |
| Karolinska institutet Huddinge | 16,72 | 17,39 | 0,75 | 1 003 | 15,2 | +0,52 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 16,35 | 17,10 | 0,85 | 988 | 18,0 | – |
| Karlstads universitet Karlstad · Distans | 16,06 | 18,51 | 0,60 | 922 | 15,4 | +1,42 |
| Jönköping University Jönköping | 15,82 | 16,04 | – | 558 | 27,9 | −0,04 |
| Jönköping University Oskarshamn | 14,28 | 15,25 | – | 270 | 18,0 | +0,18 |
Vårterminen: VT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Umeå universitet Umeå | 13,69 | 15,01 | 0,30 | 460 | 9,2 | +0,48 |
Utveckling sedan 2008
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 14,28 | 16,20 | 17,50 | 13,69 | 13,69 | 13,69 |
| 2025 | 14,10 | 16,18 | 17,40 | 13,21 | 13,21 | 13,21 |
| 2024 | 14,34 | 16,08 | 16,66 | 13,49 | 13,49 | 13,49 |
| 2023 | 13,85 | 16,30 | 17,71 | 14,38 | 14,38 | 14,38 |
| 2022 | 15,26 | 16,29 | 16,95 | 15,68 | 15,68 | 15,68 |
| 2021 | 16,12 | 16,64 | 17,76 | 16,05 | 16,05 | 16,05 |
| 2020 | 16,61 | 17,01 | 17,40 | 15,36 | 15,36 | 15,36 |
| 2019 | 16,70 | 16,93 | 17,81 | – | – | – |
| 2018 | 14,65 | 17,00 | 18,40 | – | – | – |
| 2017 | 15,60 | 16,08 | 18,94 | – | – | – |
| 2016 | 15,98 | 17,07 | 19,80 | – | – | – |
| 2015 | 16,40 | 18,20 | 19,94 | – | – | – |
| 2014 | 16,30 | 17,45 | 20,30 | – | – | – |
| 2013 | 16,70 | 17,75 | 19,85 | – | – | – |
| 2012 | 16,40 | 17,40 | 20,00 | – | – | – |
| 2011 | 16,61 | 17,25 | 19,70 | – | – | – |
| 2010 | 16,90 | 17,53 | 21,00 | – | – | – |
| 2009 | – | – | – | – | – | – |
| 2008 | – | – | – | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 0,60 | 0,80 | 0,85 | 0,30 | 0,30 | 0,30 |
| 2025 | 0,25 | 0,45 | 0,70 | 0,30 | 0,30 | 0,30 |
| 2024 | 0,45 | 0,50 | 0,65 | 0,25 | 0,25 | 0,25 |
| 2023 | 0,45 | 0,55 | 0,65 | 0,40 | 0,40 | 0,40 |
| 2022 | 0,50 | 0,55 | 0,60 | 0,50 | 0,50 | 0,50 |
| 2021 | 0,50 | 0,65 | 0,75 | 0,70 | 0,70 | 0,70 |
| 2020 | 0,50 | 0,65 | 0,65 | 0,55 | 0,55 | 0,55 |
| 2019 | 0,70 | 0,75 | 0,80 | – | – | – |
| 2018 | 0,60 | 0,80 | 1,05 | – | – | – |
| 2017 | 0,55 | 0,68 | 1,10 | – | – | – |
| 2016 | 0,65 | 0,80 | 1,10 | – | – | – |
| 2015 | 0,65 | 0,95 | 1,30 | – | – | – |
| 2014 | 0,70 | 0,88 | 1,05 | – | – | – |
| 2013 | 0,60 | 0,75 | 0,85 | – | – | – |
| 2012 | 0,60 | 0,75 | 1,00 | – | – | – |
| 2011 | 0,50 | 0,80 | 1,00 | – | – | – |
| 2010 | 0,50 | 0,60 | 1,00 | – | – | – |
| 2009 | 0,20 | 0,60 | 1,10 | – | – | – |
| 2008 | 0,30 | 0,60 | 1,40 | – | – | – |
Lön och jobbchanser
Tandhygienister
- Medianlön
- 42 200 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 33 400 kr – 52 000 kr
- Möjlighet till arbete
- Stora
- Rekrytering
- Brist på utbildade
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som tandhygienist vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Tandhygienistprogrammet?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Malmö universitet (Malmö): 17,50 i urvalsgruppen BI och 0,85 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Tandhygienistprogrammet?
HT 2026 var gränsen lägst vid Jönköping University (Oskarshamn): 14,28 i BI.
Vad krävs på högskoleprovet för Tandhygienistprogrammet?
HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,60–0,85 beroende på lärosäte, med medianen 0,80. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Tandhygienistprogrammet HT 2026?
4 722 sökte programmet vid 5 lärosäten och 258 antogs, alltså ungefär 18,3 sökande per plats. 850 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Tandhygienistprogrammet ökat?
Medianen för BI steg med 0,02 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +10,9 %.
Vad tjänar man efter Tandhygienistprogrammet?
Medianlönen för tandhygienister var 42 200 kr i månaden 2025 enligt SCB. Arbetsförmedlingen bedömer möjligheterna till arbete som stora.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.