Tandhygienistprogrammet
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · UMU-P1409
Söktryck just nu, VT 2027: 537 sökande hittills (139 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 460
- 103 i första hand
- Antagna
- 50
- urval 2
- Reserver
- 72
- Sökande per plats
- 9,2
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 13,9 | 13,69 | −0,21 |
| Högskoleprov (HP) | 0,40 | 0,30 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 15,33 | 15,01 | −0,32 |
| Antagna totalt | 100 | 50 | −50 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 17,10 | 16,25 |
| HT 2011 | 16,70 | 16,31 |
| HT 2012 | 16,40 | 15,91 |
| HT 2013 | 16,70 | 16,04 |
| HT 2014 | 16,30 | 16,79 |
| HT 2015 | 16,40 | 16,72 |
| HT 2016 | 15,98 | 16,55 |
| HT 2017 | 15,60 | 15,45 |
| HT 2018 | 14,65 | 15,58 |
| VT 2020 | 15,36 | 16,52 |
| VT 2021 | 16,05 | 16,30 |
| HT 2021 | – | – |
| VT 2022 | 15,68 | 16,65 |
| HT 2022 | – | – |
| VT 2023 | 14,38 | 15,89 |
| HT 2023 | – | – |
| VT 2024 | 13,49 | 14,46 |
| VT 2025 | 13,21 | 14,00 |
| VT 2026 | 13,69 | 15,01 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 0,30 |
| HT 2009 | 0,20 |
| HT 2010 | 0,60 |
| HT 2011 | 0,50 |
| HT 2012 | 0,70 |
| HT 2013 | 0,60 |
| HT 2014 | 0,70 |
| HT 2015 | 0,65 |
| HT 2016 | 0,65 |
| HT 2017 | 0,55 |
| HT 2018 | 0,60 |
| VT 2020 | 0,55 |
| VT 2021 | 0,70 |
| HT 2021 | – |
| VT 2022 | 0,50 |
| HT 2022 | – |
| VT 2023 | 0,40 |
| HT 2023 | – |
| VT 2024 | 0,25 |
| VT 2025 | 0,30 |
| VT 2026 | 0,30 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 377 | 58 |
| HT 2009 | 447 | 71 |
| HT 2010 | 474 | 62 |
| HT 2011 | 379 | 63 |
| HT 2012 | 454 | 64 |
| HT 2013 | 538 | 62 |
| HT 2014 | 581 | 74 |
| HT 2015 | 656 | 85 |
| HT 2016 | 584 | 67 |
| HT 2017 | 542 | 83 |
| HT 2018 | 522 | 75 |
| VT 2020 | 452 | 150 |
| VT 2021 | 456 | 109 |
| HT 2021 | 38 | 15 |
| VT 2022 | 557 | 164 |
| HT 2022 | 26 | 5 |
| VT 2023 | 436 | 125 |
| HT 2023 | 26 | 6 |
| VT 2024 | 365 | 111 |
| VT 2025 | 396 | 108 |
| VT 2026 | 460 | 103 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 7| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Malmö universitet Tandhygienistutbildning · Malmö · HT 2026 | 17,50 | 0,85 | 23,4 | 981 |
| Karolinska institutet Huddinge · HT 2026 | 16,72 | 0,75 | 15,2 | 1 003 |
| Göteborgs universitet Göteborg · HT 2026 | 16,35 | 0,85 | 18,0 | 988 |
| Karlstads universitet Karlstad · Distans · HT 2026 | 16,06 | 0,60 | 15,4 | 922 |
| Jönköping University Jönköping · HT 2026 | 15,82 | – | 27,9 | 558 |
| Jönköping University Oskarshamn · HT 2026 | 14,28 | – | 18,0 | 270 |
| Umeå universitet Umeå · Du tittar på den här | 13,69 | 0,30 | 9,2 | 460 |
Om programmet
Är du nyfiken på hur våra vanor påverkar munhälsan? Vill du jobba med människor i alla åldrar och göra verklig skillnad i deras liv? Som tandhygienist kombinerar du kommunikativa färdigheter med praktiskt arbete – ett yrke där du både inspirerar till bättre hälsa och arbetar hands-on med förebyggande vård.
- Omfattning
- 90 högskolepoäng, ca 1,5 år
- Behörighet
- Sökande ska uppfylla grundläggande och särskild behörighet till termin ett på programmet samt ha godkända kurser som motsvarar det sökta programmets tidigare terminer.
- Examen
- Tandhygienistexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Tandhygienister | 42 200 kr33–52 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som tandhygienist vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Umeå universitet
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod UMU-P1409
UMU-P1409 · nationell antagning
460 sökande, 103 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 2 | 2,5 | 2 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 13,9 | 45 | 13,69 | 21 | 26 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,33 | 19 | 15,01 | 10 | 48 |
| HP Högskoleprovet | 0,40 | 34 | 0,30 | 17 | 24 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Tandhygienistprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Tandhygienistprogrammet vid Umeå universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,69, HP 0,30 och BII 15,01. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Tandhygienistprogrammet vid Umeå universitet?
VT 2026 sökte 460 personer, varav 103 i första hand. 50 antogs, alltså 9,2 sökande per antagen. Till VT 2027 har 537 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Tandhygienistprogrammet vid Umeå universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 13,69 VT 2026 mot 13,21 VT 2025. Sökande: 460 mot 396.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Tandhygienistprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 7 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte VT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor81 %(371)
- Män19 %(89)
- 24 år eller yngre60 %274
- 25–34 år30 %136
- 35 år eller äldre11 %50
- Antagna kvinnor84 %(42)
- Antagna män16 %(8)
Anmälningskod UMU-P1409. Källa: UHR.