Senare del av program Tandhygienistprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HKR-09GLH
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 585
- 91 i första hand
- Antagna
- 45
- urval 2
- Reserver
- 219
- Sökande per plats
- 13
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,15 | 14,99 | −1,16 |
| Högskoleprov (HP) | 0,65 | 0,55 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 16,55 | 16,12 | −0,43 |
| Antagna totalt | 45 | 45 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 17,61 | 16,73 |
| HT 2011 | 17,00 | 16,62 |
| HT 2012 | 17,50 | 16,62 |
| HT 2013 | 16,90 | 17,07 |
| HT 2014 | 17,30 | 18,13 |
| HT 2015 | 17,71 | 16,92 |
| HT 2016 | 16,80 | 17,10 |
| HT 2017 | 16,23 | 16,43 |
| HT 2018 | 15,82 | 16,45 |
| HT 2019 | 16,88 | 17,22 |
| HT 2020 | 16,74 | 17,05 |
| HT 2021 | 17,10 | 17,85 |
| HT 2022 | 15,48 | 17,01 |
| VT 2023 | – | – |
| HT 2023 | 15,80 | 15,40 |
| HT 2024 | 14,22 | 15,27 |
| HT 2025 | 14,61 | 15,90 |
| HT 2026 | 14,99 | 16,12 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 0,60 |
| HT 2009 | 0,50 |
| HT 2010 | 0,50 |
| HT 2011 | 0,50 |
| HT 2012 | 0,70 |
| HT 2013 | 0,65 |
| HT 2014 | 0,75 |
| HT 2015 | 0,80 |
| HT 2016 | 0,75 |
| HT 2017 | 0,75 |
| HT 2018 | 0,75 |
| HT 2019 | 0,60 |
| HT 2020 | 0,50 |
| HT 2021 | 0,65 |
| HT 2022 | 0,60 |
| VT 2023 | – |
| HT 2023 | 0,40 |
| HT 2024 | 0,35 |
| HT 2025 | 0,40 |
| HT 2026 | 0,55 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 393 | 54 |
| HT 2009 | 458 | 47 |
| HT 2010 | 463 | 76 |
| HT 2011 | 574 | 62 |
| HT 2012 | 610 | 74 |
| HT 2013 | 775 | 91 |
| HT 2014 | 853 | 106 |
| HT 2015 | 969 | 103 |
| HT 2016 | 927 | 99 |
| HT 2017 | 764 | 88 |
| HT 2018 | 754 | 80 |
| HT 2019 | 732 | 165 |
| HT 2020 | 765 | 164 |
| HT 2021 | 849 | 176 |
| HT 2022 | 633 | 125 |
| VT 2023 | 0 | 0 |
| HT 2023 | 536 | 85 |
| HT 2024 | 474 | 78 |
| HT 2025 | 425 | 80 |
| HT 2026 | 585 | 91 |
Om programmet
Tandhygienistprogrammet vänder sig till dig som tycker att det är stimulerande att ha kontakt med människor, är utåtriktad och vill ha ett praktiskt yrke. Som tandhygienist arbetar du för att främja munhälsa i alla åldersgrupper, så att de egna tänderna kan bevaras hela livet. Arbetet inriktas på förebyggande arbete, men också på undersökningar och behandlande åtgärder. Huvudområdet oral hälsa fokuserar på förebyggande munhälsoarbete och åtgärdande av munsjukdomar.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2
- Examen
- Tandhygienistexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Kristianstad.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Tandhygienister | 42 200 kr33–52 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som tandhygienist vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
HKR-09GLH · nationell antagning
Tandhygienistprogrammet. 585 sökande, 91 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 2 | 3 | 2 | 17 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,15 | 20 | 14,99 | 19 | 81 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,55 | 8 | 16,12 | 9 | 97 |
| HP Högskoleprovet | 0,65 | 15 | 0,55 | 15 | 86 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 32 |
HKR-09GLG · nationell antagning
3 sökande, 1 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
Vanliga frågor om Senare del av program Tandhygienistprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Senare del av program Tandhygienistprogrammet vid Högskolan Kristianstad HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,99, HP 0,55 och BII 16,12. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Senare del av program Tandhygienistprogrammet vid Högskolan Kristianstad?
HT 2026 sökte 585 personer, varav 91 i första hand. 45 antogs, alltså 13 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Senare del av program Tandhygienistprogrammet vid Högskolan Kristianstad?
Ja, den steg: i BI krävdes 14,99 HT 2026 mot 14,61 HT 2025. Sökande: 585 mot 425.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor86 %(504)
- Män14 %(81)
- 24 år eller yngre60 %349
- 25–34 år24 %138
- 35 år eller äldre17 %98
- Antagna kvinnor82 %(37)
- Antagna män18 %(8)
Anmälningskod HKR-09GLH. Källa: UHR.