Tandhygienistprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HJ-52343
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 558
- 67 i första hand
- Antagna
- 20
- urval 2
- Reserver
- 176
- Sökande per plats
- 27,9
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,66 | 15,82 | −0,84 |
| Betyg (BII) | 17,53 | 16,04 | −1,49 |
| Antagna totalt | 25 | 20 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −0,84). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 16 av 17 terminer, minst 0,50 under i 13 och minst 1,00 under i 5.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 9 terminer och legat kvar i 1 (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 8 av 9 terminer, minst 0,10 under i 7 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,66 → 15,82 (−0,84) | – |
| HT 2025 | 17,05 → 15,86 (−1,19) | – |
| HT 2024 | 15,28 → 14,34 (−0,94) | – |
| HT 2023 | 15,42 → 13,85 (−1,57) | – |
| HT 2022 | 16,18 → 15,26 (−0,92) | – |
| HT 2021 | 17,12 → 16,30 (−0,82) | – |
| HT 2020 | 17,07 → 16,78 (−0,29) | – |
| HT 2019 | 17,35 → 16,70 (−0,65) | – |
| HT 2018 | 16,50 → 15,41 (−1,09) | – |
| HT 2017 | 17,07 → 16,00 (−1,07) | – |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,66) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 17,42 | 16,89 |
| HT 2011 | 16,80 | 17,19 |
| HT 2012 | 17,20 | 17,24 |
| HT 2013 | 17,40 | 17,00 |
| HT 2014 | 16,95 | 16,94 |
| HT 2015 | 17,17 | 17,58 |
| HT 2016 | 17,07 | 17,20 |
| HT 2017 | 16,00 | 16,00 |
| HT 2018 | 15,41 | 15,39 |
| HT 2019 | 16,70 | 16,79 |
| HT 2020 | 16,78 | 16,40 |
| HT 2021 | 16,30 | 16,60 |
| HT 2022 | 15,26 | 15,10 |
| HT 2023 | 13,85 | 15,00 |
| HT 2024 | 14,34 | 15,52 |
| HT 2025 | 15,86 | 16,52 |
| HT 2026 | 15,82 | 16,04 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 0,50 |
| HT 2009 | 0,60 |
| HT 2010 | 0,50 |
| HT 2011 | 0,70 |
| HT 2012 | 0,70 |
| HT 2013 | 0,70 |
| HT 2014 | 0,80 |
| HT 2015 | 0,75 |
| HT 2016 | 0,70 |
| HT 2017 | – |
| HT 2018 | – |
| HT 2019 | – |
| HT 2020 | – |
| HT 2021 | – |
| HT 2022 | – |
| HT 2023 | – |
| HT 2024 | – |
| HT 2025 | – |
| HT 2026 | – |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 544 | 77 |
| HT 2009 | 658 | 98 |
| HT 2010 | 522 | 101 |
| HT 2011 | 702 | 97 |
| HT 2012 | 769 | 127 |
| HT 2013 | 850 | 112 |
| HT 2014 | 934 | 124 |
| HT 2015 | 1 017 | 124 |
| HT 2016 | 976 | 132 |
| HT 2017 | 851 | 113 |
| HT 2018 | 772 | 110 |
| HT 2019 | 832 | 139 |
| HT 2020 | 788 | 116 |
| HT 2021 | 923 | 152 |
| HT 2022 | 806 | 127 |
| HT 2023 | 684 | 104 |
| HT 2024 | 652 | 121 |
| HT 2025 | 519 | 83 |
| HT 2026 | 558 | 67 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 7| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Malmö universitet Tandhygienistutbildning · Malmö | 17,50 | 0,85 | 23,4 | 981 |
| Karolinska institutet Huddinge | 16,72 | 0,75 | 15,2 | 1 003 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 16,35 | 0,85 | 18,0 | 988 |
| Karlstads universitet Karlstad · Distans | 16,06 | 0,60 | 15,4 | 922 |
| Jönköping University Jönköping · Du tittar på den här | 15,82 | – | 27,9 | 558 |
| Jönköping University Oskarshamn | 14,28 | – | 18,0 | 270 |
| Umeå universitet Umeå · VT 2026 | 13,69 | 0,30 | 9,2 | 460 |
Om programmet
Tandhygienistprogrammets huvudområde är oral hälsovetenskap, ett område med betoning på hälsofrämjande och förebyggande arbete inom oral hälsa. En tandhygienist arbetar förebyggande genom att hjälpa och motivera individer till en god munhälsa. Yrket är varierande och passar dig som vill arbeta med människor i alla åldrar.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2 (eller motsvarande kunskaper).
- Examen
- Tandhygienistexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Jönköping University.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Tandhygienister | 42 200 kr33–52 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som tandhygienist vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Jönköping University
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HJ-52343
HJ-52343 · nationell antagning
558 sökande, 67 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 1 | 3 | 1 | 9 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,66 | 12 | 15,82 | 12 | 72 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,53 | 6 | 16,04 | 6 | 105 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PJ Lärosätets eget urval | Alla antogs | 6 | Alla antogs | 1 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 6 |
Vanliga frågor om Tandhygienistprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Tandhygienistprogrammet vid Jönköping University HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,82 och BII 16,04. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Tandhygienistprogrammet vid Jönköping University?
HT 2026 sökte 558 personer, varav 67 i första hand. 20 antogs, alltså 27,9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Tandhygienistprogrammet vid Jönköping University?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 15,82 HT 2026 mot 15,86 HT 2025. Sökande: 558 mot 519.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Tandhygienistprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 7 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor87 %(486)
- Män13 %(72)
- 24 år eller yngre62 %347
- 25–34 år27 %153
- 35 år eller äldre10 %58
- Antagna kvinnor95 %(19)
- Antagna män5 %(1)
Anmälningskod HJ-52343. Källa: UHR.