Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · MAU-67802

BIGymnasiebetyg 17,50 av max 22,5 +0,52 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,85 av max 2 +0,20 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 18,33 av max 22,5 +1,45 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
981
169 i första hand
Antagna
42
urval 2
Reserver
284
Sökande per plats
23,4
Extrem konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)18,0817,5−0,58
Högskoleprov (HP)0,900,85−0,05
Betyg (BII)18,4418,33−0,11
Antagna totalt4242Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (median −0,90). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,50 under i 4 och minst 1,00 under i 1.

Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 1.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Tandhygienistutbildning
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202618,08 → 17,50 (−0,58)0,90 → 0,85 (−0,05)
HT 202517,97 → 16,98 (−0,99)0,80 → 0,65 (−0,15)
HT 202418,11 → 16,66 (−1,45)0,75 → 0,65 (−0,10)
HT 202318,18 → 17,71 (−0,47)0,75 → 0,55 (−0,20)
HT 201819,30 → 18,40 (−0,90)1,15 → 1,05 (−0,10)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,08) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 7
Tandhygienistprogrammet, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Malmö universitet Malmö · Du tittar på den här 17,500,8523,4981
Karolinska institutet Huddinge 16,720,7515,21 003
Göteborgs universitet Göteborg 16,350,8518,0988
Karlstads universitet Karlstad · Distans 16,060,6015,4922
Jönköping University Jönköping 15,82–27,9558
Jönköping University Oskarshamn 14,28–18,0270
Umeå universitet Umeå · VT 2026 13,690,309,2460

Om programmet

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller Matematik 2b eller Matematik 2c, Naturkunskap 2 och Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2.
Examen
Tandhygienistexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Tandhygienister 42 200 kr33–52 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som tandhygienist vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod MAU-67802

MAU-67802 · nationell antagning

981 sökande, 169 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 2 4 2 29
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18,08 19 17,5 19 154
BII Gymnasiebetyg med komplettering 18,44 6 18,33 6 124
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
HP Högskoleprovet 0,90 14 0,85 14 160
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0

Vanliga frågor om Tandhygienistutbildning

Vad krävdes för att komma in på Tandhygienistutbildning vid Malmö universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,5, HP 0,85 och BII 18,33. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Tandhygienistutbildning vid Malmö universitet?

HT 2026 sökte 981 personer, varav 169 i första hand. 42 antogs, alltså 23,4 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Tandhygienistutbildning vid Malmö universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 17,5 HT 2026 mot 16,98 HT 2025. Sökande: 981 mot 813.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Tandhygienistutbildning mer?

Samma utbildning finns på 7 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor85 %(834)
  • Män15 %(147)
  • 24 år eller yngre64 %627
  • 25–34 år24 %233
  • 35 år eller äldre12 %121
  • Antagna kvinnor88 %(37)
  • Antagna män12 %(5)

Anmälningskod MAU-67802. Källa: UHR.