Specialistsjuksköterskeprogrammet - intensivvård
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 1 · KI-51005
VT 2026urval 1 · KI-52005
Här görs urvalet inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i lärosätets egna urvalsgrupper SB (lärosätets eget urval), DA (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer vilka meriter som räknas och vilken poängskala som gäller, ofta tidigare högskolestudier eller en meritbedömning.
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 218 sökande hittills (68 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 1; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 287
- 98 i första hand
- Antagna
- 50
- urval 1
- Reserver
- 168
- Sökande per plats
- 5,7
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 224
- 75 i första hand
- Antagna
- 49
- urval 1
- Reserver
- 149
- Sökande per plats
- 4,6
- Måttlig konkurrens
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
SB: lärosätets eget urval
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | SB |
|---|---|
| HT 2008 | 2,00 |
| VT 2009 | 2,00 |
| HT 2009 | 2,00 |
| VT 2010 | 2,00 |
| HT 2010 | 2,00 |
| VT 2011 | Alla antogs |
| HT 2013 | 2,00 |
| VT 2014 | 2,00 |
| HT 2014 | 2,00 |
| VT 2015 | Alla antogs |
| HT 2015 | 1,00 |
| VT 2016 | Alla antogs |
| HT 2016 | 1,00 |
| VT 2017 | Alla antogs |
| HT 2017 | 4,00 |
| VT 2018 | 3,00 |
| HT 2020 | 3,00 |
| VT 2021 | 3,00 |
| HT 2021 | 5,00 |
| VT 2022 | 3,00 |
| HT 2022 | 4,00 |
| VT 2023 | 3,00 |
| HT 2023 | 5,00 |
| VT 2024 | 4,00 |
| HT 2024 | 5,00 |
| VT 2025 | 4,00 |
| HT 2025 | 3,00 |
| VT 2026 | 3,00 |
| HT 2026 | 4,00 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 156 | 32 |
| VT 2009 | 106 | 25 |
| HT 2009 | 134 | 30 |
| VT 2010 | 107 | 30 |
| HT 2010 | 143 | 29 |
| VT 2011 | 110 | 25 |
| HT 2013 | 239 | 49 |
| VT 2014 | 159 | 46 |
| HT 2014 | 201 | 41 |
| VT 2015 | 179 | 41 |
| HT 2015 | 194 | 49 |
| VT 2016 | 154 | 22 |
| HT 2016 | 167 | 33 |
| VT 2017 | 155 | 31 |
| HT 2017 | 296 | 94 |
| VT 2018 | 215 | 60 |
| HT 2020 | 143 | 41 |
| VT 2021 | 175 | 67 |
| HT 2021 | 228 | 77 |
| VT 2022 | 178 | 65 |
| HT 2022 | 189 | 57 |
| VT 2023 | 176 | 57 |
| HT 2023 | 271 | 69 |
| VT 2024 | 222 | 61 |
| HT 2024 | 268 | 89 |
| VT 2025 | 234 | 78 |
| HT 2025 | 302 | 100 |
| VT 2026 | 224 | 75 |
| HT 2026 | 287 | 98 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 18| Lärosäte | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|
| Mälardalens universitet Specialistsjuksköterskeutbildning med inriktning mot intensivvård · Västerås · Distans | 0,75 | 5,5 | 121 |
| Karolinska institutet Huddinge · Du tittar på den här | – | 5,7 | 287 |
| Röda korsets högskola Specialistsjuksköterskeprogram med inriktning mot intensivvård · Huddinge · 50 % | – | 2,1 | 169 |
| Umeå universitet Specialistsjuksköterskeprogrammet med inriktning mot intensivvård · Umeå · Distans · VT 2026 | – | 1,8 | 144 |
| Göteborgs universitet Specialistsjuksköterskeprogrammet med inriktning mot intensivvård · Göteborg | – | 3,2 | 143 |
| Lunds universitet Specialistsjuksköterskeprogrammet, Intensivvård · Lund | – | 2,4 | 133 |
| Luleå tekniska universitet Specialistsjuksköterska med inriktning intensivvård · Luleå · Distans | – | 1,9 | 131 |
| Linnéuniversitetet Specialistsjuksköterskeprogram, inriktning intensivvård · Växjö · Distans | – | 4,3 | 128 |
| Karlstads universitet Specialistsjuksköterska - intensivvård · Karlstad · Distans | – | 7,7 | 123 |
| Uppsala universitet Specialistsjuksköterskeprogrammet - Intensivsjukvård · Uppsala | – | 3,9 | 116 |
Om programmet
Om programmet Antalet fysiska kursträffar är begränsat till cirka 2-6 stycken per 7,5 högskolepoäng. Studierna bedrivs till stor del via en digital lärplattform med aktiviteter som diskussioner, inlämningsuppgifter och examinationer. Du behöver ha tillgång till dator utrustad med god internetuppkoppling, webbkamera och headset. Verksamhetsförlagd utbildning (praktik, förkortat VFU) sker under tre av utbildningens kurser och genomförs inom Region Stockholm.
- Omfattning
- 60 högskolepoäng, ca 1 år
- Behörighet
- Av Socialstyrelsen utfärdad legitimation som sjuksköterska. Sjuksköterskeexamen om 180 hp (varav/samt 15 hp examensarbete), eller kandidatexamen i omvårdnad (varav/samt 15 hp examensarbete). Dessutom krävs Svenska B/Svenska 3 och Engelska A/Engelska 6 med lägst betyget godkänd/E.
- Examen
- Specialistsjuksköterskeexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Karolinska institutet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Intensivvårdssjuksköterskor | 51 700 kr43–63 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som sjuksköterska inom akutsjukvård vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av en åldrande befolkning.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Karolinska institutet
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - ambulanssjukvårdBI–HP–Sökande/plats3,3
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - medicinsk vårdBI–HP–Sökande/plats2,4
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - kirurgisk vårdBI–HP–Sökande/plats2,1
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - vård av äldreBI–HP–Sökande/plats2,1
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - onkologisk vård - inriktning Avancerad cancervårdBI–HP–Sökande/plats2,2
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - operationssjukvårdBI–HP–Sökande/plats2,8
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - anestesisjukvårdBI–HP–Sökande/plats13,0
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - distriktssköterskaBI–HP–Sökande/plats3,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KI-51005
KI-51005 · omgång VIFYHT26
287 sökande, 98 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | – | – | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | – | – | 54 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | – | – | 23 |
| SB Lärosätets eget urval | 4 | 48 | – | – | 91 |
VT 2026: anmälningskod KI-52005
KI-52005 · omgång VIFYVT26
224 sökande, 75 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | – | – | 53 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | – | – | 53 |
| SB Lärosätets eget urval | 3 | 49 | – | – | 43 |
Vanliga frågor om Specialistsjuksköterskeprogrammet - intensivvård
Vad krävdes för att komma in på Specialistsjuksköterskeprogrammet - intensivvård vid Karolinska institutet HT 2026?
HT 2026 (urval 1) var gränsen SB 4 och alla behöriga antogs i urvalsgruppen DA. VT 2026: SB 3. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Specialistsjuksköterskeprogrammet - intensivvård vid Karolinska institutet?
HT 2026 sökte 287 personer, varav 98 i första hand. 50 antogs, alltså 5,7 sökande per antagen. Till VT 2027 har 218 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Specialistsjuksköterskeprogrammet - intensivvård vid Karolinska institutet?
Ja, den steg: i SB krävdes 4 HT 2026 mot 3 HT 2025. Sökande: 287 mot 302.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Specialistsjuksköterskeprogrammet - intensivvård mer?
Samma utbildning finns på 18 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor85 %(244)
- Män15 %(43)
- 24 år eller yngre8 %22
- 25–34 år52 %150
- 35 år eller äldre40 %115
- Antagna kvinnor82 %(41)
- Antagna män18 %(9)
Anmälningskod KI-51005. Källa: UHR.