Specialistsjuksköterskeprogrammet - ambulanssjukvård
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 1 · KI-51001
VT 2026urval 1 · KI-52001
Här görs urvalet inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i lärosätets egna urvalsgrupper SB (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer vilka meriter som räknas och vilken poängskala som gäller, ofta tidigare högskolestudier eller en meritbedömning.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 1; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 200
- 54 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 1
- Reserver
- 60
- Sökande per plats
- 3,3
- Måttlig konkurrens
- Sökande VT 2026
- 234
- 57 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 1
- Reserver
- 136
- Sökande per plats
- 3,9
- Måttlig konkurrens
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
SB: lärosätets eget urval
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | SB |
|---|---|
| HT 2008 | 2,00 |
| VT 2009 | 2,00 |
| HT 2009 | 4,00 |
| VT 2010 | 4,00 |
| HT 2010 | 4,00 |
| VT 2011 | 4,00 |
| HT 2011 | 6,00 |
| VT 2012 | 4,00 |
| HT 2012 | 6,00 |
| VT 2013 | 4,00 |
| HT 2013 | 4,00 |
| VT 2014 | 4,00 |
| HT 2014 | 4,00 |
| VT 2015 | 2,00 |
| HT 2015 | 4,00 |
| VT 2016 | 1,00 |
| HT 2016 | 2,00 |
| VT 2017 | 2,00 |
| HT 2017 | 4,00 |
| VT 2018 | 2,00 |
| HT 2020 | 5,00 |
| VT 2021 | 4,00 |
| HT 2021 | 4,00 |
| VT 2022 | 3,00 |
| HT 2022 | 4,00 |
| VT 2023 | 3,00 |
| HT 2023 | 3,00 |
| VT 2024 | 3,00 |
| HT 2024 | 2,00 |
| VT 2025 | 2,00 |
| HT 2025 | 2,00 |
| VT 2026 | 2,00 |
| HT 2026 | 2,00 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 228 | 55 |
| VT 2009 | 66 | 38 |
| HT 2009 | 246 | 69 |
| VT 2010 | 235 | 95 |
| HT 2010 | 361 | 125 |
| VT 2011 | 302 | 121 |
| HT 2011 | 364 | 106 |
| VT 2012 | 299 | 111 |
| HT 2012 | 347 | 83 |
| VT 2013 | 296 | 124 |
| HT 2013 | 360 | 75 |
| VT 2014 | 244 | 98 |
| HT 2014 | 328 | 69 |
| VT 2015 | 262 | 111 |
| HT 2015 | 326 | 82 |
| VT 2016 | 239 | 55 |
| HT 2016 | 243 | 52 |
| VT 2017 | 213 | 90 |
| HT 2017 | 263 | 72 |
| VT 2018 | 232 | 107 |
| HT 2020 | 271 | 94 |
| VT 2021 | 211 | 104 |
| HT 2021 | 262 | 77 |
| VT 2022 | 255 | 116 |
| HT 2022 | 243 | 72 |
| VT 2023 | 221 | 100 |
| HT 2023 | 226 | 73 |
| VT 2024 | 204 | 80 |
| HT 2024 | 213 | 64 |
| VT 2025 | 198 | 70 |
| HT 2025 | 217 | 51 |
| VT 2026 | 234 | 57 |
| HT 2026 | 200 | 54 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 11| Lärosäte | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|
| Karolinska institutet Stockholm · Distans · 75 % · Du tittar på den här | 3,3 | 200 |
| Örebro universitet Örebro · Distans · 50 % | 4,9 | 197 |
| Högskolan i Borås Specialistsjuksköterskeutbildning med inriktning mot ambulanssjukvård · Borås | 4,8 | 192 |
| Sophiahemmet Högskola Specialistsjuksköterskeprogrammet - inriktning ambulanssjukvård · Stockholm · Distans · 50 % | 1,4 | 191 |
| Luleå tekniska universitet Specialistsjuksköterska med inriktning ambulanssjukvård · Luleå · Distans | 3,2 | 160 |
| Linnéuniversitetet Specialistsjuksköterskeprogram, inriktning ambulanssjukvård · Växjö · Distans | 5,3 | 158 |
| Lunds universitet Specialistsjuksköterskeprogrammet, Ambulanssjukvård · Lund · Distans · VT 2026 | 2,1 | 147 |
| Linnéuniversitetet Specialistsjuksköterskeprogram, inriktning ambulanssjukvård · Linköping · Distans | 9,0 | 135 |
| Umeå universitet Specialistsjuksköterskeprogrammet med inriktning mot ambulanssjukvård · Umeå · Distans · VT 2026 | 1,7 | 132 |
| Karlstads universitet Specialistsjuksköterska med inriktning mot ambulanssjukvård · Karlstad · Distans · VT 2026 | 6,0 | 120 |
Om programmet
Om programmet Utbildningen fokuserar på hur du som ambulanssjuksköterska ger bäst professionell omvårdnad i skiftande miljöer utanför sjukhuset, vilket ställer stora krav på handlingsberedskap, flexibilitet och självständighet. Arbetet bygger på interprofesionell samverkan inom och utom hälso-och sjukvården. Det omfattar vård och bedömning av sjuka och/eller skadade patienter i alla åldrar och inkluderar såväl situationer som inte alltid bedöms som akuta, som livshotande tillstånd.
- Omfattning
- 60 högskolepoäng, ca 1,3 år
- Behörighet
- Av Socialstyrelsen utfärdad legitimation som sjuksköterska. Sjuksköterskeexamen om 180 hp (varav/samt 15 hp examensarbete), eller kandidatexamen i omvårdnad (varav/samt 15 hp examensarbete). Dessutom krävs Svenska B/Svenska 3 och Engelska A/Engelska 6 med lägst betyget godkänd/E.
- Examen
- Specialistsjuksköterskeexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Karolinska institutet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Ambulanssjuksköterskor m.fl. | 49 200 kr43–57 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som sjuksköterska inom akutsjukvård vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av en åldrande befolkning.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Karolinska institutet
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - intensivvårdBI–HP–Sökande/plats5,7
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - operationssjukvårdBI–HP–Sökande/plats2,8
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - anestesisjukvårdBI–HP–Sökande/plats13,0
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - medicinsk vårdBI–HP–Sökande/plats2,4
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - kirurgisk vårdBI–HP–Sökande/plats2,1
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - vård av äldreBI–HP–Sökande/plats2,1
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - onkologisk vård - inriktning Avancerad cancervårdBI–HP–Sökande/plats2,2
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - distriktssköterskaBI–HP–Sökande/plats3,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KI-51001
KI-51001 · omgång VIFYHT26
200 sökande, 54 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | – | – | 26 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | – | – | 15 |
| SB Lärosätets eget urval | 2 | 60 | – | – | 19 |
VT 2026: anmälningskod KI-52001
KI-52001 · omgång VIFYVT26
234 sökande, 57 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | – | – | 51 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | – | – | 67 |
| SB Lärosätets eget urval | 2 | 60 | – | – | 18 |
Vanliga frågor om Specialistsjuksköterskeprogrammet - ambulanssjukvård
Vad krävdes för att komma in på Specialistsjuksköterskeprogrammet - ambulanssjukvård vid Karolinska institutet HT 2026?
HT 2026 (urval 1) var gränsen SB 2. VT 2026: SB 2. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Specialistsjuksköterskeprogrammet - ambulanssjukvård vid Karolinska institutet?
HT 2026 sökte 200 personer, varav 54 i första hand. 60 antogs, alltså 3,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Specialistsjuksköterskeprogrammet - ambulanssjukvård vid Karolinska institutet?
Nej, den var oförändrad: i SB krävdes 2 HT 2026 mot 2 HT 2025. Sökande: 200 mot 217.
Hur görs urvalet till Specialistsjuksköterskeprogrammet - ambulanssjukvård vid Karolinska institutet?
Urvalet görs inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i SB (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer själv vilka meriter som räknas och poängskalan; se lärosätets egen sida för detaljer.
Var finns Specialistsjuksköterskeprogrammet - ambulanssjukvård mer?
Samma utbildning finns på 11 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor75 %(150)
- Män25 %(50)
- 24 år eller yngre4 %8
- 25–34 år60 %119
- 35 år eller äldre37 %73
- Antagna kvinnor73 %(44)
- Antagna män27 %(16)
Anmälningskod KI-51001. Källa: UHR.