Biomedicinska analytikerprogrammet, Inriktning Laboratoriemedicin
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · ORU-79613
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 253
- 39 i första hand
- Antagna
- 69
- urval 2
- Reserver
- 12
- Sökande per plats
- 3,7
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 90 | 69 | −21 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2013 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 10 terminer, legat kvar i 1 och stigit i 2 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,11). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 5 av 10 terminer, minst 0,50 under i 4 och minst 1,00 under i 4.
Sedan HT 2013 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 10 terminer, legat kvar i 4 och stigit i 1 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 10 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2022 | 15,50 → 15,05 (−0,45) | 0,55 → 0,55 (±0) |
| HT 2021 | 16,24 → 16,25 (+0,01) | 0,75 → 0,75 (±0) |
| HT 2020 | 14,96 → 14,94 (−0,02) | 0,60 → 0,60 (±0) |
| HT 2019 | 13,90 → 14,42 (+0,52) | 0,45 → 0,50 (+0,05) |
| HT 2018 | 14,31 → alla behöriga antogs | 0,45 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 14,25 → alla behöriga antogs | 0,70 → alla behöriga antogs |
| HT 2016 | 17,08 → 15,65 (−1,43) | 0,90 → 0,90 (±0) |
| HT 2015 | 15,75 → 15,54 (−0,21) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
| HT 2014 | 15,10 → 15,10 (±0) | 0,80 → 0,10 (−0,70) |
| HT 2013 | 14,80 → 13,50 (−1,30) | 0,60 → 0,45 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2022 (BI 15,50) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2012
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | 13,50 | 17,45 |
| HT 2014 | 15,10 | 13,48 |
| HT 2015 | 15,54 | 17,61 |
| HT 2016 | 15,65 | 16,33 |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | 14,42 | 15,86 |
| HT 2020 | 14,94 | 16,25 |
| HT 2021 | 16,25 | 17,24 |
| HT 2022 | 15,05 | 15,79 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | 0,45 |
| HT 2014 | 0,10 |
| HT 2015 | 0,90 |
| HT 2016 | 0,90 |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | 0,50 |
| HT 2020 | 0,60 |
| HT 2021 | 0,75 |
| HT 2022 | 0,55 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2012 | 140 | 21 |
| HT 2013 | 250 | 29 |
| HT 2014 | 298 | 32 |
| HT 2015 | 361 | 43 |
| HT 2016 | 363 | 52 |
| HT 2017 | 338 | 30 |
| HT 2018 | 301 | 43 |
| HT 2019 | 250 | 47 |
| HT 2020 | 287 | 40 |
| HT 2021 | 357 | 50 |
| HT 2022 | 320 | 42 |
| HT 2023 | 268 | 38 |
| HT 2024 | 212 | 29 |
| HT 2025 | 194 | 21 |
| HT 2026 | 253 | 39 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 19| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 18,54 | 1,25 | 16,9 | 727 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 17,40 | 1,05 | 9,2 | 732 |
| Karolinska institutet Biomedicinska analytikerprogrammet - Laboratoriemedicin · Huddinge | 17,19 | 1,00 | 8,6 | 727 |
| Linköpings universitet Linköping | 16,58 | 1,05 | 13,9 | 432 |
| Karolinska institutet Biomedicinska analytikerprogrammet - Klinisk fysiologi · Huddinge | 16,46 | 0,90 | 12,7 | 482 |
| Jönköping University Biomedicinska analytikerprogrammet, inriktning laboratoriemedicin · Jönköping | 15,96 | – | 10,4 | 260 |
| Malmö universitet Malmö | 15,72 | 0,75 | 6,0 | 449 |
| Karlstads universitet Karlstad | 15,41 | 0,50 | 7,3 | 293 |
| Örebro universitet Örebro · Du tittar på den här | Alla antogs | Alla antogs | 3,7 | 253 |
| Högskolan Kristianstad Kristianstad | Alla antogs | Alla antogs | 4,7 | 275 |
Om programmet
Som biomedicinsk analytiker har du ett stort ansvar för patienters, kunders eller klienters säkerhet. Du har en nyckelroll när det gäller utbildning, information och kvalitetssäkring. För dig som gillar denna typ av roll väntar en spännande yrkeskarriär där du blir en viktig medarbetare för många olika typer av arbetsgivare.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 1a/1b1 + 1b2, Kemi 2, Matematik 3b / 3c. Eller: Biologi B, Fysik A, Kemi B, Matematik C. Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 1a eller 1b1+1b2, Kemi 2, Matematik 3b eller Matematik 3c eller Matematik C. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 1b eller nivå 1a2, Kemi nivå 2, Matematik – fortsättning nivå 1b eller nivå 1c
- Examen
- Biomedicinsk analytikerexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Örebro universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Biomedicinska analytiker m.fl. | 39 000 kr31–51 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som biomedicinsk analytiker vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Örebro universitet
- Biomedicinska analytikerprogrammet, Inriktning FysiologiBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,2
- LäkarprogrammetBI21,51HP1,65Sökande/plats43,4
- PsykologprogrammetBI21,35HP1,45Sökande/plats44,4
- SjuksköterskeprogrammetBI16,56HP0,75Sökande/plats17,6
- RöntgensjuksköterskeprogrammetBI15,18HP0,55Sökande/plats11,6
- ArbetsterapeutprogrammetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,2
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - ambulanssjukvårdBI–HP–Sökande/plats4,9
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - anestesisjukvårdBI–HP–Sökande/plats4,4
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod ORU-79613
ORU-79613 · nationell antagning
253 sökande, 39 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 41 | Alla antogs | 32 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 14 | Alla antogs | 10 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 29 | Alla antogs | 23 | 0 |
| SA Sen anmälan | 937 | 5 | 938 | 3 | 12 |
Vanliga frågor om Biomedicinska analytikerprogrammet, Inriktning Laboratoriemedicin
Vad krävdes för att komma in på Biomedicinska analytikerprogrammet, Inriktning Laboratoriemedicin vid Örebro universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Biomedicinska analytikerprogrammet, Inriktning Laboratoriemedicin vid Örebro universitet?
HT 2026 sökte 253 personer, varav 39 i första hand. 69 antogs, alltså 3,7 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Biomedicinska analytikerprogrammet, Inriktning Laboratoriemedicin mer?
Samma utbildning finns på 19 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor82 %(207)
- Män18 %(46)
- 24 år eller yngre77 %195
- 25–34 år17 %44
- 35 år eller äldre6 %14
- Antagna kvinnor88 %(61)
- Antagna män12 %(8)
Anmälningskod ORU-79613. Källa: UHR.