Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · ORU-79614

BIGymnasiebetyg 15,18 av max 22,5 +1,03 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,55 av max 2 +0,15 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 16,20 av max 22,5 +1,31 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
811
124 i första hand
Antagna
70
urval 2
Reserver
229
Sökande per plats
11,6
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)15,4615,18−0,28
Högskoleprov (HP)0,550,55Oförändrad
Betyg (BII)16,216,2Oförändrad
Antagna totalt10070−30

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 16 terminer (median −0,66). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 15 av 16 terminer, minst 0,50 under i 12 och minst 1,00 under i 3.

Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 12 av 18 terminer och legat kvar i 6 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 12 av 18 terminer, minst 0,10 under i 8 och minst 0,20 under i 3.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Röntgensjuksköterskeprogrammet (senaste 10 av 18 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202615,46 → 15,18 (−0,28)0,55 → 0,55 (±0)
HT 202514,27 → 14,15 (−0,12)0,40 → 0,40 (±0)
HT 202414,22 → 13,67 (−0,55)0,35 → 0,30 (−0,05)
HT 202314,27 → 13,75 (−0,52)0,35 → 0,35 (±0)
HT 202215,50 → 14,70 (−0,80)0,55 → 0,50 (−0,05)
HT 202116,07 → 15,07 (−1,00)0,60 → 0,50 (−0,10)
HT 202015,26 → 14,64 (−0,62)0,40 → 0,15 (−0,25)
HT 201815,36 → 13,65 (−1,71)0,50 → 0,40 (−0,10)
HT 201715,20 → 14,20 (−1,00)0,55 → 0,45 (−0,10)
HT 201616,30 → 15,88 (−0,42)0,70 → 0,60 (−0,10)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,46) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 10
Röntgensjuksköterskeprogrammet, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Jönköping University Jönköping · Distans 17,87–98,5985
Göteborgs universitet Göteborg 17,810,9522,81 025
Uppsala universitet Uppsala 17,671,0024,7814
Lunds universitet Lund 17,450,9016,6831
Karolinska institutet Huddinge 17,350,9019,71 083
Jönköping University Växjö · Distans 17,15––526
Jönköping University Linköping · Distans 16,48–41,2700
Jönköping University Kalmar · Distans 15,47––425
Örebro universitet Örebro · Du tittar på den här 15,180,5511,6811
Luleå tekniska universitet Luleå · Distans · VT 2026 14,670,4512,7888

Om programmet

Röntgensjuksköterskeprogrammet är för dig som är intresserad av att kombinera ett högteknologiskt arbete med patientkontakt och omvårdnad. Att vara röntgensjuksköterska innebär ett stort individuellt ansvar. Det är ett självständigt arbete där du ansvarar för kvaliteten på de undersökningar du genomför. Samtidigt ingår du i ett team där du har en tydlig och efterfrågad kompetens som gör dig till en viktig medarbetare i arbetslaget.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Examen
Röntgensjuksköterskeexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Örebro universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Röntgensjuksköterskor 42 700 kr34–52 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som röntgensjuksköterska vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av en åldrande befolkning.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Örebro universitet

Alla program vid Örebro universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod ORU-79614

ORU-79614 · nationell antagning

811 sökande, 124 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 4 3,5 3 16
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 15,46 43 15,18 29 102
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,2 19 16,2 14 123
HP Högskoleprovet 0,55 34 0,55 24 116
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0

Vanliga frågor om Röntgensjuksköterskeprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Röntgensjuksköterskeprogrammet vid Örebro universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,18, HP 0,55 och BII 16,2. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Röntgensjuksköterskeprogrammet vid Örebro universitet?

HT 2026 sökte 811 personer, varav 124 i första hand. 70 antogs, alltså 11,6 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Röntgensjuksköterskeprogrammet vid Örebro universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 15,18 HT 2026 mot 14,15 HT 2025. Sökande: 811 mot 592.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Var finns Röntgensjuksköterskeprogrammet mer?

Samma utbildning finns på 10 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor80 %(647)
  • Män20 %(164)
  • 24 år eller yngre57 %463
  • 25–34 år30 %241
  • 35 år eller äldre13 %107
  • Antagna kvinnor81 %(57)
  • Antagna män19 %(13)

Anmälningskod ORU-79614. Källa: UHR.