Röntgensjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · KI-41009
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 083
- 222 i första hand
- Antagna
- 55
- urval 2
- Reserver
- 363
- Sökande per plats
- 19,7
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,73 | 17,35 | −0,38 |
| Högskoleprov (HP) | 1,00 | 0,90 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 17,95 | 17,92 | −0,03 |
| Antagna totalt | 60 | 55 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −0,58). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 16 av 17 terminer, minst 0,50 under i 12 och minst 1,00 under i 3.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 18 av 19 terminer och legat kvar i 1 (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 18 av 19 terminer, minst 0,10 under i 15 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,73 → 17,35 (−0,38) | 1,00 → 0,90 (−0,10) |
| HT 2025 | 17,46 → 16,89 (−0,57) | 0,90 → 0,80 (−0,10) |
| HT 2024 | 16,82 → 16,15 (−0,67) | 0,75 → 0,65 (−0,10) |
| HT 2023 | 16,66 → 15,32 (−1,34) | 0,75 → 0,55 (−0,20) |
| HT 2022 | 17,45 → 16,24 (−1,21) | 0,75 → 0,65 (−0,10) |
| HT 2021 | 17,05 → 16,47 (−0,58) | 0,80 → 0,65 (−0,15) |
| HT 2020 | 17,11 → 16,52 (−0,59) | 0,55 → 0,50 (−0,05) |
| HT 2019 | 16,41 → 15,30 (−1,11) | 0,65 → 0,50 (−0,15) |
| HT 2018 | 16,05 → 15,73 (−0,32) | 0,75 → 0,65 (−0,10) |
| HT 2017 | 16,23 → 15,70 (−0,53) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,73) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 17,20 | 16,58 |
| HT 2011 | 16,62 | 16,55 |
| HT 2012 | 16,77 | 16,38 |
| HT 2013 | 17,50 | 17,20 |
| HT 2014 | 16,96 | 16,99 |
| HT 2015 | 17,30 | 17,45 |
| HT 2016 | 17,30 | 18,17 |
| HT 2017 | 15,70 | 17,20 |
| HT 2018 | 15,73 | 16,85 |
| HT 2019 | 15,30 | 16,89 |
| HT 2020 | 16,52 | 17,07 |
| HT 2021 | 16,47 | 17,37 |
| HT 2022 | 16,24 | 16,20 |
| HT 2023 | 15,32 | 17,01 |
| HT 2024 | 16,15 | 16,35 |
| HT 2025 | 16,89 | 17,21 |
| HT 2026 | 17,35 | 17,92 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 0,60 |
| HT 2009 | 0,70 |
| HT 2010 | 0,70 |
| HT 2011 | 0,70 |
| HT 2012 | 0,70 |
| HT 2013 | 0,75 |
| HT 2014 | 0,80 |
| HT 2015 | 0,80 |
| HT 2016 | 0,85 |
| HT 2017 | 0,70 |
| HT 2018 | 0,65 |
| HT 2019 | 0,50 |
| HT 2020 | 0,50 |
| HT 2021 | 0,65 |
| HT 2022 | 0,65 |
| HT 2023 | 0,55 |
| HT 2024 | 0,65 |
| HT 2025 | 0,80 |
| HT 2026 | 0,90 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 543 | 101 |
| HT 2009 | 642 | 104 |
| HT 2010 | 851 | 117 |
| HT 2011 | 739 | 117 |
| HT 2012 | 870 | 90 |
| HT 2013 | 1 086 | 146 |
| HT 2014 | 1 180 | 139 |
| HT 2015 | 1 233 | 157 |
| HT 2016 | 1 118 | 141 |
| HT 2017 | 847 | 115 |
| HT 2018 | 779 | 104 |
| HT 2019 | 647 | 108 |
| HT 2020 | 805 | 139 |
| HT 2021 | 1 035 | 181 |
| HT 2022 | 965 | 159 |
| HT 2023 | 862 | 148 |
| HT 2024 | 988 | 163 |
| HT 2025 | 1 038 | 175 |
| HT 2026 | 1 083 | 222 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 10| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Jönköping University Jönköping · Distans | 17,87 | – | 98,5 | 985 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 17,81 | 0,95 | 22,8 | 1 025 |
| Uppsala universitet Uppsala | 17,67 | 1,00 | 24,7 | 814 |
| Lunds universitet Lund | 17,45 | 0,90 | 16,6 | 831 |
| Karolinska institutet Huddinge · Du tittar på den här | 17,35 | 0,90 | 19,7 | 1 083 |
| Jönköping University Växjö · Distans | 17,15 | – | – | 526 |
| Jönköping University Linköping · Distans | 16,48 | – | 41,2 | 700 |
| Jönköping University Kalmar · Distans | 15,47 | – | – | 425 |
| Örebro universitet Örebro | 15,18 | 0,55 | 11,6 | 811 |
| Luleå tekniska universitet Luleå · Distans · VT 2026 | 14,67 | 0,45 | 12,7 | 888 |
Om programmet
Om programmet Som röntgensjuksköterska arbetar du i en högteknologisk miljö där avancerad medicinsk och bilddiagnostisk teknik används för att utföra radiografiska undersökningar och behandlingar. Röntgensjuksköterskan är expert på att använda olika modaliteter såsom konventionell röntgen, datortomografi, magnetresonanstomografi och ultraljud för att framställa bilddiagnostiskt underlag. I arbetet som röntgensjuksköterska möter du patienter i alla åldrar med varierande medicinska tillstånd.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller Matematik nivå 2b eller Matematik nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap nivå 1a2
- Examen
- Röntgensjuksköterskeexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Karolinska institutet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Röntgensjuksköterskor | 42 700 kr34–52 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som röntgensjuksköterska vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av en åldrande befolkning.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Karolinska institutet
- LäkarprogrammetBI22,29HP1,75Sökande/plats23,2
- SjuksköterskeprogrammetBI18,40HP1,05Sökande/plats24,9
- SjuksköterskeprogrammetBI19,30HP1,05Sökande/plats48,7
- PsykologprogrammetBI20,90HP1,50Sökande/plats21,8
- SjuksköterskeprogrammetBI17,00HP0,80Sökande/plats19,4
- TandläkarprogrammetBI20,98HP1,45Sökande/plats19,9
- FysioterapeutprogrammetBI17,84HP1,00Sökande/plats13,2
- Kandidatprogrammet i biomedicinBI22,20HP1,45Sökande/plats21,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KI-41009
KI-41009 · nationell antagning
1 083 sökande, 222 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 27 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,73 | 26 | 17,35 | 23 | 172 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,95 | 12 | 17,92 | 11 | 188 |
| HP Högskoleprovet | 1,00 | 20 | 0,90 | 19 | 184 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
Vanliga frågor om Röntgensjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Röntgensjuksköterskeprogrammet vid Karolinska institutet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,35, HP 0,90 och BII 17,92. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Röntgensjuksköterskeprogrammet vid Karolinska institutet?
HT 2026 sökte 1 083 personer, varav 222 i första hand. 55 antogs, alltså 19,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Röntgensjuksköterskeprogrammet vid Karolinska institutet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,35 HT 2026 mot 16,89 HT 2025. Sökande: 1 083 mot 1 038.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Röntgensjuksköterskeprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 10 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor79 %(860)
- Män21 %(223)
- 24 år eller yngre50 %545
- 25–34 år28 %304
- 35 år eller äldre22 %234
- Antagna kvinnor82 %(45)
- Antagna män18 %(10)
Anmälningskod KI-41009. Källa: UHR.