Röntgensjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · LTU-83142
Söktryck just nu, VT 2027: 1 310 sökande hittills (407 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 888
- 287 i första hand
- Antagna
- 70
- urval 2
- Reserver
- 285
- Sökande per plats
- 12,7
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,03 | 14,67 | −0,36 |
| Högskoleprov (HP) | 0,45 | 0,45 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 15,95 | 15,9 | −0,05 |
| Antagna totalt | 140 | 70 | −70 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2023
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2023 | 14,98 | 16,30 |
| VT 2024 | 14,67 | 15,43 |
| VT 2025 | 15,43 | 15,59 |
| VT 2026 | 14,67 | 15,90 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2023 | 0,40 |
| VT 2024 | 0,50 |
| VT 2025 | 0,45 |
| VT 2026 | 0,45 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2023 | 838 | 241 |
| VT 2024 | 735 | 213 |
| VT 2025 | 825 | 256 |
| VT 2026 | 888 | 287 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 10| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Jönköping University Jönköping · Distans · HT 2026 | 17,87 | – | 98,5 | 985 |
| Göteborgs universitet Göteborg · HT 2026 | 17,81 | 0,95 | 22,8 | 1 025 |
| Uppsala universitet Uppsala · HT 2026 | 17,67 | 1,00 | 24,7 | 814 |
| Lunds universitet Lund · HT 2026 | 17,45 | 0,90 | 16,6 | 831 |
| Karolinska institutet Huddinge · HT 2026 | 17,35 | 0,90 | 19,7 | 1 083 |
| Jönköping University Växjö · Distans · HT 2026 | 17,15 | – | – | 526 |
| Jönköping University Linköping · Distans · HT 2026 | 16,48 | – | 41,2 | 700 |
| Jönköping University Kalmar · Distans · HT 2026 | 15,47 | – | – | 425 |
| Örebro universitet Örebro · HT 2026 | 15,18 | 0,55 | 11,6 | 811 |
| Luleå tekniska universitet Luleå · Distans · Du tittar på den här | 14,67 | 0,45 | 12,7 | 888 |
Om programmet
Är du intresserad av den medicinska världen och vill jobba med den senaste tekniken för att hjälpa människor? Då kan en karriär som röntgensjuksköterska vara något för dig!
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2.
- Examen
- Röntgensjuksköterskeexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Luleå tekniska universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Röntgensjuksköterskor | 42 700 kr34–52 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som röntgensjuksköterska vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av en åldrande befolkning.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Luleå tekniska universitet
- SjuksköterskeprogrammetBI14,85HP0,40Sökande/plats14,1
- PsykologprogrammetBI20,35HP1,25Sökande/plats27,0
- SjuksköterskeprogrammetBI14,05HP0,40Sökande/plats7,5
- ArbetsterapeutBI13,70HPAlla antogsSökande/plats6,3
- FysioterapeutBI14,34HP0,55Sökande/plats9,1
- Psykologi, kandidatBI15,31HP0,40Sökande/plats6,3
- Specialistsjuksköterska med inriktning anestesisjukvårdBI–HP–Sökande/plats6,8
- Specialistsjuksköterska med inriktning psykiatrisk vårdBI–HP–Sökande/plats3,4
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod LTU-83142
LTU-83142 · nationell antagning
888 sökande, 287 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 5 | 3 | 3 | 12 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,03 | 57 | 14,67 | 27 | 81 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,95 | 32 | 15,9 | 16 | 123 |
| HP Högskoleprovet | 0,45 | 46 | 0,45 | 24 | 59 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 81 |
Vanliga frågor om Röntgensjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Röntgensjuksköterskeprogrammet vid Luleå tekniska universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,67, HP 0,45 och BII 15,9. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Röntgensjuksköterskeprogrammet vid Luleå tekniska universitet?
VT 2026 sökte 888 personer, varav 287 i första hand. 70 antogs, alltså 12,7 sökande per antagen. Till VT 2027 har 1 310 sökt hittills.
Har antagningspoängen sjunkit för Röntgensjuksköterskeprogrammet vid Luleå tekniska universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 14,67 VT 2026 mot 15,43 VT 2025. Sökande: 888 mot 825.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Röntgensjuksköterskeprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 10 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte VT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor82 %(724)
- Män18 %(164)
- 24 år eller yngre23 %207
- 25–34 år42 %374
- 35 år eller äldre35 %307
- Antagna kvinnor73 %(51)
- Antagna män27 %(19)
Anmälningskod LTU-83142. Källa: UHR.