Sjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LTU-83161
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 791
- 183 i första hand
- Antagna
- 106
- urval 2
- Reserver
- 264
- Sökande per plats
- 7,5
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,05 | 14,05 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 0,40 | 0,40 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 14,91 | 14,91 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 190 | 106 | −84 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2022 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 5 terminer och legat kvar i 3 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 1 av 5 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.
Sedan HT 2022 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 1 av 4 terminer och legat kvar i 3 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 1 av 4 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 14,05 → 14,05 (±0) | 0,40 → 0,40 (±0) |
| HT 2025 | 11,30 → 11,30 (±0) | – |
| HT 2024 | 12,97 → 12,80 (−0,17) | 0,25 → 0,20 (−0,05) |
| HT 2023 | 11,82 → 11,56 (−0,26) | 0,15 → 0,15 (±0) |
| HT 2022 | 14,24 → 14,24 (±0) | 0,45 → 0,45 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,05) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2022
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2022 | 14,24 | 15,20 |
| HT 2023 | 11,56 | 13,35 |
| HT 2024 | 12,80 | 14,45 |
| HT 2025 | 11,30 | 13,60 |
| HT 2026 | 14,05 | 14,91 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2022 | 0,45 |
| HT 2023 | 0,15 |
| HT 2024 | 0,20 |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,40 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2022 | 791 | 172 |
| HT 2023 | 517 | 121 |
| HT 2024 | 586 | 146 |
| HT 2025 | 566 | 161 |
| HT 2026 | 791 | 183 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 51| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 19,75 | 1,25 | 29,9 | 3 381 |
| Karolinska institutet Huddinge · Distans · VT 2026 | 19,30 | 1,05 | 48,7 | 3 895 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,05 | 1,20 | 27,0 | 3 914 |
| Uppsala universitet Uppsala | 18,69 | 1,10 | 29,3 | 4 108 |
| Karolinska institutet Sjuksköterskeprogrammet · Huddinge | 18,40 | 1,05 | 24,9 | 5 122 |
| Malmö universitet Malmö | 18,23 | 0,95 | 23,0 | 3 221 |
| Sophiahemmet Högskola Stockholm | 18,08 | 1,20 | 29,1 | 4 512 |
| Röda korsets högskola Huddinge | 16,98 | 0,85 | 19,5 | 3 698 |
| Marie Cederschiöld Högskola Stockholm | 16,85 | 0,90 | 20,4 | 3 466 |
| Luleå tekniska universitet Luleå · Du tittar på den här | 14,05 | 0,40 | 7,5 | 791 |
Om programmet
För dig som söker ett meningsfullt och varierande yrke är sjuksköterskeprogrammet ett naturligt val. Som sjuksköterska kommer du att identifiera och möta människors hälsorelaterade behov, och har en nyckelroll i att främja hälsa, stödja återhämtning och ge en trygg och säker vård.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2.
- Examen
- Sjuksköterskeexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Luleå tekniska universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundutbildade sjuksköterskor | 42 900 kr35–54 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundutbildad sjuksköterska vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Luleå tekniska universitet
- SjuksköterskeprogrammetBI14,85HP0,40Sökande/plats14,1
- Specialistsjuksköterska med inriktning ambulanssjukvårdBI–HP–Sökande/plats3,2
- Specialistsjuksköterska med inriktning intensivvårdBI–HP–Sökande/plats1,9
- ArbetsterapeutBI13,70HPAlla antogsSökande/plats6,3
- Specialistsjuksköterska med inriktning psykiatrisk vårdBI–HP–Sökande/plats3,4
- Specialistsjuksköterska med inriktning mot distriktssköterskaBI–HP–Sökande/plats2,2
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LTU-83161
LTU-83161 · nationell antagning
791 sökande, 183 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 2,5 | 5 | 2,5 | 3 | 7 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,05 | 80 | 14,05 | 42 | 80 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,91 | 40 | 14,91 | 25 | 141 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 5 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,40 | 62 | 0,40 | 31 | 95 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 49 |
Vanliga frågor om Sjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Sjuksköterskeprogrammet vid Luleå tekniska universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,05, HP 0,40 och BII 14,91. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Sjuksköterskeprogrammet vid Luleå tekniska universitet?
HT 2026 sökte 791 personer, varav 183 i första hand. 106 antogs, alltså 7,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Sjuksköterskeprogrammet vid Luleå tekniska universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 14,05 HT 2026 mot 11,3 HT 2025. Sökande: 791 mot 566.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Sjuksköterskeprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 51 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor76 %(600)
- Män24 %(191)
- 24 år eller yngre55 %432
- 25–34 år32 %256
- 35 år eller äldre13 %103
- Antagna kvinnor82 %(87)
- Antagna män18 %(19)
Anmälningskod LTU-83161. Källa: UHR.