Sjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · LTU-83128
Söktryck just nu, VT 2027: 2 237 sökande hittills (446 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 1 528
- 273 i första hand
- Antagna
- 108
- urval 2
- Reserver
- 690
- Sökande per plats
- 14,1
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,85 | 14,85 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 0,40 | 0,40 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 15,65 | 15,75 | +0,1 |
| Antagna totalt | 220 | 108 | −112 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2023
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2023 | 14,27 | 14,98 |
| VT 2024 | 13,59 | 14,38 |
| VT 2025 | 13,65 | 14,63 |
| VT 2026 | 14,85 | 15,75 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2023 | 0,40 |
| VT 2024 | 0,30 |
| VT 2025 | 0,30 |
| VT 2026 | 0,40 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2023 | 1 233 | 254 |
| VT 2024 | 1 239 | 255 |
| VT 2025 | 1 182 | 231 |
| VT 2026 | 1 528 | 273 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 51| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Karolinska institutet Huddinge · Distans | 19,30 | 1,05 | 48,7 | 3 895 |
| Karolinska institutet Sjuksköterskeprogrammet · Huddinge · HT 2026 | 18,40 | 1,05 | 24,9 | 5 122 |
| Lunds universitet Lund | 18,30 | 1,05 | 19,2 | 2 228 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 17,69 | 0,95 | 16,1 | 2 582 |
| Uppsala universitet Uppsala | 17,55 | 0,85 | 20,2 | 2 934 |
| Malmö universitet Malmö | 17,17 | 0,85 | 15,1 | 2 193 |
| Sophiahemmet Högskola Stockholm | 16,67 | 0,90 | 21,4 | 3 311 |
| Röda korsets högskola Huddinge | 15,45 | 0,70 | 15,8 | 2 997 |
| Marie Cederschiöld Högskola Stockholm | 15,42 | 0,70 | 15,0 | 2 552 |
| Luleå tekniska universitet Luleå · Distans · Du tittar på den här | 14,85 | 0,40 | 14,1 | 1 528 |
Om programmet
För dig som söker ett meningsfullt och varierande yrke är sjuksköterskeprogrammet ett naturligt val. Som sjuksköterska kommer du att identifiera och möta människors hälsorelaterade behov, och har en nyckelroll i att främja hälsa, stödja återhämtning och ge en trygg och säker vård.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2.
- Examen
- Sjuksköterskeexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Luleå tekniska universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundutbildade sjuksköterskor | 42 900 kr35–54 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundutbildad sjuksköterska vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Luleå tekniska universitet
- SjuksköterskeprogrammetBI14,05HP0,40Sökande/plats7,5
- Specialistsjuksköterska med inriktning ambulanssjukvårdBI–HP–Sökande/plats3,2
- Specialistsjuksköterska med inriktning intensivvårdBI–HP–Sökande/plats1,9
- ArbetsterapeutBI13,70HPAlla antogsSökande/plats6,3
- Specialistsjuksköterska med inriktning psykiatrisk vårdBI–HP–Sökande/plats3,4
- Specialistsjuksköterska med inriktning mot distriktssköterskaBI–HP–Sökande/plats2,2
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod LTU-83128
LTU-83128 · nationell antagning
1 528 sökande, 273 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 8 | 3 | 4 | 22 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,85 | 88 | 14,85 | 35 | 165 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,65 | 51 | 15,75 | 26 | 267 |
| HP Högskoleprovet | 0,40 | 73 | 0,40 | 43 | 159 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 13 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 255 |
Vanliga frågor om Sjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Sjuksköterskeprogrammet vid Luleå tekniska universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,85, HP 0,40 och BII 15,75. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Sjuksköterskeprogrammet vid Luleå tekniska universitet?
VT 2026 sökte 1 528 personer, varav 273 i första hand. 108 antogs, alltså 14,1 sökande per antagen. Till VT 2027 har 2 237 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Sjuksköterskeprogrammet vid Luleå tekniska universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 14,85 VT 2026 mot 13,65 VT 2025. Sökande: 1 528 mot 1 182.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Sjuksköterskeprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 51 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte VT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor81 %(1 243)
- Män19 %(285)
- 24 år eller yngre22 %332
- 25–34 år43 %651
- 35 år eller äldre36 %545
- Antagna kvinnor79 %(85)
- Antagna män21 %(23)
Anmälningskod LTU-83128. Källa: UHR.