Arbetsterapeut
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LTU-83153
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 758
- 145 i första hand
- Antagna
- 121
- urval 2
- Reserver
- 149
- Sökande per plats
- 6,3
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 13,7 | 13,7 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 14,92 | 15,04 | +0,12 |
| Antagna totalt | 210 | 121 | −89 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 14 av 15 terminer och legat kvar i 1 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,97). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 12 av 15 terminer, minst 0,50 under i 10 och minst 1,00 under i 8.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 14 terminer och legat kvar i 5 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 9 av 14 terminer, minst 0,10 under i 6 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 13,70 → 13,70 (±0) | – |
| HT 2024 | 12,33 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2022 | 14,52 → 14,45 (−0,07) | 0,40 → 0,40 (±0) |
| HT 2021 | 15,63 → 14,66 (−0,97) | 0,50 → 0,50 (±0) |
| HT 2020 | 16,00 → 15,62 (−0,38) | 0,30 → 0,30 (±0) |
| HT 2019 | 14,34 → 14,30 (−0,04) | 0,40 → 0,40 (±0) |
| HT 2018 | 15,41 → 14,20 (−1,21) | 0,55 → 0,50 (−0,05) |
| HT 2017 | 16,20 → 15,40 (−0,80) | 0,75 → 0,60 (−0,15) |
| HT 2016 | 16,70 → 15,48 (−1,22) | 0,75 → 0,70 (−0,05) |
| HT 2015 | 17,24 → 16,90 (−0,34) | 0,90 → 0,90 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 13,70) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2010 | 11,74 | 14,43 |
| HT 2011 | 12,32 | 13,40 |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | 14,80 | 15,91 |
| HT 2014 | 16,24 | 16,59 |
| HT 2015 | 16,90 | 17,66 |
| HT 2016 | 15,48 | 16,18 |
| HT 2017 | 15,40 | 16,66 |
| HT 2018 | 14,20 | 15,26 |
| HT 2019 | 14,30 | 15,46 |
| HT 2020 | 15,62 | 16,31 |
| HT 2021 | 14,66 | 16,80 |
| HT 2022 | 14,45 | 14,54 |
| HT 2023 | Alla antogs | 12,36 |
| HT 2024 | Alla antogs | 14,34 |
| HT 2025 | Alla antogs | 13,30 |
| HT 2026 | 13,70 | 15,04 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | 0,20 |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | 0,50 |
| HT 2014 | 0,80 |
| HT 2015 | 0,90 |
| HT 2016 | 0,70 |
| HT 2017 | 0,60 |
| HT 2018 | 0,50 |
| HT 2019 | 0,40 |
| HT 2020 | 0,30 |
| HT 2021 | 0,50 |
| HT 2022 | 0,40 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 298 | 79 |
| HT 2010 | 366 | 75 |
| HT 2011 | 391 | 80 |
| HT 2012 | 426 | 70 |
| HT 2013 | 645 | 138 |
| HT 2014 | 773 | 155 |
| HT 2015 | 818 | 180 |
| HT 2016 | 767 | 162 |
| HT 2017 | 762 | 207 |
| HT 2018 | 649 | 161 |
| HT 2019 | 593 | 178 |
| HT 2020 | 689 | 207 |
| HT 2021 | 785 | 188 |
| HT 2022 | 626 | 173 |
| HT 2023 | 479 | 93 |
| HT 2024 | 675 | 179 |
| HT 2025 | 549 | 118 |
| HT 2026 | 758 | 145 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 10| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 17,59 | 0,85 | 17,4 | 628 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 16,51 | 0,65 | 12,4 | 842 |
| Umeå universitet Umeå · Distans | 15,89 | 0,40 | 17,3 | 883 |
| Karolinska institutet Huddinge | 15,17 | 0,55 | 11,1 | 777 |
| Uppsala universitet Uppsala | 14,74 | 0,50 | 9,8 | 683 |
| Jönköping University Jönköping | 14,74 | – | 10,3 | 411 |
| Jönköping University Ronneby | 14,23 | – | 11,5 | 138 |
| Luleå tekniska universitet Luleå · Distans · Du tittar på den här | 13,70 | Alla antogs | 6,3 | 758 |
| Linköpings universitet Norrköping | 13,54 | 0,35 | 7,3 | 403 |
| Örebro universitet Örebro | Alla antogs | Alla antogs | 6,2 | 494 |
Om programmet
Arbetsterapeuten arbetar med hälsofrågor genom att göra det möjligt för människor att utföra de aktiviteter de behöver göra i vardagen. I senaste kvalitetsutvärderingen av arbetsterapeutprogram så var LTU:s program det enda som fick det högsta betyget.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2.
- Examen
- Arbetsterapeutexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Luleå tekniska universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Arbetsterapeuter | 39 700 kr34–44 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som arbetsterapeut vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av en åldrande befolkning.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Luleå tekniska universitet
- Hälsovägledning, kandidat hälsopromotionBI11,15HPAlla antogsSökande/plats4,2
- SjuksköterskeprogrammetBI14,85HP0,40Sökande/plats14,1
- SjuksköterskeprogrammetBI14,05HP0,40Sökande/plats7,5
- Specialistsjuksköterska med inriktning psykiatrisk vårdBI–HP–Sökande/plats3,4
- Specialistsjuksköterska med inriktning ambulanssjukvårdBI–HP–Sökande/plats3,2
- Specialistsjuksköterska med inriktning mot distriktssköterskaBI–HP–Sökande/plats2,2
- Specialistsjuksköterska med inriktning intensivvårdBI–HP–Sökande/plats1,9
- Psykologi, kandidatBI15,31HP0,40Sökande/plats6,3
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LTU-83153
LTU-83153 · nationell antagning
758 sökande, 145 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 7 | 3 | 4 | 8 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 13,7 | 88 | 13,7 | 38 | 22 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,92 | 49 | 15,04 | 32 | 63 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 3 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 63 | Alla antogs | 44 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 62 |
Vanliga frågor om Arbetsterapeut
Vad krävdes för att komma in på Arbetsterapeut vid Luleå tekniska universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,7, alla behöriga antogs i HP och BII 15,04. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Arbetsterapeut vid Luleå tekniska universitet?
HT 2026 sökte 758 personer, varav 145 i första hand. 121 antogs, alltså 6,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Arbetsterapeut vid Luleå tekniska universitet?
Ja, den steg: i BII krävdes 15,04 HT 2026 mot 13,3 HT 2025. Sökande: 758 mot 549.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Arbetsterapeut mer?
Samma utbildning finns på 10 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor84 %(635)
- Män16 %(123)
- 24 år eller yngre18 %135
- 25–34 år41 %307
- 35 år eller äldre42 %316
- Antagna kvinnor90 %(109)
- Antagna män10 %(12)
Anmälningskod LTU-83153. Källa: UHR.