Hälsovägledning, kandidat hälsopromotion
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LTU-83152
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 288
- 67 i första hand
- Antagna
- 69
- urval 2
- Reserver
- 57
- Sökande per plats
- 4,2
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 11,15 | 11,15 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 12,61 | 13,08 | +0,47 |
| Antagna totalt | 123 | 69 | −54 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 14 av 15 terminer och legat kvar i 1 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,79). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 14 av 15 terminer, minst 0,50 under i 14 och minst 1,00 under i 11.
Sedan HT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 7 terminer (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 7 terminer, minst 0,10 under i 6 och minst 0,20 under i 4.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 11,15 → 11,15 (±0) | – |
| HT 2025 | 12,20 → 11,22 (−0,98) | – |
| HT 2024 | 12,14 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2023 | 11,59 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2022 | 12,17 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2021 | 14,10 → 12,80 (−1,30) | – |
| HT 2020 | 14,90 → 11,96 (−2,94) | – |
| HT 2019 | 14,86 → 13,05 (−1,81) | – |
| HT 2018 | 16,43 → 12,90 (−3,53) | 0,45 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 15,95 → 15,10 (−0,85) | 0,70 → 0,20 (−0,50) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 11,15) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2012
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2012 | 14,75 | 14,83 |
| HT 2013 | 15,60 | 16,05 |
| HT 2014 | 16,28 | 17,66 |
| HT 2015 | 16,22 | 16,70 |
| HT 2016 | 15,20 | 16,57 |
| HT 2017 | 15,10 | 15,65 |
| HT 2018 | 12,90 | 15,79 |
| HT 2019 | 13,05 | 15,12 |
| HT 2020 | 11,96 | 13,36 |
| HT 2021 | 12,80 | 13,30 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 11,22 | 13,37 |
| HT 2026 | 11,15 | 13,08 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | 0,40 |
| HT 2014 | 0,70 |
| HT 2015 | 0,55 |
| HT 2016 | 0,60 |
| HT 2017 | 0,20 |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2012 | 459 | 109 |
| HT 2013 | 500 | 127 |
| HT 2014 | 492 | 126 |
| HT 2015 | 520 | 124 |
| HT 2016 | 418 | 82 |
| HT 2017 | 459 | 106 |
| HT 2018 | 426 | 107 |
| HT 2019 | 329 | 90 |
| HT 2020 | 362 | 91 |
| HT 2021 | 318 | 66 |
| HT 2022 | 239 | 49 |
| HT 2023 | 220 | 52 |
| HT 2024 | 298 | 64 |
| HT 2025 | 292 | 74 |
| HT 2026 | 288 | 67 |
Om programmet
Vill du arbeta med människors hälsa genom att förbättra levnadsvanor som kost, fysisk aktivitet och stress? Då är hälsovägledning, kandidat hälsopromotion en utbildning för dig. Du får en bred kunskap inom hälsa vilket gör att du kan vägleda människor till hälsofrämjande val.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Luleå tekniska universitet.
Liknande program vid Luleå tekniska universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LTU-83152
LTU-83152 · nationell antagning
288 sökande, 67 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 11,15 | 91 | 11,15 | 53 | 3 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 12,61 | 17 | 13,08 | 9 | 3 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 13 | Alla antogs | 6 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 49 |
Vanliga frågor om Hälsovägledning, kandidat hälsopromotion
Vad krävdes för att komma in på Hälsovägledning, kandidat hälsopromotion vid Luleå tekniska universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 11,15, alla behöriga antogs i HP och BII 13,08. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Hälsovägledning, kandidat hälsopromotion vid Luleå tekniska universitet?
HT 2026 sökte 288 personer, varav 67 i första hand. 69 antogs, alltså 4,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Hälsovägledning, kandidat hälsopromotion vid Luleå tekniska universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 11,15 HT 2026 mot 11,22 HT 2025. Sökande: 288 mot 292.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor79 %(227)
- Män21 %(61)
- 24 år eller yngre16 %46
- 25–34 år42 %121
- 35 år eller äldre42 %121
- Antagna kvinnor86 %(59)
- Antagna män14 %(10)
Anmälningskod LTU-83152. Källa: UHR.