Psykologi, kandidat
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LTU-83160
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 438
- 64 i första hand
- Antagna
- 70
- urval 2
- Reserver
- 67
- Sökande per plats
- 6,3
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,08 | 15,31 | −1,77 |
| Högskoleprov (HP) | 0,65 | 0,40 | −0,25 |
| Betyg (BII) | 16,02 | 15,3 | −0,72 |
| Antagna totalt | 90 | 70 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,83). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 17 terminer, minst 0,50 under i 17 och minst 1,00 under i 16.
Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 15 terminer (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 15 terminer, minst 0,10 under i 15 och minst 0,20 under i 12.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,08 → 15,31 (−1,77) | 0,65 → 0,40 (−0,25) |
| HT 2025 | 17,33 → 15,05 (−2,28) | 0,65 → 0,40 (−0,25) |
| HT 2024 | 13,37 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2023 | 13,73 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2022 | 16,35 → 14,30 (−2,05) | 0,65 → 0,40 (−0,25) |
| HT 2021 | 16,90 → 15,92 (−0,98) | 0,70 → 0,60 (−0,10) |
| HT 2020 | 17,40 → 16,01 (−1,39) | 0,70 → 0,55 (−0,15) |
| HT 2019 | 17,55 → 15,80 (−1,75) | 0,80 → 0,65 (−0,15) |
| HT 2018 | 18,04 → 15,99 (−2,05) | 1,00 → 0,70 (−0,30) |
| HT 2017 | 17,60 → 15,20 (−2,40) | 0,85 → 0,65 (−0,20) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,08) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 12,21 | 16,10 |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | 14,60 | 15,88 |
| HT 2013 | 15,25 | 16,04 |
| HT 2014 | 16,20 | 18,34 |
| HT 2015 | 16,92 | 16,24 |
| HT 2016 | 16,26 | 16,50 |
| HT 2017 | 15,20 | 15,57 |
| HT 2018 | 15,99 | 16,77 |
| HT 2019 | 15,80 | 16,41 |
| HT 2020 | 16,01 | 15,51 |
| HT 2021 | 15,92 | 16,30 |
| HT 2022 | 14,30 | 15,40 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 15,05 | 15,37 |
| HT 2026 | 15,31 | 15,30 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | 0,60 |
| HT 2014 | 0,65 |
| HT 2015 | 0,80 |
| HT 2016 | 0,70 |
| HT 2017 | 0,65 |
| HT 2018 | 0,70 |
| HT 2019 | 0,65 |
| HT 2020 | 0,55 |
| HT 2021 | 0,60 |
| HT 2022 | 0,40 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,40 |
| HT 2026 | 0,40 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 238 | 73 |
| HT 2009 | 279 | 68 |
| HT 2010 | 331 | 88 |
| HT 2011 | 331 | 72 |
| HT 2012 | 422 | 88 |
| HT 2013 | 555 | 107 |
| HT 2014 | 603 | 102 |
| HT 2015 | 677 | 114 |
| HT 2016 | 581 | 118 |
| HT 2017 | 629 | 103 |
| HT 2018 | 634 | 145 |
| HT 2019 | 515 | 125 |
| HT 2020 | 598 | 108 |
| HT 2021 | 574 | 130 |
| HT 2022 | 483 | 120 |
| HT 2023 | 444 | 95 |
| HT 2024 | 431 | 79 |
| HT 2025 | 464 | 71 |
| HT 2026 | 438 | 64 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Luleå tekniska universitet Luleå · Du tittar på den här | 15,31 | 0,40 | 6,3 | 438 |
| Högskolan i Halmstad Psykologi - inriktning idrott och motion · Halmstad | 14,10 | Alla antogs | 5,6 | 390 |
Om programmet
Är du nyfiken på vad som ligger bakom människors tankar, känslor och beteenden? Då är vårt treåriga kandidatprogram i psykologi något för dig! Här får du en bred grund, många valmöjligheter och en fin start på en karriär som beteendevetare inom flera spännande områden.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 1a eller 1b eller 1c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 1a eller nivå 1b eller nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Luleå tekniska universitet.
Liknande program vid Luleå tekniska universitet
- Sociologi, kandidatBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,9
- PsykologprogrammetBI20,35HP1,25Sökande/plats27,0
- ArbetsterapeutBI13,70HPAlla antogsSökande/plats6,3
- SjuksköterskeprogrammetBI14,85HP0,40Sökande/plats14,1
- RöntgensjuksköterskeprogrammetBI14,67HP0,45Sökande/plats12,7
- SjuksköterskeprogrammetBI14,05HP0,40Sökande/plats7,5
- FysioterapeutBI14,34HP0,55Sökande/plats9,1
- Specialistsjuksköterska med inriktning anestesisjukvårdBI–HP–Sökande/plats6,8
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LTU-83160
LTU-83160 · nationell antagning
438 sökande, 64 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,08 | 53 | 15,31 | 41 | 28 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,02 | 6 | 15,3 | 5 | 12 |
| HP Högskoleprovet | 0,65 | 30 | 0,40 | 23 | 4 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 29 |
Vanliga frågor om Psykologi, kandidat
Vad krävdes för att komma in på Psykologi, kandidat vid Luleå tekniska universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,31, HP 0,40 och BII 15,3. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Psykologi, kandidat vid Luleå tekniska universitet?
HT 2026 sökte 438 personer, varav 64 i första hand. 70 antogs, alltså 6,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Psykologi, kandidat vid Luleå tekniska universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 15,31 HT 2026 mot 15,05 HT 2025. Sökande: 438 mot 464.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Psykologi, kandidat mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor78 %(343)
- Män22 %(95)
- 24 år eller yngre68 %300
- 25–34 år24 %103
- 35 år eller äldre8 %35
- Antagna kvinnor84 %(59)
- Antagna män16 %(11)
Anmälningskod LTU-83160. Källa: UHR.