Psykologi - inriktning idrott och motion
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HH-12801
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 390
- 67 i första hand
- Antagna
- 70
- urval 2
- Reserver
- 61
- Sökande per plats
- 5,6
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,93 | 14,1 | −0,83 |
| Högskoleprov (HP) | 0,55 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 17,15 | 14,11 | −3,04 |
| Antagna totalt | 120 | 70 | −50 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 8 av 9 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 6.
Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 7 terminer och legat kvar i 2 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 7 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 14,93 → 14,10 (−0,83) | 0,55 → alla behöriga antogs |
| HT 2025 | 14,58 → 11,51 (−3,07) | 0,30 → alla behöriga antogs |
| HT 2024 | 13,44 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2023 | 14,15 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2022 | 15,57 → 14,62 (−0,95) | 0,45 → 0,35 (−0,10) |
| HT 2021 | 15,91 → 14,66 (−1,25) | 0,55 → 0,55 (±0) |
| HT 2020 | 16,40 → 16,21 (−0,19) | 0,55 → 0,55 (±0) |
| HT 2019 | 15,70 → 13,73 (−1,97) | 0,55 → 0,45 (−0,10) |
| HT 2018 | 14,93 → alla behöriga antogs | 0,55 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,93) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | 13,73 | 13,60 |
| HT 2020 | 16,21 | 16,76 |
| HT 2021 | 14,66 | 15,25 |
| HT 2022 | 14,62 | 15,42 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 11,51 | 15,01 |
| HT 2026 | 14,10 | 14,11 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | 0,45 |
| HT 2020 | 0,55 |
| HT 2021 | 0,55 |
| HT 2022 | 0,35 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 515 | 87 |
| HT 2019 | 493 | 112 |
| HT 2020 | 608 | 134 |
| HT 2021 | 531 | 101 |
| HT 2022 | 519 | 109 |
| HT 2023 | 410 | 92 |
| HT 2024 | 414 | 70 |
| HT 2025 | 404 | 61 |
| HT 2026 | 390 | 67 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Luleå tekniska universitet Psykologi, kandidat · Luleå | 15,31 | 0,40 | 6,3 | 438 |
| Högskolan i Halmstad Halmstad · Du tittar på den här | 14,10 | Alla antogs | 5,6 | 390 |
Om programmet
Som beteendevetare arbetar du med människor och deras tankar, känslor och beteenden. Programmet Psykologi – inriktning idrott och motion vid Högskolan i Halmstad är unikt i Norden. Här kombinerar du en grundutbildning i psykologi med kunskap om idrott, motion, hälsa, ledarskap, prestation, motivation, livsstil och välbefinnande. Utbildningen ger dig kompetens att hjälpa människor att prestera, må bra och utvecklas.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Halmstad.
Liknande program vid Högskolan i Halmstad
- Professionell idrottskarriär och arbetslivBI16,70HPAlla antogsSökande/plats5,8
- Biomedicin - inriktning träningsfysiologiBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,5
- Hälsopedagogiskt programBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,9
- Magisterprogram i träningens biomedicin - hälsa, idrott och prestationBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HH-12801
HH-12801 · nationell antagning
390 sökande, 67 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,93 | 70 | 14,1 | 40 | 10 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,15 | 7 | 14,11 | 5 | 11 |
| HP Högskoleprovet | 0,55 | 41 | Alla antogs | 23 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 42 |
Vanliga frågor om Psykologi - inriktning idrott och motion
Vad krävdes för att komma in på Psykologi - inriktning idrott och motion vid Högskolan i Halmstad HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,1, alla behöriga antogs i HP och BII 14,11. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Psykologi - inriktning idrott och motion vid Högskolan i Halmstad?
HT 2026 sökte 390 personer, varav 67 i första hand. 70 antogs, alltså 5,6 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Psykologi - inriktning idrott och motion vid Högskolan i Halmstad?
Ja, den steg: i BI krävdes 14,1 HT 2026 mot 11,51 HT 2025. Sökande: 390 mot 404.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Psykologi - inriktning idrott och motion mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor56 %(220)
- Män44 %(170)
- 24 år eller yngre74 %287
- 25–34 år21 %80
- 35 år eller äldre6 %23
- Antagna kvinnor64 %(45)
- Antagna män36 %(25)
Anmälningskod HH-12801. Källa: UHR.