Sjuksköterskeprogrammet - VFU förlagd i Helsingborg/Ängelholm med omnejd
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · HKR-09GNF
VT 2026urval 2 · HKR-09F3M
Söktryck just nu, VT 2027: 1 173 sökande hittills (265 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 7 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 16,59, troligen mellan 16,27 och 16,99.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 373
- 340 i första hand
- Antagna
- 68
- urval 2
- Reserver
- 528
- Sökande per plats
- 20,2
- Extrem konkurrens
- Sökande VT 2026
- 941
- 231 i första hand
- Antagna
- 68
- urval 2
- Reserver
- 367
- Sökande per plats
- 13,8
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,6 | 17,21 | −0,39 |
| Högskoleprov (HP) | 0,85 | 0,85 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 17,45 | 17,2 | −0,25 |
| Antagna totalt | 78 | 68 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2019 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 15 terminer (median −0,65). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 13 av 15 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 1.
Sedan HT 2019 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 15 terminer och legat kvar i 5 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 10 av 15 terminer, minst 0,10 under i 2 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,60 → 17,21 (−0,39) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| VT 2026 | 16,51 → 15,86 (−0,65) | 0,70 → 0,70 (±0) |
| HT 2025 | 17,35 → 16,66 (−0,69) | 0,75 → 0,75 (±0) |
| VT 2025 | 16,00 → 15,61 (−0,39) | 0,65 → 0,65 (±0) |
| HT 2024 | 17,15 → 16,46 (−0,69) | 0,70 → 0,65 (−0,05) |
| VT 2024 | 15,94 → 15,50 (−0,44) | 0,60 → 0,50 (−0,10) |
| HT 2023 | 17,60 → 16,70 (−0,90) | 0,65 → 0,60 (−0,05) |
| VT 2023 | 15,39 → 15,16 (−0,23) | 0,65 → 0,60 (−0,05) |
| HT 2022 | 16,77 → 16,19 (−0,58) | 0,75 → 0,70 (−0,05) |
| VT 2022 | 16,59 → 15,90 (−0,69) | 0,75 → 0,75 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,60) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2019
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2019 | 17,00 | 16,59 |
| VT 2020 | 15,10 | 16,15 |
| HT 2020 | 16,30 | 16,10 |
| VT 2021 | 15,78 | 15,85 |
| HT 2021 | 16,83 | 16,52 |
| VT 2022 | 15,90 | 16,55 |
| HT 2022 | 16,19 | 16,90 |
| VT 2023 | 15,16 | 16,11 |
| HT 2023 | 16,70 | 15,98 |
| VT 2024 | 15,50 | 15,34 |
| HT 2024 | 16,46 | 16,72 |
| VT 2025 | 15,61 | 15,89 |
| HT 2025 | 16,66 | 16,74 |
| VT 2026 | 15,86 | 16,27 |
| HT 2026 | 17,21 | 17,20 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2019 | 0,75 |
| VT 2020 | 0,55 |
| HT 2020 | 0,65 |
| VT 2021 | 0,55 |
| HT 2021 | 0,80 |
| VT 2022 | 0,75 |
| HT 2022 | 0,70 |
| VT 2023 | 0,60 |
| HT 2023 | 0,60 |
| VT 2024 | 0,50 |
| HT 2024 | 0,65 |
| VT 2025 | 0,65 |
| HT 2025 | 0,75 |
| VT 2026 | 0,70 |
| HT 2026 | 0,85 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2019 | 854 | 192 |
| VT 2020 | 569 | 151 |
| HT 2020 | 831 | 214 |
| VT 2021 | 693 | 193 |
| HT 2021 | 1 127 | 261 |
| VT 2022 | 899 | 233 |
| HT 2022 | 1 023 | 233 |
| VT 2023 | 732 | 178 |
| HT 2023 | 856 | 221 |
| VT 2024 | 681 | 187 |
| HT 2024 | 890 | 231 |
| VT 2025 | 817 | 205 |
| HT 2025 | 1 112 | 251 |
| VT 2026 | 941 | 231 |
| HT 2026 | 1 373 | 340 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 51| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 19,75 | 1,25 | 29,9 | 3 381 |
| Karolinska institutet Huddinge · Distans · VT 2026 | 19,30 | 1,05 | 48,7 | 3 895 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,05 | 1,20 | 27,0 | 3 914 |
| Uppsala universitet Uppsala | 18,69 | 1,10 | 29,3 | 4 108 |
| Karolinska institutet Sjuksköterskeprogrammet · Huddinge | 18,40 | 1,05 | 24,9 | 5 122 |
| Malmö universitet Malmö | 18,23 | 0,95 | 23,0 | 3 221 |
| Sophiahemmet Högskola Stockholm | 18,08 | 1,20 | 29,1 | 4 512 |
| Högskolan Kristianstad Kristianstad · Du tittar på den här | 17,21 | 0,85 | 20,2 | 1 373 |
| Röda korsets högskola Huddinge | 16,98 | 0,85 | 19,5 | 3 698 |
| Marie Cederschiöld Högskola Stockholm | 16,85 | 0,90 | 20,4 | 3 466 |
Om programmet
Som sjuksköterska kommer du att kunna arbeta med omvårdnad, medicintekniska uppgifter, ledarskap, förebyggande arbete, handledning, forskning och utveckling. Efter din sjuksköterskeutbildning har du möjlighet att arbeta som sjuksköterska både i Sverige och internationellt. I sjuksköterskeutbildningen ingår mycket verksamhetsförlagd utbildning (VFU). Under VFU:n får du möjlighet att praktiskt använda dina nya kunskaper och prova på framtida arbetsuppgifter inom olika områden.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2
- Examen
- Sjuksköterskeexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Kristianstad.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundutbildade sjuksköterskor | 42 900 kr35–54 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundutbildad sjuksköterska vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan Kristianstad
- Specialistsjuksköterskeprogrammet med inriktning mot distriktssköterskaBI–HP–Sökande/plats1,5
- Specialistsjuksköterskeprogrammet, inriktning vård av äldreBI–HP–Sökande/plats4,8
- Biomedicinska analytikerprogrammetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,7
- Magisterprogram i psykologiBI–HP–Sökande/plats7,8
- Ettårig kompletteringsutbildning till biomedicinsk analytikerBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Kompletteringsutbildning för biomedicinska analytiker med utländsk examenBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 4 anmälningskoder
HKR-09GNF · nationell antagning
Sjuksköterskeprogrammet - VFU förlagd i Kristianstad/Hässleholm med omnejd. 1 373 sökande, 340 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 4 | 4 | 3 | 41 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,6 | 32 | 17,21 | 28 | 252 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,45 | 15 | 17,2 | 14 | 263 |
| DAU Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,85 | 25 | 0,85 | 22 | 279 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 4 |
HKR-09GNE · nationell antagning
1 250 sökande, 207 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 4 | 3,5 | 4 | 32 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,09 | 34 | 16,85 | 29 | 230 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,26 | 16 | 16,89 | 15 | 290 |
| DAU Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,80 | 27 | 0,75 | 23 | 269 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 4 |
HKR-09H9R · nationell antagning
Senare del av program Sjuksköterskeprogrammet - VFU förlagd i Helsingborg/Ängelholm med omnejd. 29 sökande, 17 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| DAU Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 3 | 0 |
HKR-09H9Q · nationell antagning
Senare del av program Sjuksköterskeprogrammet - VFU förlagd i Kristianstad/Hässleholm med omnejd. 25 sökande, 7 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| DAU Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 2 | 0 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
VT 2026: 2 anmälningskoder
HKR-09F3M · nationell antagning
Sjuksköterskeprogrammet - VFU förlagd i Kristianstad/Hässleholm med omnejd. 941 sökande, 231 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 3 | 4 | 3 | 26 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,51 | 32 | 15,86 | 28 | 159 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,3 | 17 | 16,27 | 15 | 209 |
| HP Högskoleprovet | 0,70 | 26 | 0,70 | 22 | 187 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
HKR-09F3N · nationell antagning
926 sökande, 201 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 3 | 3,5 | 3 | 21 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,2 | 33 | 15,6 | 28 | 152 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,2 | 18 | 16,02 | 16 | 216 |
| DAU Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,75 | 26 | 0,65 | 23 | 189 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 5 |
Vanliga frågor om Sjuksköterskeprogrammet - VFU förlagd i Helsingborg/Ängelholm med omnejd
Vad krävdes för att komma in på Sjuksköterskeprogrammet - VFU förlagd i Helsingborg/Ängelholm med omnejd vid Högskolan Kristianstad HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,21, HP 0,85 och BII 17,2. VT 2026: BI 15,86, HP 0,70 och BII 16,27. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Sjuksköterskeprogrammet - VFU förlagd i Helsingborg/Ängelholm med omnejd vid Högskolan Kristianstad?
HT 2026 sökte 1 373 personer, varav 340 i första hand. 68 antogs, alltså 20,2 sökande per antagen. Till VT 2027 har 1 173 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Sjuksköterskeprogrammet - VFU förlagd i Helsingborg/Ängelholm med omnejd vid Högskolan Kristianstad?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,21 HT 2026 mot 16,66 HT 2025. Sökande: 1 373 mot 1 112.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Sjuksköterskeprogrammet - VFU förlagd i Helsingborg/Ängelholm med omnejd mer?
Samma utbildning finns på 51 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor84 %(1 153)
- Män16 %(220)
- 24 år eller yngre49 %679
- 25–34 år29 %401
- 35 år eller äldre21 %293
- Antagna kvinnor79 %(54)
- Antagna män21 %(14)
Anmälningskod HKR-09GNF. Källa: UHR.