Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · LU-80560

BIGymnasiebetyg 15,99 av max 22,5 +1,14 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,75 av max 2 +0,45 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 15,90 av max 22,5 +1,00 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
329
128 i första hand
Antagna
65
urval 2
Reserver
91
Sökande per plats
5,1
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)16,7215,99−0,73
Högskoleprov (HP)0,800,75−0,05
Betyg (BII)17,215,9−1,3
Antagna totalt7065−5

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2021 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 6 terminer (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,98). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 6 terminer, minst 0,50 under i 6 och minst 1,00 under i 4.

Sedan HT 2021 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 6 terminer (4 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 6 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 4.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Hälsovetenskapligt basår
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202616,72 → 15,99 (−0,73)0,80 → 0,75 (−0,05)
HT 202515,83 → 14,85 (−0,98)0,40 → 0,30 (−0,10)
HT 202414,50 → 12,20 (−2,30)0,30 → alla behöriga antogs
HT 202313,16 → alla behöriga antogs0,10 → alla behöriga antogs
HT 202213,82 → alla behöriga antogs0,15 → alla behöriga antogs
HT 202115,26 → alla behöriga antogs0,45 → alla behöriga antogs

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,72) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 3
Hälsovetenskapligt basår, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Lunds universitet Lund · Du tittar på den här 15,990,755,1329
Linköpings universitet Hälsovetenskapligt basår (30 fup och 30 hp) · Linköping 14,640,505,3210
Luleå tekniska universitet Luleå · Distans Alla antogsAlla antogs4,8239

Om programmet

Vill du arbeta inom vården men saknar behörighet i matematik eller naturkunskap? Hälsovetenskapligt basår ger möjlighet att komplettera din gymnasieutbildning och garanterar plats på en av utbildningarna till arbetsterapeut, fysioterapeut, logoped, röntgensjuksköterska och sjuksköterska vid LU. Hälsovetenskapligt basår ger dig nödvändiga förkunskaper, en värdefull inblick i och möjlighet att utforska yrkesrollerna inom hälsovetenskaper.

Behörighet
Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Examen
Program som inte leder till examen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.

Liknande program vid Lunds universitet

Alla program vid Lunds universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod LU-80560

LU-80560 · nationell antagning

329 sökande, 128 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 2 3,5 2 5
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 16,72 38 15,99 35 69
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,2 6 15,9 6 27
HP Högskoleprovet 0,80 24 0,75 22 43
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0

Vanliga frågor om Hälsovetenskapligt basår

Vad krävdes för att komma in på Hälsovetenskapligt basår vid Lunds universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,99, HP 0,75 och BII 15,9. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Hälsovetenskapligt basår vid Lunds universitet?

HT 2026 sökte 329 personer, varav 128 i första hand. 65 antogs, alltså 5,1 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Hälsovetenskapligt basår vid Lunds universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 15,99 HT 2026 mot 14,85 HT 2025. Sökande: 329 mot 232.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Var finns Hälsovetenskapligt basår mer?

Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor72 %(236)
  • Män28 %(93)
  • 24 år eller yngre69 %228
  • 25–34 år20 %67
  • 35 år eller äldre10 %34
  • Antagna kvinnor68 %(44)
  • Antagna män32 %(21)

Anmälningskod LU-80560. Källa: UHR.