Barnmorskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 1 · LU-67930
Här görs urvalet inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i lärosätets egna urvalsgrupper APAV (akademiska poäng, avancerad nivå), DA (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer vilka meriter som räknas och vilken poängskala som gäller, ofta tidigare högskolestudier eller en meritbedömning.
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 1; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 187
- 135 i första hand
- Antagna
- 50
- urval 1
- Reserver
- 65
- Sökande per plats
- 3,7
- Måttlig konkurrens
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Akad. poäng (APAV): akademiska poäng, avancerad nivå
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Akad. poäng (APAV) |
|---|---|
| VT 2008 | 180 |
| VT 2009 | – |
| HT 2009 | 210 |
| HT 2010 | 218 |
| VT 2011 | 188 |
| VT 2012 | 236 |
| HT 2012 | 226 |
| HT 2013 | 225 |
| HT 2014 | 233 |
| HT 2015 | 218 |
| HT 2016 | 226 |
| VT 2017 | 204 |
| VT 2021 | 252 |
| HT 2021 | 277 |
| HT 2022 | 255 |
| VT 2023 | 240 |
| VT 2024 | 233 |
| HT 2024 | – |
| HT 2025 | 210 |
| VT 2026 | 209 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| VT 2009 | 137 | 97 |
| HT 2009 | 207 | 121 |
| HT 2010 | 250 | 130 |
| VT 2011 | 154 | 85 |
| VT 2012 | 215 | 132 |
| HT 2012 | 291 | 128 |
| HT 2013 | 349 | 140 |
| HT 2014 | 348 | 167 |
| HT 2015 | 327 | 139 |
| HT 2016 | 309 | 139 |
| VT 2017 | 176 | 96 |
| VT 2021 | 180 | 155 |
| HT 2021 | 254 | 173 |
| HT 2022 | 262 | 164 |
| VT 2023 | 169 | 120 |
| VT 2024 | 195 | 159 |
| HT 2024 | 230 | 144 |
| HT 2025 | 300 | 178 |
| VT 2026 | 187 | 135 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 17| Lärosäte | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|
| Högskolan i Borås Borås · Distans · HT 2026 | – | 8,5 | 427 |
| Sophiahemmet Högskola Stockholm · HT 2026 | – | 3,2 | 371 |
| Göteborgs universitet Göteborg · HT 2026 | – | 5,1 | 354 |
| Karolinska institutet Solna | – | 3,1 | 306 |
| Uppsala universitet Uppsala · HT 2026 | – | 5,7 | 199 |
| Lunds universitet Lund · Du tittar på den här | – | 3,7 | 187 |
| Linköpings universitet Jönköping · Distans · HT 2026 | – | 16,4 | 164 |
| Linköpings universitet Linköping · Distans · HT 2026 | – | 8,0 | 159 |
| Umeå universitet Barnmorskeprogrammet, decentraliserad utb. - VFU inom Regionerna Norrbotten, Västerbotten, Västernorrland samt Jämtland · Umeå · Distans | – | 3,7 | 137 |
| Mälardalens universitet Västerås · HT 2026 | Alla antogs | 3,1 | 119 |
Om programmet
- Examen
- Barnmorskeexamen
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Barnmorskor | 48 300 kr41–61 tkr | Stora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som barnmorska vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Lunds universitet
- SjuksköterskeprogrammetBI19,75HP1,25Sökande/plats29,9
- Specialistsjuksköterskeprogrammet, DistriktssköterskaBI–HP–Sökande/plats1,5
- RöntgensjuksköterskeprogrammetBI17,45HP0,90Sökande/plats16,6
- Specialistsjuksköterskeprogrammet, IntensivvårdBI–HP–Sökande/plats2,4
- Hälsovetenskapligt basårBI15,99HP0,75Sökande/plats5,1
- Specialistsjuksköterskeprogram, hälso- och sjukvård för barn och ungdom med fokus på barnsjukvårdBI–HP–Sökande/plats2,6
- Specialistsjuksköterskeprogrammet, AkutsjukvårdBI–HP–Sökande/plats3,0
- Specialistsjuksköterskeprogrammet, OperationssjukvårdBI–HP–Sökande/plats1,5
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod LU-67930
LU-67930 · omgång VIFYVT26
187 sökande, 135 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APAV Akademiska poäng, avancerad nivå | 209 | 44 | – | – | 65 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 6 | – | – | 0 |
Vanliga frågor om Barnmorskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Barnmorskeprogrammet vid Lunds universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 1) var gränsen APAV 209 och alla behöriga antogs i urvalsgruppen DA. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Barnmorskeprogrammet vid Lunds universitet?
VT 2026 sökte 187 personer, varav 135 i första hand. 50 antogs, alltså 3,7 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Barnmorskeprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 17 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte VT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor100 %(187)
- Män0 %(0)
- 24 år eller yngre5 %9
- 25–34 år65 %121
- 35 år eller äldre30 %57
- Antagna kvinnor100 %(50)
- Antagna män0 %(0)
Anmälningskod LU-67930. Källa: UHR.