Hälsovetenskapligt basår (30 fup och 30 hp)
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LIU-50344
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 210
- 86 i första hand
- Antagna
- 40
- urval 2
- Reserver
- 38
- Sökande per plats
- 5,3
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,46 | 14,64 | −1,82 |
| Högskoleprov (HP) | 0,65 | 0,50 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 16,06 | 15,54 | −0,52 |
| Antagna totalt | 40 | 40 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Bara en termin med både urval 1 och urval 2 att jämföra här, så tabellen säger mer än ett genomsnitt.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,46 → 14,64 (−1,82) | 0,65 → 0,50 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,46) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 15,99 | 0,75 | 5,1 | 329 |
| Linköpings universitet Linköping · Du tittar på den här | 14,64 | 0,50 | 5,3 | 210 |
| Luleå tekniska universitet Luleå · Distans | Alla antogs | Alla antogs | 4,8 | 239 |
Om programmet
Vill du studera vidare inom hälsa och vård, men saknar behörighet i matematik och naturkunskap? Är du nyfiken på området, men vet inte vilket yrke du ska välja? Läs Hälsovetenskapligt basår och bli garanterad en plats på arbetsterapeut-, fysioterapeut-, logoped- eller sjuksköterskeprogrammet vid Linköpings universitet.
- Omfattning
- 60 högskolepoäng, ca 1 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet på grundnivå samt Samhällskunskap 1b eller 1a1 och 1a2. Alternativt: Grundläggande behörighet på grundnivå samt Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2.
- Examen
- Program som inte leder till examen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Liknande program vid Linköpings universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LIU-50344
LIU-50344 · nationell antagning
210 sökande, 86 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 1 | 3,5 | 1 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,46 | 21 | 14,64 | 21 | 22 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,06 | 5 | 15,54 | 5 | 10 |
| HP Högskoleprovet | 0,65 | 13 | 0,50 | 13 | 8 |
| SA Sen anmälan | – | – | Ingen antogs | 0 | 7 |
Vanliga frågor om Hälsovetenskapligt basår (30 fup och 30 hp)
Vad krävdes för att komma in på Hälsovetenskapligt basår (30 fup och 30 hp) vid Linköpings universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,64, HP 0,50 och BII 15,54. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Hälsovetenskapligt basår (30 fup och 30 hp) vid Linköpings universitet?
HT 2026 sökte 210 personer, varav 86 i första hand. 40 antogs, alltså 5,3 sökande per antagen.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Hälsovetenskapligt basår (30 fup och 30 hp) mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor74 %(156)
- Män26 %(54)
- 24 år eller yngre63 %132
- 25–34 år23 %49
- 35 år eller äldre14 %29
- Antagna kvinnor83 %(33)
- Antagna män17 %(7)
Anmälningskod LIU-50344. Källa: UHR.