Tekniskt basår i Nyköping
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LIU-50149
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 248
- 16 i första hand
- Antagna
- 25
- urval 2
- Reserver
- 46
- Sökande per plats
- 9,9
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,56 | 15,7 | −0,86 |
| Högskoleprov (HP) | 0,90 | 0,90 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 16,48 | 14,49 | −1,99 |
| Antagna totalt | 30 | 25 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2024 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 3 terminer (1 gång antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 3 terminer, minst 0,50 under i 3 och minst 1,00 under i 2.
Sedan HT 2024 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 3 terminer och legat kvar i 1 (1 gång antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 3 terminer, minst 0,10 under i 2 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,56 → 15,70 (−0,86) | 0,90 → 0,90 (±0) |
| HT 2025 | 15,96 → 14,80 (−1,16) | 0,95 → 0,80 (−0,15) |
| HT 2024 | 15,45 → alla behöriga antogs | 0,75 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,56) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2023
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2023 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 14,80 | 13,10 |
| HT 2026 | 15,70 | 14,49 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,80 |
| HT 2026 | 0,90 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2023 | 117 | 9 |
| HT 2024 | 158 | 19 |
| HT 2025 | 208 | 26 |
| HT 2026 | 248 | 16 |
Om programmet
Skulle du vilja ha en teknisk karriär men har svårt att ta dig till Linköping eller Norrköping? Då kan du läsa tekniskt basår i Nyköping eller Motala. Du studerar på heltid på plats i kommunens lärcenter. Dina lärare finns tillgängliga online och ger livestreamade föreläsningar. Några dagar per termin åker du in till Campus Norrköping för att göra laborationer. Basåret är ett förberedande kurspaket som ger dig behörighet som minst motsvarar Matematik 4, Fysik 2 och Kemi 1.
- Omfattning
- 60 högskolepoäng, ca 1 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet på grundnivå samt Matematik 2a/2b/2c eller Matematik B Alternativt Grundläggande behörighet på grundnivå samt Matematik nivå 2a/nivå 2b/nivå 2c
- Examen
- Program som inte leder till examen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Liknande program vid Linköpings universitet
- Tekniskt basår i MotalaBI15,34HP0,70Sökande/plats5,6
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår i LinköpingBI18,25HP1,20Sökande/plats9,3
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår i NorrköpingBI16,64HP0,95Sökande/plats7,1
- Hälsovetenskapligt basår (30 fup och 30 hp)BI14,64HP0,50Sökande/plats5,3
- Civilingenjör i medicinsk teknikBI20,13HP1,45Sökande/plats22,9
- Kompletterande pedagogisk utbildning ämneslärare åk 7-9, teknik, matematik, fysik, kemi, biologi, 60 hpBI–HP–Sökande/plats5,8
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LIU-50149
LIU-50149 · nationell antagning
248 sökande, 16 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,56 | 18 | 15,7 | 14 | 34 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,48 | 2 | 14,49 | 2 | 11 |
| HP Högskoleprovet | 0,90 | 10 | 0,90 | 9 | 21 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Tekniskt basår i Nyköping
Vad krävdes för att komma in på Tekniskt basår i Nyköping vid Linköpings universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,7, HP 0,90 och BII 14,49. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Tekniskt basår i Nyköping vid Linköpings universitet?
HT 2026 sökte 248 personer, varav 16 i första hand. 25 antogs, alltså 9,9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Tekniskt basår i Nyköping vid Linköpings universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 15,7 HT 2026 mot 14,8 HT 2025. Sökande: 248 mot 208.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor29 %(72)
- Män71 %(176)
- 24 år eller yngre85 %211
- 25–34 år12 %30
- 35 år eller äldre3 %7
- Antagna kvinnor16 %(4)
- Antagna män84 %(21)
Anmälningskod LIU-50149. Källa: UHR.