Tekniskt-naturvetenskapligt basår i Linköping
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LIU-50147
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 852
- 417 i första hand
- Antagna
- 200
- urval 2
- Reserver
- 454
- Sökande per plats
- 9,3
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,7 | 18,25 | −0,45 |
| Högskoleprov (HP) | 1,20 | 1,20 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 17,66 | 17,45 | −0,21 |
| Antagna totalt | 250 | 200 | −50 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −0,60). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 16 av 17 terminer, minst 0,50 under i 10 och minst 1,00 under i 3.
Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 18 terminer och legat kvar i 11 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 7 av 18 terminer, minst 0,10 under i 4 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,70 → 18,25 (−0,45) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2025 | 17,63 → 16,78 (−0,85) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2024 | 16,66 → 15,97 (−0,69) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
| HT 2023 | 15,25 → 14,79 (−0,46) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| HT 2022 | 15,41 → 13,64 (−1,77) | 0,85 → 0,80 (−0,05) |
| HT 2021 | 15,40 → 14,38 (−1,02) | 0,60 → 0,60 (±0) |
| HT 2020 | 15,69 → 14,85 (−0,84) | 0,75 → 0,75 (±0) |
| HT 2019 | 16,50 → 16,14 (−0,36) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2018 | 16,53 → 14,49 (−2,04) | 1,05 → 1,05 (±0) |
| HT 2017 | 17,45 → 16,92 (−0,53) | 1,10 → 1,10 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,70) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2009
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 16,10 | 15,54 |
| HT 2011 | 16,20 | 16,38 |
| HT 2012 | 17,10 | 16,33 |
| HT 2013 | 17,80 | 15,00 |
| HT 2014 | 19,05 | 17,67 |
| HT 2015 | 17,96 | 17,10 |
| HT 2016 | 17,50 | 15,33 |
| HT 2017 | 16,92 | 16,01 |
| HT 2018 | 14,49 | 15,85 |
| HT 2019 | 16,14 | 16,04 |
| HT 2020 | 14,85 | 15,86 |
| HT 2021 | 14,38 | 14,42 |
| HT 2022 | 13,64 | 15,10 |
| HT 2023 | 14,79 | 15,45 |
| HT 2024 | 15,97 | 15,99 |
| HT 2025 | 16,78 | 16,80 |
| HT 2026 | 18,25 | 17,45 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2009 | 0,50 |
| HT 2010 | 1,00 |
| HT 2011 | 0,90 |
| HT 2012 | 1,10 |
| HT 2013 | 1,05 |
| HT 2014 | 1,30 |
| HT 2015 | 1,20 |
| HT 2016 | 1,10 |
| HT 2017 | 1,10 |
| HT 2018 | 1,05 |
| HT 2019 | 0,95 |
| HT 2020 | 0,75 |
| HT 2021 | 0,60 |
| HT 2022 | 0,80 |
| HT 2023 | 0,85 |
| HT 2024 | 0,85 |
| HT 2025 | 1,10 |
| HT 2026 | 1,20 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2009 | 774 | 219 |
| HT 2010 | 1 097 | 275 |
| HT 2011 | 961 | 275 |
| HT 2012 | 1 348 | 346 |
| HT 2013 | 1 445 | 348 |
| HT 2014 | 1 129 | 303 |
| HT 2015 | 924 | 228 |
| HT 2016 | 999 | 234 |
| HT 2017 | 969 | 231 |
| HT 2018 | 895 | 200 |
| HT 2019 | 1 009 | 227 |
| HT 2020 | 1 226 | 249 |
| HT 2021 | 1 057 | 248 |
| HT 2022 | 947 | 221 |
| HT 2023 | 854 | 214 |
| HT 2024 | 1 129 | 259 |
| HT 2025 | 1 389 | 314 |
| HT 2026 | 1 852 | 417 |
Om programmet
Vill du studera vidare inom teknik eller naturvetenskap men saknar behörighet? Läs vårt basår först! Det består av ett färdigt kurspaket som ger dig en bra förberedelse inför kommande studier. Du bygger din behörighet inom matematik och naturvetenskap och får samtidigt känna på hur det är att studera på universitet. Du gör dig hemmastadd i Linköping eller Norrköping och lär dig studieteknik som du har stor nytta av när du läser vidare.
- Omfattning
- 60 högskolepoäng, ca 1 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet på grundnivå samt Matematik 2a/2b/2c eller Matematik B Alternativt Grundläggande behörighet på grundnivå samt Matematik nivå 2a/nivå 2b/nivå 2c
- Examen
- Program som inte leder till examen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Liknande program vid Linköpings universitet
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår i NorrköpingBI16,64HP0,95Sökande/plats7,1
- Tekniskt basår i NyköpingBI15,70HP0,90Sökande/plats9,9
- Tekniskt basår i MotalaBI15,34HP0,70Sökande/plats5,6
- Hälsovetenskapligt basår (30 fup och 30 hp)BI14,64HP0,50Sökande/plats5,3
- Civilingenjör i medicinsk teknikBI20,13HP1,45Sökande/plats22,9
- Kompletterande pedagogisk utbildning ämneslärare åk 7-9, teknik, matematik, fysik, kemi, biologi, 60 hpBI–HP–Sökande/plats5,8
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LIU-50147
LIU-50147 · nationell antagning
1 852 sökande, 417 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 3 | 4 | 3 | 6 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,7 | 148 | 18,25 | 118 | 390 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,66 | 15 | 17,45 | 12 | 87 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,20 | 82 | 1,20 | 65 | 362 |
Vanliga frågor om Tekniskt-naturvetenskapligt basår i Linköping
Vad krävdes för att komma in på Tekniskt-naturvetenskapligt basår i Linköping vid Linköpings universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,25, HP 1,20 och BII 17,45. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Tekniskt-naturvetenskapligt basår i Linköping vid Linköpings universitet?
HT 2026 sökte 1 852 personer, varav 417 i första hand. 200 antogs, alltså 9,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Tekniskt-naturvetenskapligt basår i Linköping vid Linköpings universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,25 HT 2026 mot 16,78 HT 2025. Sökande: 1 852 mot 1 389.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor39 %(725)
- Män61 %(1 127)
- 24 år eller yngre92 %1 703
- 25–34 år7 %130
- 35 år eller äldre1 %19
- Antagna kvinnor43 %(85)
- Antagna män57 %(115)
Anmälningskod LIU-50147. Källa: UHR.