Tekniskt-naturvetenskapligt basår i Norrköping
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LIU-50148
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 705
- 109 i första hand
- Antagna
- 100
- urval 2
- Reserver
- 178
- Sökande per plats
- 7,1
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,63 | 16,64 | +0,01 |
| Högskoleprov (HP) | 0,90 | 0,95 | +0,05 |
| Betyg (BII) | 16,32 | 16,32 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 150 | 100 | −50 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 12 terminer, legat kvar i 1 och stigit i 1 (median −0,32). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 6 av 12 terminer, minst 0,50 under i 5 och minst 1,00 under i 2.
Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 12 terminer, legat kvar i 9 och stigit i 1 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 12 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,63 → 16,64 (+0,01) | 0,90 → 0,95 (+0,05) |
| HT 2025 | 14,67 → 14,67 (±0) | 0,65 → 0,65 (±0) |
| HT 2019 | 15,10 → 13,60 (−1,50) | 0,75 → 0,75 (±0) |
| HT 2018 | 14,94 → 13,39 (−1,55) | 0,90 → 0,90 (±0) |
| HT 2017 | 16,60 → 16,38 (−0,22) | 1,05 → 1,05 (±0) |
| HT 2016 | 17,55 → 17,15 (−0,40) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2015 | 17,55 → 17,40 (−0,15) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2014 | 18,20 → 17,96 (−0,24) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
| HT 2013 | 16,70 → 16,10 (−0,60) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2012 | 16,20 → 16,02 (−0,18) | 0,80 → 0,80 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,63) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2009
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 15,10 | 16,02 |
| HT 2011 | 14,50 | 14,61 |
| HT 2012 | 16,02 | 15,01 |
| HT 2013 | 16,10 | 14,00 |
| HT 2014 | 17,96 | 17,35 |
| HT 2015 | 17,40 | 16,85 |
| HT 2016 | 17,15 | 15,15 |
| HT 2017 | 16,38 | 15,27 |
| HT 2018 | 13,39 | 13,98 |
| HT 2019 | 13,60 | 14,10 |
| HT 2020 | Alla antogs | 12,32 |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 14,67 | 15,15 |
| HT 2026 | 16,64 | 16,32 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | 0,70 |
| HT 2011 | 0,70 |
| HT 2012 | 0,80 |
| HT 2013 | 0,95 |
| HT 2014 | 1,25 |
| HT 2015 | 1,20 |
| HT 2016 | 1,10 |
| HT 2017 | 1,05 |
| HT 2018 | 0,90 |
| HT 2019 | 0,75 |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,65 |
| HT 2026 | 0,95 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2009 | 351 | 87 |
| HT 2010 | 569 | 104 |
| HT 2011 | 658 | 99 |
| HT 2012 | 652 | 97 |
| HT 2013 | 891 | 100 |
| HT 2014 | 695 | 123 |
| HT 2015 | 584 | 99 |
| HT 2016 | 696 | 107 |
| HT 2017 | 612 | 98 |
| HT 2018 | 510 | 113 |
| HT 2019 | 494 | 67 |
| HT 2020 | 582 | 103 |
| HT 2021 | 478 | 70 |
| HT 2022 | 437 | 61 |
| HT 2023 | 319 | 49 |
| HT 2024 | 415 | 78 |
| HT 2025 | 503 | 86 |
| HT 2026 | 705 | 109 |
Om programmet
Vill du studera vidare inom teknik eller naturvetenskap men saknar behörighet? Läs vårt basår först! Det består av ett färdigt kurspaket som ger dig en bra förberedelse inför kommande studier. Du bygger din behörighet inom matematik och naturvetenskap och får samtidigt känna på hur det är att studera på universitet. Du gör dig hemmastadd i Linköping eller Norrköping och lär dig studieteknik som du har stor nytta av när du läser vidare.
- Omfattning
- 60 högskolepoäng, ca 1 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet på grundnivå samt Matematik 2a/2b/2c eller Matematik B Alternativt Grundläggande behörighet på grundnivå samt Matematik nivå 2a/nivå 2b/nivå 2c
- Examen
- Program som inte leder till examen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Liknande program vid Linköpings universitet
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår i LinköpingBI18,25HP1,20Sökande/plats9,3
- Tekniskt basår i NyköpingBI15,70HP0,90Sökande/plats9,9
- Tekniskt basår i MotalaBI15,34HP0,70Sökande/plats5,6
- Hälsovetenskapligt basår (30 fup och 30 hp)BI14,64HP0,50Sökande/plats5,3
- Civilingenjör i medicinsk teknikBI20,13HP1,45Sökande/plats22,9
- Kompletterande pedagogisk utbildning ämneslärare åk 7-9, teknik, matematik, fysik, kemi, biologi, 60 hpBI–HP–Sökande/plats5,8
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LIU-50148
LIU-50148 · nationell antagning
705 sökande, 109 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 2 | 3 | 2 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,63 | 86 | 16,64 | 49 | 141 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,32 | 13 | 16,32 | 10 | 44 |
| HP Högskoleprovet | 0,90 | 49 | 0,95 | 39 | 116 |
Vanliga frågor om Tekniskt-naturvetenskapligt basår i Norrköping
Vad krävdes för att komma in på Tekniskt-naturvetenskapligt basår i Norrköping vid Linköpings universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,64, HP 0,95 och BII 16,32. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Tekniskt-naturvetenskapligt basår i Norrköping vid Linköpings universitet?
HT 2026 sökte 705 personer, varav 109 i första hand. 100 antogs, alltså 7,1 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Tekniskt-naturvetenskapligt basår i Norrköping vid Linköpings universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,64 HT 2026 mot 14,67 HT 2025. Sökande: 705 mot 503.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor42 %(294)
- Män58 %(411)
- 24 år eller yngre85 %602
- 25–34 år12 %87
- 35 år eller äldre2 %16
- Antagna kvinnor43 %(43)
- Antagna män57 %(57)
Anmälningskod LIU-50148. Källa: UHR.