Antagningspoäng Folkhälsovetenskapliga programmet 2026
Alla lärosäten som ger Folkhälsovetenskapliga programmet sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2008.
Vad krävdes för att komma in på Folkhälsovetenskapliga programmet HT 2026?
- Sökande
- 656
- −29,2 % mot HT 2025
- Antagna
- 108
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 6,1
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 1
- 2 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mälardalens universitet Folkhälsovetenskapliga programmet - livsstil och social hållbar utveckling - distans · Ortsoberoende · Distans | 13,68 | 14,24 | Alla antogs | 525 | 7,5 | −2,10 |
| Mälardalens universitet Folkhälsovetenskapliga programmet - livsstil och social hållbar utveckling · Västerås | Alla antogs | Alla antogs | Alla antogs | 131 | 3,4 | – |
Vårterminen: VT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mittuniversitetet Ortsoberoende · Distans | 17,14 | 17,60 | 0,55 | 1 384 | 12,6 | +0,01 |
| Mälardalens universitet Folkhälsovetenskapliga programmet - livsstil och social hållbar utveckling - distans · Ortsoberoende · Distans · Urval Högskolepoäng (HPGR): Alla antogs | – | – | – | 0 | – | – |
| Mälardalens universitet Folkhälsovetenskapliga programmet - livsstil och social hållbar utveckling · Västerås · Urval Högskolepoäng (HPGR): Alla antogs | – | – | – | 0 | – | – |
Utveckling sedan 2008
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 13,68 | 13,68 | 13,68 | 17,14 | 17,14 | 17,14 |
| 2025 | 15,78 | 15,78 | 15,78 | 17,13 | 17,13 | 17,13 |
| 2024 | 16,30 | 16,30 | 16,30 | 16,20 | 16,20 | 16,20 |
| 2023 | – | – | – | 17,00 | 17,00 | 17,00 |
| 2022 | 11,44 | 11,44 | 11,44 | 16,60 | 16,60 | 16,60 |
| 2021 | – | – | – | 17,19 | 17,19 | 17,19 |
| 2020 | – | – | – | 16,91 | 16,91 | 16,91 |
| 2012 | – | – | – | – | – | – |
| 2011 | – | – | – | – | – | – |
| 2010 | – | – | – | – | – | – |
| 2009 | – | – | – | – | – | – |
| 2008 | – | – | – | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | – | – | – | 0,55 | 0,55 | 0,55 |
| 2025 | 0,45 | 0,45 | 0,45 | 0,60 | 0,60 | 0,60 |
| 2024 | 0,20 | 0,20 | 0,20 | 0,35 | 0,35 | 0,35 |
| 2023 | – | – | – | 0,60 | 0,60 | 0,60 |
| 2022 | – | – | – | 0,75 | 0,75 | 0,75 |
| 2021 | – | – | – | 0,80 | 0,80 | 0,80 |
| 2020 | – | – | – | 0,55 | 0,55 | 0,55 |
| 2012 | – | – | – | – | – | – |
| 2011 | – | – | – | – | – | – |
| 2010 | – | – | – | – | – | – |
| 2009 | – | – | – | – | – | – |
| 2008 | – | – | – | – | – | – |
Lön och jobbchanser
Planerare och utredare m.fl.
- Medianlön
- 46 100 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 35 200 kr – 61 700 kr
- Möjlighet till arbete
- Medelstora
- Rekrytering
- Balans
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som planerare och utredare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Friskvårdskonsulenter och hälsopedagoger m.fl.
- Medianlön
- 35 500 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 29 200 kr – 45 000 kr
- Möjlighet till arbete
- Stora
- Rekrytering
- Balans
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som friskvårdskonsult och hälsopedagog vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Folkhälsovetenskapliga programmet?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Mälardalens universitet (Ortsoberoende): 13,68 i urvalsgruppen BI.
Var är det lättast att komma in på Folkhälsovetenskapliga programmet?
Vid Mälardalens universitet (Västerås) antogs alla behöriga sökande i betygsurvalet HT 2026.
Hur många sökte Folkhälsovetenskapliga programmet HT 2026?
656 sökte programmet vid 1 lärosäten och 108 antogs, alltså ungefär 6,1 sökande per plats. 65 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Folkhälsovetenskapliga programmet ökat?
Medianen för BI sjönk med 2,10 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med −29,2 %.
Vad tjänar man efter Folkhälsovetenskapliga programmet?
Medianlönen för planerare och utredare m.fl. var 46 100 kr i månaden 2025 enligt SCB. Arbetsförmedlingen bedömer möjligheterna till arbete som medelstora.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.