Folkhälsovetenskapliga programmet
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · MIU-O2348
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 1 384
- 509 i första hand
- Antagna
- 110
- urval 2
- Reserver
- 702
- Sökande per plats
- 12,6
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,6 | 17,14 | −0,46 |
| Högskoleprov (HP) | 0,65 | 0,55 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 18,13 | 17,6 | −0,53 |
| Antagna totalt | 160 | 110 | −50 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2020
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2020 | 16,91 | 17,46 |
| VT 2021 | 17,19 | 17,76 |
| VT 2022 | 16,60 | 17,46 |
| VT 2023 | 17,00 | 17,12 |
| VT 2024 | 16,20 | 16,80 |
| VT 2025 | 17,13 | 17,80 |
| VT 2026 | 17,14 | 17,60 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2020 | 0,55 |
| VT 2021 | 0,80 |
| VT 2022 | 0,75 |
| VT 2023 | 0,60 |
| VT 2024 | 0,35 |
| VT 2025 | 0,60 |
| VT 2026 | 0,55 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2020 | 1 007 | 367 |
| VT 2021 | 1 276 | 480 |
| VT 2022 | 1 231 | 429 |
| VT 2023 | 1 121 | 384 |
| VT 2024 | 1 065 | 382 |
| VT 2025 | 1 202 | 451 |
| VT 2026 | 1 384 | 509 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Mittuniversitetet Ortsoberoende · Distans · Du tittar på den här | 17,14 | 0,55 | 12,6 | 1 384 |
| Mälardalens universitet Folkhälsovetenskapliga programmet - livsstil och social hållbar utveckling - distans · Ortsoberoende · Distans | – | – | – | 0 |
| Mälardalens universitet Folkhälsovetenskapliga programmet - livsstil och social hållbar utveckling · Västerås | – | – | – | 0 |
Om programmet
Att utbilda sig inom folkhälsoområdet innebär att du blir attraktiv för en bred arbetsmarknad inom de delar av samhället som på olika sätt arbetar med att främja människors hälsa. Denna distansutbildning utan träffar på campus ger dig möjligheten att läsa folkhälsovetenskap flexibelt och utan att behöva flytta.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mittuniversitetet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Planerare och utredare m.fl. | 46 100 kr35–62 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Friskvårdskonsulenter och hälsopedagoger m.fl. | 35 500 kr29–45 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som planerare och utredare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Mittuniversitetet
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod MIU-O2348
MIU-O2348 · nationell antagning
1 384 sökande, 509 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 5 | 4 | 4 | 23 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,6 | 81 | 17,14 | 55 | 352 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,13 | 21 | 17,6 | 15 | 175 |
| HP Högskoleprovet | 0,65 | 53 | 0,55 | 36 | 69 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 23 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 226 |
Vanliga frågor om Folkhälsovetenskapliga programmet
Vad krävdes för att komma in på Folkhälsovetenskapliga programmet vid Mittuniversitetet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,14, HP 0,55 och BII 17,6. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Folkhälsovetenskapliga programmet vid Mittuniversitetet?
VT 2026 sökte 1 384 personer, varav 509 i första hand. 110 antogs, alltså 12,6 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Folkhälsovetenskapliga programmet vid Mittuniversitetet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,14 VT 2026 mot 17,13 VT 2025. Sökande: 1 384 mot 1 202.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Folkhälsovetenskapliga programmet mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte VT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor83 %(1 146)
- Män17 %(238)
- 24 år eller yngre17 %232
- 25–34 år41 %563
- 35 år eller äldre43 %589
- Antagna kvinnor78 %(86)
- Antagna män22 %(24)
Anmälningskod MIU-O2348. Källa: UHR.