Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · MAU-64804

BIGymnasiebetyg 16,78 av max 22,5 +0,63 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,80 av max 2 +0,10 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 16,35 av max 22,5 −0,16 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
782
160 i första hand
Antagna
78
urval 2
Reserver
253
Sökande per plats
10
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)17,1316,78−0,35
Högskoleprov (HP)0,900,80−0,10
Betyg (BII)16,4716,35−0,12
Antagna totalt9278−14

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2021 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 6 terminer (median −0,92). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 6 terminer, minst 0,50 under i 4 och minst 1,00 under i 3.

Sedan HT 2021 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 6 terminer och legat kvar i 1 (median −0,12). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 6 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 2.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Företagsekonomi: Transport Management
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202617,13 → 16,78 (−0,35)0,90 → 0,80 (−0,10)
HT 202516,51 → 16,15 (−0,36)0,80 → 0,70 (−0,10)
HT 202415,80 → 15,00 (−0,80)0,60 → 0,60 (±0)
HT 202315,23 → 13,53 (−1,70)0,50 → 0,30 (−0,20)
HT 202215,88 → 14,61 (−1,27)0,60 → 0,40 (−0,20)
HT 202116,10 → 15,05 (−1,05)0,70 → 0,55 (−0,15)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,13) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller Matematik 2b eller Matematik 2c, Engelska 6
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Övriga ekonomer 52 000 kr36–79 tkr –
Controller 55 100 kr42–80 tkr Medelstoraökar på 5 år
Revisorer m.fl. 47 600 kr35–73 tkr Storaökar på 5 år

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Malmö universitet

Alla program vid Malmö universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod MAU-64804

MAU-64804 · nationell antagning

782 sökande, 160 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 2 3,5 2 10
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,13 52 16,78 43 176
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,47 7 16,35 6 52
HP Högskoleprovet 0,90 31 0,80 27 132
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 38

Vanliga frågor om Företagsekonomi: Transport Management

Vad krävdes för att komma in på Företagsekonomi: Transport Management vid Malmö universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,78, HP 0,80 och BII 16,35. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Företagsekonomi: Transport Management vid Malmö universitet?

HT 2026 sökte 782 personer, varav 160 i första hand. 78 antogs, alltså 10 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Företagsekonomi: Transport Management vid Malmö universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 16,78 HT 2026 mot 16,15 HT 2025. Sökande: 782 mot 663.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor39 %(304)
  • Män61 %(478)
  • 24 år eller yngre79 %620
  • 25–34 år17 %130
  • 35 år eller äldre4 %32
  • Antagna kvinnor46 %(36)
  • Antagna män54 %(42)

Anmälningskod MAU-64804. Källa: UHR.