IT och ekonomi: digital transformation i verksamheter
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MAU-68812
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 047
- 213 i första hand
- Antagna
- 75
- urval 2
- Reserver
- 318
- Sökande per plats
- 14
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,33 | 18,01 | −0,32 |
| Högskoleprov (HP) | 1,00 | 0,95 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 17,75 | 17,13 | −0,62 |
| Antagna totalt | 90 | 75 | −15 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Bara 2 terminer med både urval 1 och urval 2 att jämföra här, så tabellen säger mer än ett genomsnitt.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,33 → 18,01 (−0,32) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
| HT 2025 | 17,97 → 17,61 (−0,36) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,33) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2025
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2025 | 17,61 | 17,23 |
| HT 2026 | 18,01 | 17,13 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2025 | 0,90 |
| HT 2026 | 0,95 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2025 | 964 | 170 |
| HT 2026 | 1 047 | 213 |
Om programmet
Kandidatprogrammet IT och ekonomi: digital transformation i verksamheter kan vara utbildningen för dig som vill bli bra på digitalisering och verksamhetsutveckling och arbeta i gränslandet mellan organisationer, människor och teknik. Digitalisering påverkar hela vårt samhälle och digital transformation innebär att vi väljer att göra saker annorlunda med hjälp av digital teknik, framför allt IT.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller Matematik 2b eller Matematik 2c + Engelska 6
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.
Liknande program vid Malmö universitet
- Företagsekonomi: Transport ManagementBI16,78HP0,80Sökande/plats10,0
- FastighetsföretagandeBI15,97HP0,80Sökande/plats8,0
- Medieteknik: Media management, kandidatprogramBI15,75HP0,45Sökande/plats7,3
- Idrottsvetenskapligt program - Sport ManagementBI11,33HPAlla antogsSökande/plats4,3
- Ledarskap och offentlig organisation, magisterprogramBI–HP–Sökande/plats4,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MAU-68812
MAU-68812 · nationell antagning
1 047 sökande, 213 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 10 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,33 | 50 | 18,01 | 41 | 257 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,75 | 7 | 17,13 | 7 | 71 |
| HP Högskoleprovet | 1,00 | 31 | 0,95 | 25 | 189 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 4 |
Vanliga frågor om IT och ekonomi: digital transformation i verksamheter
Vad krävdes för att komma in på IT och ekonomi: digital transformation i verksamheter vid Malmö universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,01, HP 0,95 och BII 17,13. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till IT och ekonomi: digital transformation i verksamheter vid Malmö universitet?
HT 2026 sökte 1 047 personer, varav 213 i första hand. 75 antogs, alltså 14 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för IT och ekonomi: digital transformation i verksamheter vid Malmö universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,01 HT 2026 mot 17,61 HT 2025. Sökande: 1 047 mot 964.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor39 %(411)
- Män61 %(636)
- 24 år eller yngre77 %811
- 25–34 år19 %201
- 35 år eller äldre3 %35
- Antagna kvinnor41 %(31)
- Antagna män59 %(44)
Anmälningskod MAU-68812. Källa: UHR.