Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · MAU-64807

BIGymnasiebetyg 15,97 av max 22,5 +1,30 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,80 av max 2 +0,10 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 15,80 av max 22,5 −0,15 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
640
108 i första hand
Antagna
80
urval 2
Reserver
116
Sökande per plats
8
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)16,4215,97−0,45
Högskoleprov (HP)0,800,80Oförändrad
Betyg (BII)16,215,8−0,4
Antagna totalt9580−15

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −1,17). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 6.

Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 9 terminer och legat kvar i 1 (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 8 av 9 terminer, minst 0,10 under i 6 och minst 0,20 under i 1.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Fastighetsföretagande
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202616,42 → 15,97 (−0,45)0,80 → 0,80 (±0)
HT 202515,42 → 14,67 (−0,75)0,75 → 0,70 (−0,05)
HT 202414,79 → 12,45 (−2,34)0,50 → 0,40 (−0,10)
HT 202314,67 → 13,16 (−1,51)0,40 → 0,30 (−0,10)
HT 202215,50 → 14,57 (−0,93)0,60 → 0,50 (−0,10)
HT 202116,70 → 15,70 (−1,00)0,75 → 0,65 (−0,10)
HT 202016,15 → 14,98 (−1,17)0,70 → 0,55 (−0,15)
HT 201915,35 → 12,43 (−2,92)0,60 → 0,35 (−0,25)
HT 201816,07 → 14,36 (−1,71)0,80 → 0,75 (−0,05)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,42) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Malmö universitet har i nära samarbete med fastighetsbranschen utvecklat programmet i fastighetsföretagande för att möta branschens efterfrågan på kvalificerade medarbetare med bred kompetens. Beroende på intresse och val av kurser kan du efter examen bl a välja att arbeta med kunder, uthyrning, teknik, ekonomi, förvaltning, miljö, analys och utveckling av projekt, lokaler eller fastigheter.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller Matematik 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2 och Engelska 6.
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.

Liknande program vid Malmö universitet

Alla program vid Malmö universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod MAU-64807

MAU-64807 · nationell antagning

640 sökande, 108 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 16,42 53 15,97 44 61
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,2 10 15,8 9 34
HP Högskoleprovet 0,80 32 0,80 27 62
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 23

Vanliga frågor om Fastighetsföretagande

Vad krävdes för att komma in på Fastighetsföretagande vid Malmö universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,97, HP 0,80 och BII 15,8. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Fastighetsföretagande vid Malmö universitet?

HT 2026 sökte 640 personer, varav 108 i första hand. 80 antogs, alltså 8 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Fastighetsföretagande vid Malmö universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 15,97 HT 2026 mot 14,67 HT 2025. Sökande: 640 mot 541.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor39 %(247)
  • Män61 %(393)
  • 24 år eller yngre85 %543
  • 25–34 år12 %77
  • 35 år eller äldre3 %20
  • Antagna kvinnor28 %(22)
  • Antagna män72 %(58)

Anmälningskod MAU-64807. Källa: UHR.