Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · MAU-64805

BIGymnasiebetyg 13,90 av max 22,5 −0,85 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,50 av max 2 −0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 16,24 av max 22,5 +0,09 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
852
200 i första hand
Antagna
122
urval 2
Reserver
87
Sökande per plats
7
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)15,8313,9−1,93
Högskoleprov (HP)0,700,50−0,20
Betyg (BII)17,116,24−0,86
Antagna totalt140122−18

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,78). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 6.

Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,10 under i 6 och minst 0,20 under i 2.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Fastighetsförmedling
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202615,83 → 13,90 (−1,93)0,70 → 0,50 (−0,20)
HT 202516,55 → 14,75 (−1,80)0,70 → 0,55 (−0,15)
HT 202415,46 → alla behöriga antogs0,50 → 0,35 (−0,15)
HT 202315,65 → 13,50 (−2,15)0,60 → 0,30 (−0,30)
HT 202217,45 → 16,69 (−0,76)0,80 → 0,70 (−0,10)
HT 202117,85 → 17,24 (−0,61)0,85 → 0,80 (−0,05)
HT 202017,30 → 16,45 (−0,85)0,70 → 0,65 (−0,05)
HT 201916,30 → 14,53 (−1,77)0,70 → 0,65 (−0,05)
HT 201816,93 → 15,05 (−1,88)0,85 → 0,75 (−0,10)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,83) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Utbildningen uppfyller de teoretiska krav som ställs för en registrering till fastighetsmäklare men ger dig också kunskap och kompetens som ökar din anställningsbarhet inom andra verksamheter. Du får en bred bas att stå på och ett brett arbetsfält. Detta program ersätter det tidigare Fastighetsmäklarprogrammet 180 hp. Syftet med en kandidatexamen i Fastighetsvetenskap är att göra dig mer attraktiv på arbetsmarknaden.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller Matematik 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2 och Engelska 6.
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.

Liknande program vid Malmö universitet

Alla program vid Malmö universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod MAU-64805

MAU-64805 · nationell antagning

852 sökande, 200 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 15,83 78 13,9 68 32
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,1 14 16,24 13 24
HP Högskoleprovet 0,70 48 0,50 41 26
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 33

Vanliga frågor om Fastighetsförmedling

Vad krävdes för att komma in på Fastighetsförmedling vid Malmö universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,9, HP 0,50 och BII 16,24. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Fastighetsförmedling vid Malmö universitet?

HT 2026 sökte 852 personer, varav 200 i första hand. 122 antogs, alltså 7 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Fastighetsförmedling vid Malmö universitet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 13,9 HT 2026 mot 14,75 HT 2025. Sökande: 852 mot 865.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor48 %(406)
  • Män52 %(446)
  • 24 år eller yngre82 %695
  • 25–34 år13 %107
  • 35 år eller äldre6 %50
  • Antagna kvinnor48 %(59)
  • Antagna män52 %(63)

Anmälningskod MAU-64805. Källa: UHR.