Stadsbyggnad, stadsutveckling och planering
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MAU-64806
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 518
- 65 i första hand
- Antagna
- 66
- urval 2
- Reserver
- 62
- Sökande per plats
- 7,8
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,65 | 15,32 | −1,33 |
| Högskoleprov (HP) | 0,85 | 0,75 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 16,28 | 15,95 | −0,33 |
| Antagna totalt | 75 | 66 | −9 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −1,72). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 8.
Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,10 under i 9 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,65 → 15,32 (−1,33) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2025 | 17,40 → 15,05 (−2,35) | 0,70 → 0,55 (−0,15) |
| HT 2024 | 16,15 → 14,43 (−1,72) | 0,65 → 0,35 (−0,30) |
| HT 2023 | 15,95 → 14,01 (−1,94) | 0,75 → 0,35 (−0,40) |
| HT 2022 | 17,08 → 16,00 (−1,08) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2021 | 16,77 → 15,47 (−1,30) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2020 | 17,18 → 16,25 (−0,93) | 0,85 → 0,65 (−0,20) |
| HT 2019 | 16,68 → 14,75 (−1,93) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2018 | 16,30 → 14,20 (−2,10) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,65) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | 14,20 | 15,91 |
| HT 2019 | 14,75 | 16,15 |
| HT 2020 | 16,25 | 17,10 |
| HT 2021 | 15,47 | 16,67 |
| HT 2022 | 16,00 | 15,97 |
| HT 2023 | 14,01 | 14,52 |
| HT 2024 | 14,43 | 13,18 |
| HT 2025 | 15,05 | 15,95 |
| HT 2026 | 15,32 | 15,95 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | 0,70 |
| HT 2019 | 0,75 |
| HT 2020 | 0,65 |
| HT 2021 | 0,75 |
| HT 2022 | 0,75 |
| HT 2023 | 0,35 |
| HT 2024 | 0,35 |
| HT 2025 | 0,55 |
| HT 2026 | 0,75 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 575 | 72 |
| HT 2019 | 516 | 80 |
| HT 2020 | 550 | 88 |
| HT 2021 | 502 | 80 |
| HT 2022 | 562 | 86 |
| HT 2023 | 541 | 75 |
| HT 2024 | 523 | 69 |
| HT 2025 | 510 | 62 |
| HT 2026 | 518 | 65 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller Matematik 2b eller Matematik 2c, Naturkunskap 1b eller Naturkunskap 1a1 + 1a2, Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2, Engelska 6 Behörighetskraven inom naturkunskap för programmet Stadsbyggnad, stadsutveckling och planering (TGSTA) uppfylls även med: Kemi 1, Fysik 1a
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.
Liknande program vid Malmö universitet
- Hållbar stadsutveckling: Ledning och organisering - magisterprogramBI–HP–Sökande/plats4,8
- Hållbar stadsutveckling: Ledning och organisering - magisterprogramBI–HP–Sökande/plats–
- Civilingenjör: DatateknikBI18,02HP1,25Sökande/plats9,2
- Medieteknik: Media management, kandidatprogramBI15,75HP0,45Sökande/plats7,3
- InformationsarkitektBI15,63HP0,70Sökande/plats8,1
- Byggingenjör: Byggteknik med arkitekturBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,9
- Maskin- och materialteknik: HögskoleingenjörsutbildningBI16,95HP1,20Sökande/plats5,7
- Produktutveckling och design: HögskoleingenjörsutbildningBI15,34HP0,90Sökande/plats7,5
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MAU-64806
MAU-64806 · nationell antagning
518 sökande, 65 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,65 | 43 | 15,32 | 38 | 37 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,28 | 6 | 15,95 | 5 | 17 |
| HP Högskoleprovet | 0,85 | 25 | 0,75 | 22 | 25 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 10 |
Vanliga frågor om Stadsbyggnad, stadsutveckling och planering
Vad krävdes för att komma in på Stadsbyggnad, stadsutveckling och planering vid Malmö universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,32, HP 0,75 och BII 15,95. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Stadsbyggnad, stadsutveckling och planering vid Malmö universitet?
HT 2026 sökte 518 personer, varav 65 i första hand. 66 antogs, alltså 7,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Stadsbyggnad, stadsutveckling och planering vid Malmö universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 15,32 HT 2026 mot 15,05 HT 2025. Sökande: 518 mot 510.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor52 %(268)
- Män48 %(250)
- 24 år eller yngre77 %398
- 25–34 år16 %84
- 35 år eller äldre7 %36
- Antagna kvinnor59 %(39)
- Antagna män41 %(27)
Anmälningskod MAU-64806. Källa: UHR.