Högskoleingenjör, Industriell design och produktutveckling
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · ORU-59609
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 309
- 39 i första hand
- Antagna
- 28
- urval 2
- Reserver
- 47
- Sökande per plats
- 11
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,27 | 16,59 | −0,68 |
| Högskoleprov (HP) | 1,20 | 1,20 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 16,95 | 16,67 | −0,28 |
| Antagna totalt | 32 | 28 | −4 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2017 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,12). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 7.
Sedan HT 2017 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 9 terminer och legat kvar i 3 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,02). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 6 av 9 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 5.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,27 → 16,59 (−0,68) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2025 | 17,60 → 16,54 (−1,06) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
| HT 2024 | 15,42 → 14,23 (−1,19) | 0,80 → 0,80 (±0) |
| HT 2022 | 15,82 → 13,36 (−2,46) | 0,70 → 0,45 (−0,25) |
| HT 2021 | 16,30 → 14,16 (−2,14) | 0,65 → 0,65 (±0) |
| HT 2020 | 13,99 → alla behöriga antogs | 0,45 → alla behöriga antogs |
| HT 2019 | 15,04 → alla behöriga antogs | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | 15,15 → 14,20 (−0,95) | 0,95 → 0,70 (−0,25) |
| HT 2017 | 15,10 → alla behöriga antogs | 0,80 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,27) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | 14,20 | 14,50 |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | 14,16 | 15,51 |
| HT 2022 | 13,36 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | 14,23 | 15,11 |
| HT 2025 | 16,54 | 17,25 |
| HT 2026 | 16,59 | 16,67 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | 0,70 |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,65 |
| HT 2022 | 0,45 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | 0,80 |
| HT 2025 | 0,90 |
| HT 2026 | 1,20 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2017 | 267 | 26 |
| HT 2018 | 264 | 27 |
| HT 2019 | 212 | 30 |
| HT 2020 | 243 | 19 |
| HT 2021 | 227 | 20 |
| HT 2022 | 234 | 25 |
| HT 2023 | 215 | 19 |
| HT 2024 | 225 | 31 |
| HT 2025 | 264 | 29 |
| HT 2026 | 309 | 39 |
Om programmet
Industridesign innebär att arbeta med produktens utformning med hänsyn till tillverkning samt mekaniska, estetiska, miljömässiga och andra funktionella kriterier. Du har ett brett tekniskt kunnande och är med och tar fram hållbara lösningar för framtidens produkter. I programmets industridesignavsnitt ingår moment som designhistoria, designmetodik, förstudie och analys, hållbar design, skissteknik, färg, form, gestaltning, presentationsteknik och designprojekt.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 3c eller Matematik D. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik – fortsättning nivå 1c
- Examen
- Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Örebro universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Ingenjörer och tekniker inom maskinteknik | 45 500 kr37–58 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Civilingenjörsyrken inom maskinteknik | 51 800 kr40–70 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som ingenjör och tekniker inom maskinteknik vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Örebro universitet
- Högskoleingenjör, Industriell ekonomiBI17,24HP1,20Sökande/plats11,5
- Högskoleingenjör, MaskinteknikBI17,70HP1,25Sökande/plats11,7
- Civilingenjör, Industriell ekonomiBI18,95HP1,35Sökande/plats12,9
- Civilingenjör, DatateknikBI16,45HP1,00Sökande/plats6,9
- Högskoleingenjör, DatateknikBI15,20HP0,90Sökande/plats5,9
- Masterprogram i artificiell intelligens, människa-maskininteraktion och social robotik med tillämpning mot global hälsaBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod ORU-59609
ORU-59609 · nationell antagning
309 sökande, 39 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,27 | 14 | 16,59 | 11 | 21 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,95 | 5 | 16,67 | 5 | 25 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 3 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,20 | 10 | 1,20 | 9 | 40 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Högskoleingenjör, Industriell design och produktutveckling
Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjör, Industriell design och produktutveckling vid Örebro universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,59, HP 1,20 och BII 16,67. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Högskoleingenjör, Industriell design och produktutveckling vid Örebro universitet?
HT 2026 sökte 309 personer, varav 39 i första hand. 28 antogs, alltså 11 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Högskoleingenjör, Industriell design och produktutveckling vid Örebro universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,59 HT 2026 mot 16,54 HT 2025. Sökande: 309 mot 264.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor44 %(136)
- Män56 %(173)
- 24 år eller yngre86 %265
- 25–34 år13 %40
- 35 år eller äldre1 %4
- Antagna kvinnor39 %(11)
- Antagna män61 %(17)
Anmälningskod ORU-59609. Källa: UHR.