Högskoleingenjör, Datateknik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · ORU-59606
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 384
- 54 i första hand
- Antagna
- 65
- urval 2
- Reserver
- 58
- Sökande per plats
- 5,9
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,47 | 15,2 | −0,27 |
| Högskoleprov (HP) | 0,90 | 0,90 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 15,3 | 15 | −0,3 |
| Antagna totalt | 75 | 65 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2017 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 10 terminer och stigit i 1 (median −0,27). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 6 av 10 terminer, minst 0,50 under i 4 och minst 1,00 under i 2.
Sedan HT 2017 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 10 terminer och legat kvar i 7 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 3 av 10 terminer, minst 0,10 under i 2 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,47 → 15,20 (−0,27) | 0,90 → 0,90 (±0) |
| HT 2025 | 14,93 → 14,17 (−0,76) | 0,80 → 0,80 (±0) |
| HT 2024 | 14,95 → 14,86 (−0,09) | 0,75 → 0,55 (−0,20) |
| HT 2023 | 15,36 → 14,85 (−0,51) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| HT 2022 | 15,78 → 15,81 (+0,03) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2021 | 16,42 → 16,30 (−0,12) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2020 | 14,94 → 14,70 (−0,24) | 0,80 → 0,75 (−0,05) |
| HT 2019 | 15,64 → 14,60 (−1,04) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2018 | 15,43 → 15,16 (−0,27) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2017 | 15,11 → 12,81 (−2,30) | 1,05 → 0,90 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,47) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2017 | 12,81 | 14,83 |
| HT 2018 | 15,16 | 14,71 |
| HT 2019 | 14,60 | 15,36 |
| HT 2020 | 14,70 | 14,71 |
| HT 2021 | 16,30 | 16,58 |
| HT 2022 | 15,81 | 16,10 |
| HT 2023 | 14,85 | 15,46 |
| HT 2024 | 14,86 | 13,80 |
| HT 2025 | 14,17 | 15,06 |
| HT 2026 | 15,20 | 15,00 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2017 | 0,90 |
| HT 2018 | 1,00 |
| HT 2019 | 0,95 |
| HT 2020 | 0,75 |
| HT 2021 | 0,95 |
| HT 2022 | 0,95 |
| HT 2023 | 0,85 |
| HT 2024 | 0,55 |
| HT 2025 | 0,80 |
| HT 2026 | 0,90 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2017 | 387 | 62 |
| HT 2018 | 405 | 55 |
| HT 2019 | 393 | 65 |
| HT 2020 | 413 | 78 |
| HT 2021 | 456 | 84 |
| HT 2022 | 426 | 65 |
| HT 2023 | 438 | 67 |
| HT 2024 | 386 | 63 |
| HT 2025 | 370 | 76 |
| HT 2026 | 384 | 54 |
Om programmet
Programmet Högskoleingenjör, Datateknik ger dig en bred utbildning och grund att stå på i en föränderlig bransch. Dataingenjörer behövs inom alla sektorer på arbetsmarknaden – inom vård och omsorg, skola, industri, hemmiljö med mera. Förutsättningarna för arbete efter avslutad utbildning är mycket goda. Lärarna som undervisar på Högskoleingenjör, Datateknik har en gedigen bakgrund som såväl yrkesverksamma som forskare inom datavetenskap.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 3c eller Matematik D. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik – fortsättning nivå 1c
- Examen
- Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Örebro universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Nätverks- och systemtekniker m.fl. | 48 400 kr35–66 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Örebro universitet
- Civilingenjör, DatateknikBI16,45HP1,00Sökande/plats6,9
- Högskoleingenjör, MaskinteknikBI17,70HP1,25Sökande/plats11,7
- Civilingenjör, Industriell ekonomiBI18,95HP1,35Sökande/plats12,9
- Högskoleingenjör, Industriell ekonomiBI17,24HP1,20Sökande/plats11,5
- Högskoleingenjör, Industriell design och produktutvecklingBI16,59HP1,20Sökande/plats11,0
- Masterprogram i artificiell intelligens, människa-maskininteraktion och social robotik med tillämpning mot global hälsaBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod ORU-59606
ORU-59606 · nationell antagning
384 sökande, 54 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,47 | 33 | 15,2 | 26 | 16 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,3 | 12 | 15 | 11 | 28 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 5 | Alla antogs | 5 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,90 | 24 | 0,90 | 23 | 32 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 15 |
Vanliga frågor om Högskoleingenjör, Datateknik
Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjör, Datateknik vid Örebro universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,2, HP 0,90 och BII 15. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Högskoleingenjör, Datateknik vid Örebro universitet?
HT 2026 sökte 384 personer, varav 54 i första hand. 65 antogs, alltså 5,9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Högskoleingenjör, Datateknik vid Örebro universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 15,2 HT 2026 mot 14,17 HT 2025. Sökande: 384 mot 370.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor21 %(80)
- Män79 %(304)
- 24 år eller yngre82 %316
- 25–34 år15 %59
- 35 år eller äldre2 %9
- Antagna kvinnor12 %(8)
- Antagna män88 %(57)
Anmälningskod ORU-59606. Källa: UHR.