Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · HV-97640

BIGymnasiebetyg 13,59 av max 22,5
HPHögskoleprovet 0,50 av max 2
BIIKompletterade betyg 14,10 av max 22,5

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
387
72 i första hand
Antagna
80
urval 2
Reserver
100
Sökande per plats
4,8
Måttlig konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)15,0313,59−1,44
Högskoleprov (HP)0,700,50−0,20
Betyg (BII)14,9814,1−0,88
Antagna totalt8080Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 8 terminer (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,34). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 8 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 8.

Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 8 terminer och legat kvar i 1 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 7 av 8 terminer, minst 0,10 under i 6 och minst 0,20 under i 4.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Tekniskt basår
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202615,03 → 13,59 (−1,44)0,70 → 0,50 (−0,20)
HT 202512,19 → alla behöriga antogs0,25 → alla behöriga antogs
HT 201515,50 → 14,40 (−1,10)0,90 → 0,85 (−0,05)
HT 201415,50 → 14,16 (−1,34)0,80 → 0,65 (−0,15)
HT 201315,50 → 14,10 (−1,40)0,90 → 0,90 (±0)
HT 201215,30 → 13,98 (−1,32)0,60 → 0,50 (−0,10)
HT 201114,00 → alla behöriga antogs0,40 → alla behöriga antogs
HT 201014,00 → alla behöriga antogs0,10 → alla behöriga antogs

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,03) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 25
Tekniskt basår, HT 2026 (10 av 25)
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Campus Valhallavägen · Stockholm 20,151,4012,93 674
Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Campus Flemingsberg · Huddinge 18,331,209,02 521
Jönköping University Tekniskt basår, distans · Jönköping · Distans 18,10–24,0840
Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Lärcentrum Södertälje · Södertälje 17,921,1529,71 010
Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Lärcentrum Norrtälje · Norrtälje 17,851,2538,3613
Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Lärcentrum Nynäshamn · Nynäshamn 17,601,1530,6674
Jönköping University Jönköping 16,21–7,5750
Blekinge tekniska högskola Tekniskt basår, distans · Karlskrona · Distans 14,360,757,0562
Högskolan Väst Trollhättan · Du tittar på den här 13,590,504,8387
Chalmers tekniska högskola Göteborg –1,309,23 973

Om programmet

Om utbildningen Det tekniska basåret ger behörighet att söka till bland annat högskoleingenjörs- och civilingenjörsutbildningar men även andra naturvetenskapliga eller tekniska utbildningar med motsvarande behörighetskrav. Under basåret bygger du steg för steg upp dina kunskaper i kemi, fysik och framför allt matematik, allt för att underlätta fortsatta studier i teknik och naturvetenskap. Basårets matematikkurser motsvarar gymnasieskolans matematik 3c och 4.

Behörighet
Grundläggande behörighet. Du behöver också: Matematik 2a eller Matematik 2b eller Matematik 2c. Eller: Matematik nivå 2a eller Matematik nivå 2b eller Matematik nivå 2c
Examen
Program som inte leder till examen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Väst.

Liknande program vid Högskolan Väst

Alla program vid Högskolan Väst

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod HV-97640

HV-97640 · nationell antagning

387 sökande, 72 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 2 3,5 1 2
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 15,03 45 13,59 47 44
BII Gymnasiebetyg med komplettering 14,98 7 14,1 6 14
HP Högskoleprovet 0,70 26 0,50 26 23
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 42

Vanliga frågor om Tekniskt basår

Vad krävdes för att komma in på Tekniskt basår vid Högskolan Väst HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,59, HP 0,50 och BII 14,1. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Tekniskt basår vid Högskolan Väst?

HT 2026 sökte 387 personer, varav 72 i första hand. 80 antogs, alltså 4,8 sökande per antagen.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Var finns Tekniskt basår mer?

Samma utbildning finns på 25 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor33 %(128)
  • Män67 %(259)
  • 24 år eller yngre79 %304
  • 25–34 år19 %73
  • 35 år eller äldre3 %10
  • Antagna kvinnor30 %(24)
  • Antagna män70 %(56)

Anmälningskod HV-97640. Källa: UHR.