Automation och mekatronik (civilingenjörsprogram)
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · CTH-47000
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 538
- 280 i första hand
- Antagna
- 150
- urval 2
- Reserver
- 339
- Sökande per plats
- 10,3
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,64 | 19,64 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 1,50 | 1,50 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 19,47 | 19,47 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 193 | 150 | −43 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 17 terminer och legat kvar i 8 (median −0,01). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 1 av 17 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.
Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 16 terminer och legat kvar i 13 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 3 av 16 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,64 → 19,64 (±0) | 1,50 → 1,50 (±0) |
| HT 2025 | 19,00 → 19,00 (±0) | 1,45 → 1,45 (±0) |
| HT 2024 | 18,60 → 18,44 (−0,16) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2023 | 18,41 → 18,05 (−0,36) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
| HT 2022 | 18,50 → 18,49 (−0,01) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
| HT 2021 | 18,79 → 18,61 (−0,18) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
| HT 2020 | 18,96 → 18,96 (±0) | – |
| HT 2019 | 19,01 → 19,01 (±0) | – |
| HT 2018 | 18,65 → 18,54 (−0,11) | 1,45 → 1,45 (±0) |
| HT 2017 | 19,09 → 19,01 (−0,08) | 1,45 → 1,45 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,64) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 19,40 | 18,72 |
| HT 2011 | 18,50 | 19,40 |
| HT 2012 | 18,90 | 16,50 |
| HT 2013 | 19,10 | 18,20 |
| HT 2014 | 19,80 | 18,67 |
| HT 2015 | 19,33 | 17,97 |
| HT 2016 | 19,32 | 17,75 |
| HT 2017 | 19,01 | 18,20 |
| HT 2018 | 18,54 | 17,82 |
| HT 2019 | 19,01 | 17,40 |
| HT 2020 | 18,96 | 18,70 |
| HT 2021 | 18,61 | 17,44 |
| HT 2022 | 18,49 | 17,68 |
| HT 2023 | 18,05 | 17,55 |
| HT 2024 | 18,44 | 17,92 |
| HT 2025 | 19,00 | 18,65 |
| HT 2026 | 19,64 | 19,47 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | 1,10 |
| HT 2010 | 1,30 |
| HT 2011 | 1,30 |
| HT 2012 | 1,40 |
| HT 2013 | 1,35 |
| HT 2014 | 1,50 |
| HT 2015 | 1,45 |
| HT 2016 | 1,40 |
| HT 2017 | 1,45 |
| HT 2018 | 1,45 |
| HT 2019 | – |
| HT 2020 | – |
| HT 2021 | 1,25 |
| HT 2022 | 1,20 |
| HT 2023 | 1,25 |
| HT 2024 | 1,35 |
| HT 2025 | 1,45 |
| HT 2026 | 1,50 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 364 | 84 |
| HT 2009 | 583 | 119 |
| HT 2010 | 779 | 140 |
| HT 2011 | 625 | 119 |
| HT 2012 | 664 | 130 |
| HT 2013 | 773 | 138 |
| HT 2014 | 814 | 155 |
| HT 2015 | 841 | 155 |
| HT 2016 | 780 | 153 |
| HT 2017 | 730 | 154 |
| HT 2018 | 736 | 163 |
| HT 2019 | 833 | 190 |
| HT 2020 | 844 | 186 |
| HT 2021 | 999 | 200 |
| HT 2022 | 842 | 165 |
| HT 2023 | 900 | 172 |
| HT 2024 | 1 100 | 222 |
| HT 2025 | 1 409 | 217 |
| HT 2026 | 1 538 | 280 |
Om programmet
Avancerade sensorer och artificiell intelligens påverkar snabbt utvecklingen av nya tekniska produkter. I det här programmet får du verktygen för att kunna leda framtidens teknik i en smartare, billigare och mer miljövänlig riktning.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 4/Matematik E, Fysik 2, Kemi 1, Engelska 6. Eller: Matematik fortsättning nivå 2, Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Engelska nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Chalmers tekniska högskola.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Civilingenjörsyrken inom elektroteknik | 54 200 kr41–75 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som civilingenjör inom elektroteknik vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Chalmers tekniska högskola
- Elektroteknik (civilingenjörsprogram)BI19,64HP1,55Sökande/plats11,1
- Teknisk fysik (civilingenjörsprogram)BI21,58HP1,75Sökande/plats8,7
- Informationsteknik (civilingenjörsprogram)BI17,75HP1,30Sökande/plats7,3
- Datateknik (civilingenjörsprogram)BI18,44HP1,45Sökande/plats7,5
- Mekatronik (högskoleingenjörsprogram)BI18,54HP1,40Sökande/plats14,3
- Maskinteknik (civilingenjörsprogram. Senare del av program, EJ åk 1)BI–HP–Sökande/plats–
- Teknisk kemi (civilingenjörsprogram)BI19,79HP1,50Sökande/plats7,4
- Elektroteknik (högskoleingenjörsprogram)BI18,01HP1,40Sökande/plats14,4
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
CTH-47000 · nationell antagning
1 538 sökande, 280 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APFM Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,64 | 116 | 19,64 | 81 | 287 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,47 | 13 | 19,47 | 13 | 68 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 7 | Alla antogs | 7 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,50 | 31 | 1,50 | 24 | 306 |
| ZBGAR Lärosätets eget urval | Alla antogs | 25 | Alla antogs | 25 | 0 |
CTH-47005 · nationell antagning
Automation och mekatronik (civilingenjörsprogram, senare del av program, EJ åk 1). 5 sökande, 2 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| SDP Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 1 | 0 |
Vanliga frågor om Automation och mekatronik (civilingenjörsprogram)
Vad krävdes för att komma in på Automation och mekatronik (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,64, HP 1,50 och BII 19,47. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Automation och mekatronik (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?
HT 2026 sökte 1 538 personer, varav 280 i första hand. 150 antogs, alltså 10,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Automation och mekatronik (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,64 HT 2026 mot 19 HT 2025. Sökande: 1 538 mot 1 409.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor17 %(266)
- Män83 %(1 272)
- 24 år eller yngre92 %1 420
- 25–34 år6 %99
- 35 år eller äldre1 %19
- Antagna kvinnor15 %(23)
- Antagna män85 %(127)
Anmälningskod CTH-47000. Källa: UHR.