Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · CTH-52000

BIGymnasiebetyg 17,75 av max 22,5 +0,07 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,30 av max 2 −0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 17,99 av max 22,5 +0,36 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
802
102 i första hand
Antagna
110
urval 2
Reserver
144
Sökande per plats
7,3
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)17,7517,75Oförändrad
Högskoleprov (HP)1,301,30Oförändrad
Betyg (BII)17,9917,99Oförändrad
Antagna totalt136110−26

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 17 terminer och legat kvar i 8 (median −0,01). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 3 av 17 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.

Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 17 terminer och legat kvar i 15 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 17 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Informationsteknik (civilingenjörsprogram) (senaste 10 av 19 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202617,75 → 17,75 (±0)1,30 → 1,30 (±0)
HT 202517,68 → 17,68 (±0)1,35 → 1,35 (±0)
HT 202419,25 → 19,15 (−0,10)1,35 → 1,35 (±0)
HT 202319,30 → 19,30 (±0)1,35 → 1,35 (±0)
HT 202219,43 → 19,35 (−0,08)1,35 → 1,35 (±0)
HT 202119,28 → 18,85 (−0,43)1,30 → 1,25 (−0,05)
HT 202019,61 → 19,40 (−0,21)–
HT 201919,64 → 19,64 (±0)–
HT 201819,35 → 19,35 (±0)1,45 → 1,45 (±0)
HT 201719,69 → 19,65 (−0,04)1,50 → 1,50 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,75) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Är du nästa spelutvecklare, interaktionsdesigner eller systemarkitekt? Med en civilingenjörsexamen i informationsteknik arbetar du med att utveckla framtidens programvarusystem. Inom samtliga sektorer i samhället behövs tekniska problemlösare med en känsla för användarnas behov. Utbildningen är för dig som vill vara del av en spännande och attraktiv bransch med många möjligheter.

Omfattning
300 högskolepoäng, ca 5 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 4/Matematik E, Fysik 2, Kemi 1, Engelska 6. Eller: Matematik fortsättning nivå 2, Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Engelska nivå 2
Examen
Civilingenjörsexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Chalmers tekniska högskola.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. 53 500 kr40–73 tkr Storaökar på 5 år
Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. 56 200 kr41–78 tkr Storaökar på 5 år
IT-säkerhetsspecialister 54 900 kr39–79 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Chalmers tekniska högskola

Alla program vid Chalmers tekniska högskola

Alla urvalsgrupper

HT 2026: 2 anmälningskoder

CTH-52000 · nationell antagning

802 sökande, 102 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 1 3,5 1 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,75 94 17,75 70 111
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,99 9 17,99 10 39
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 2 Alla antogs 1 0
HP Högskoleprovet 1,30 25 1,30 23 123
ZBGAR Lärosätets eget urval Alla antogs 5 Alla antogs 5 0

CTH-52005 · nationell antagning

Informationsteknik (civilingenjörsprogram, senare del av program, EJ åk 1). 2 sökande, 0 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
SDP Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0

Vanliga frågor om Informationsteknik (civilingenjörsprogram)

Vad krävdes för att komma in på Informationsteknik (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,75, HP 1,30 och BII 17,99. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Informationsteknik (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?

HT 2026 sökte 802 personer, varav 102 i första hand. 110 antogs, alltså 7,3 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Informationsteknik (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?

Ja, den steg: i BI krävdes 17,75 HT 2026 mot 17,68 HT 2025. Sökande: 802 mot 731.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor26 %(212)
  • Män74 %(590)
  • 24 år eller yngre89 %717
  • 25–34 år9 %70
  • 35 år eller äldre2 %15
  • Antagna kvinnor28 %(31)
  • Antagna män72 %(79)

Anmälningskod CTH-52000. Källa: UHR.