Maskinteknik (civilingenjörsprogram. Senare del av program, EJ åk 1)
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · CTH-55006
Här görs urvalet inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i lärosätets egna urvalsgrupper SDP (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer vilka meriter som räknas och vilken poängskala som gäller, ofta tidigare högskolestudier eller en meritbedömning.
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 36
- 25 i första hand
- Antagna
- 3
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 12
- Bara 3 platser, svår att jämföra
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| SDP | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 2 | 3 | +1 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 19,77 | 19,80 |
| HT 2011 | 19,40 | 19,34 |
| VT 2012 | – | – |
| HT 2012 | 19,70 | 19,00 |
| VT 2013 | – | – |
| HT 2013 | 19,90 | 19,20 |
| HT 2014 | 20,15 | 19,10 |
| HT 2015 | 19,50 | 19,38 |
| HT 2016 | 19,57 | 18,11 |
| VT 2017 | – | – |
| HT 2017 | 18,96 | 19,32 |
| VT 2018 | – | – |
| HT 2018 | 19,06 | 18,91 |
| VT 2019 | – | – |
| HT 2019 | 19,48 | 18,13 |
| VT 2020 | – | – |
| HT 2020 | 19,69 | 19,15 |
| VT 2021 | – | – |
| HT 2021 | 19,23 | 19,58 |
| VT 2022 | – | – |
| HT 2022 | 18,99 | 18,14 |
| VT 2023 | – | – |
| HT 2023 | 19,29 | 19,40 |
| VT 2024 | – | – |
| HT 2024 | 19,64 | 19,35 |
| VT 2025 | – | – |
| HT 2025 | – | – |
| VT 2026 | – | – |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | – |
| HT 2008 | 1,00 |
| VT 2009 | – |
| HT 2009 | 1,30 |
| VT 2010 | – |
| HT 2010 | 1,40 |
| HT 2011 | 1,30 |
| VT 2012 | – |
| HT 2012 | 1,40 |
| VT 2013 | – |
| HT 2013 | 1,40 |
| HT 2014 | 1,45 |
| HT 2015 | 1,50 |
| HT 2016 | 1,45 |
| VT 2017 | – |
| HT 2017 | 1,40 |
| VT 2018 | – |
| HT 2018 | 1,40 |
| VT 2019 | – |
| HT 2019 | – |
| VT 2020 | – |
| HT 2020 | – |
| VT 2021 | – |
| HT 2021 | 1,30 |
| VT 2022 | – |
| HT 2022 | 1,30 |
| VT 2023 | – |
| HT 2023 | 1,35 |
| VT 2024 | – |
| HT 2024 | 1,40 |
| VT 2025 | – |
| HT 2025 | – |
| VT 2026 | – |
SDP: lärosätets eget urval
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | SDP |
|---|---|
| VT 2008 | – |
| HT 2008 | – |
| VT 2009 | – |
| HT 2009 | – |
| VT 2010 | – |
| HT 2010 | – |
| HT 2011 | – |
| VT 2012 | – |
| HT 2012 | – |
| VT 2013 | – |
| HT 2013 | – |
| HT 2014 | – |
| HT 2015 | – |
| HT 2016 | – |
| VT 2017 | 998 |
| HT 2017 | – |
| VT 2018 | Alla antogs |
| HT 2018 | – |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | – |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | – |
| VT 2021 | 998 |
| HT 2021 | – |
| VT 2022 | Alla antogs |
| HT 2022 | – |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | – |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | – |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | 998 |
| VT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 1 078 | 224 |
| VT 2009 | 30 | 11 |
| HT 2009 | 1 438 | 297 |
| VT 2010 | 38 | 11 |
| HT 2010 | 1 622 | 265 |
| HT 2011 | 1 537 | 222 |
| VT 2012 | 46 | 24 |
| HT 2012 | 1 662 | 265 |
| VT 2013 | 34 | 18 |
| HT 2013 | 1 971 | 293 |
| HT 2014 | 2 022 | 295 |
| HT 2015 | 1 861 | 272 |
| HT 2016 | 1 783 | 269 |
| VT 2017 | 39 | 13 |
| HT 2017 | 1 745 | 262 |
| VT 2018 | 31 | 11 |
| HT 2018 | 1 618 | 241 |
| VT 2019 | 33 | 10 |
| HT 2019 | 1 531 | 272 |
| VT 2020 | 44 | 20 |
| HT 2020 | 1 647 | 264 |
| VT 2021 | 30 | 16 |
| HT 2021 | 1 532 | 259 |
| VT 2022 | 38 | 12 |
| HT 2022 | 1 554 | 241 |
| VT 2023 | 23 | 13 |
| HT 2023 | 1 701 | 296 |
| VT 2024 | 16 | 6 |
| HT 2024 | 1 993 | 305 |
| VT 2025 | 22 | 7 |
| HT 2025 | 62 | 30 |
| VT 2026 | 36 | 25 |
Om programmet
- Examen
- Civilingenjörsexamen
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Civilingenjörsyrken inom maskinteknik | 51 800 kr40–70 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som civilingenjör inom maskinteknik vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Chalmers tekniska högskola
- Maskinteknik (civil- och högskoleingenjörsprogram)BI20,16HP1,55Sökande/plats9,1
- Teknisk fysik (civilingenjörsprogram)BI21,58HP1,75Sökande/plats8,7
- Automation och mekatronik (civilingenjörsprogram)BI19,64HP1,50Sökande/plats10,3
- Teknisk kemi (civilingenjörsprogram)BI19,79HP1,50Sökande/plats7,4
- Informationsteknik (civilingenjörsprogram)BI17,75HP1,30Sökande/plats7,3
- Industriell ekonomi (civilingenjörsprogram)BI21,45HP1,75Sökande/plats18,8
- Elektroteknik (civilingenjörsprogram)BI19,64HP1,55Sökande/plats11,1
- Bioteknik (civilingenjörsprogram)BI20,89HP1,60Sökande/plats13,9
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod CTH-55006
CTH-55006 · nationell antagning
36 sökande, 25 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| SDP Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 3 | 0 |
Vanliga frågor om Maskinteknik (civilingenjörsprogram. Senare del av program, EJ åk 1)
Vad krävdes för att komma in på Maskinteknik (civilingenjörsprogram. Senare del av program, EJ åk 1) vid Chalmers tekniska högskola VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs i urvalsgruppen SDP. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Maskinteknik (civilingenjörsprogram. Senare del av program, EJ åk 1) vid Chalmers tekniska högskola?
VT 2026 sökte 36 personer, varav 25 i första hand. 3 antogs, alltså 12 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor33 %(12)
- Män67 %(24)
- 24 år eller yngre67 %24
- 25–34 år33 %12
- 35 år eller äldre0 %0
- Antagna kvinnor0 %(0)
- Antagna män100 %(3)
Anmälningskod CTH-55006. Källa: UHR.