Maskinteknik (civil- och högskoleingenjörsprogram)
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · CTH-44000
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 2 651
- 644 i första hand
- Antagna
- 291
- urval 2
- Reserver
- 581
- Sökande per plats
- 9,1
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,16 | 20,16 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 1,55 | 1,55 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 19,8 | 19,8 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 357 | 291 | −66 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Bara 2 terminer med både urval 1 och urval 2 att jämföra här, så tabellen säger mer än ett genomsnitt.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 20,16 → 20,16 (±0) | 1,55 → 1,55 (±0) |
| HT 2025 | 19,75 → 19,76 (+0,01) | 1,50 → 1,50 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,16) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2025
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2025 | 19,76 | 19,38 |
| HT 2026 | 20,16 | 19,80 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2025 | 1,50 |
| HT 2026 | 1,55 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2025 | 2 447 | 566 |
| HT 2026 | 2 651 | 644 |
Om programmet
Vill du designa och bygga allt från små komponenter till stora system? Med maskinteknik kan du utveckla självkörande fordon, livräddande robotar eller hitta nya sätt att återvinna allt från elektronik till gamla produkter.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 4/Matematik E, Fysik 2, Kemi 1, Engelska 6. Eller: Matematik fortsättning nivå 2, Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Engelska nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Chalmers tekniska högskola.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Civilingenjörsyrken inom maskinteknik | 51 800 kr40–70 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som civilingenjör inom maskinteknik vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Chalmers tekniska högskola
- Teknisk design (civil- och högskoleingenjörsprogram)BI20,14HP1,55Sökande/plats13,8
- Ekonomi och produktionsteknik (högskoleingenjörsprogram)BI19,32HP1,55Sökande/plats14,7
- Maskinteknik (civilingenjörsprogram. Senare del av program, EJ åk 1)BI–HP–Sökande/plats–
- Industriell ekonomi (civilingenjörsprogram)BI21,45HP1,75Sökande/plats18,8
- Automation och mekatronik (civilingenjörsprogram)BI19,64HP1,50Sökande/plats10,3
- Datateknik (civilingenjörsprogram)BI18,44HP1,45Sökande/plats7,5
- Teknisk fysik (civilingenjörsprogram)BI21,58HP1,75Sökande/plats8,7
- ArkitekturBI18,60HP1,35Sökande/plats11,6
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod CTH-44000
CTH-44000 · nationell antagning
2 651 sökande, 644 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,16 | 209 | 20,16 | 154 | 475 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,8 | 25 | 19,8 | 22 | 132 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 9 | Alla antogs | 9 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,55 | 55 | 1,55 | 47 | 512 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| ZBGAR Lärosätets eget urval | 3,58 | 58 | 3,58 | 59 | 20 |
Vanliga frågor om Maskinteknik (civil- och högskoleingenjörsprogram)
Vad krävdes för att komma in på Maskinteknik (civil- och högskoleingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,16, HP 1,55 och BII 19,8. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Maskinteknik (civil- och högskoleingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?
HT 2026 sökte 2 651 personer, varav 644 i första hand. 291 antogs, alltså 9,1 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Maskinteknik (civil- och högskoleingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,16 HT 2026 mot 19,76 HT 2025. Sökande: 2 651 mot 2 447.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor22 %(577)
- Män78 %(2 074)
- 24 år eller yngre94 %2 490
- 25–34 år6 %147
- 35 år eller äldre1 %14
- Antagna kvinnor24 %(69)
- Antagna män76 %(222)
Anmälningskod CTH-44000. Källa: UHR.