Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · CTH-70000

BIGymnasiebetyg 20,14 av max 22,5 −0,66 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,55 av max 2 −0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 20,15 av max 22,5 −0,94 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
1 144
266 i första hand
Antagna
83
urval 2
Reserver
242
Sökande per plats
13,8
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)20,3120,14−0,17
Högskoleprov (HP)1,601,55−0,05
Betyg (BII)20,1520,15Oförändrad
Antagna totalt10283−19

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Bara 2 terminer med både urval 1 och urval 2 att jämföra här, så tabellen säger mer än ett genomsnitt.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Teknisk design (civil- och högskoleingenjörsprogram)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202620,31 → 20,14 (−0,17)1,60 → 1,55 (−0,05)
HT 202520,80 → 20,80 (±0)1,60 → 1,60 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,31) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Genom att sätta användaren i fokus lär du dig att utveckla produkter och innovationer som gör riktig skillnad i människors vardag. Här får du ta dina idéer från skiss till verklighet i en kreativ designprocess. Du får ett helhetsperspektiv på produktutveckling och lär dig att undersöka olika kombinationer av form, material och teknik för att skapa användarvänliga och hållbara produkter som faktiskt kan förändra världen runt dig.

Omfattning
300 högskolepoäng, ca 5 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 4/Matematik E, Fysik 2, Kemi 1, Engelska 6. Eller: Matematik fortsättning nivå 2, Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Engelska nivå 2
Examen
Civilingenjörsexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Chalmers tekniska högskola.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Civilingenjörsyrken inom maskinteknik 51 800 kr40–70 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som civilingenjör inom maskinteknik vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Chalmers tekniska högskola

Alla program vid Chalmers tekniska högskola

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod CTH-70000

CTH-70000 · nationell antagning

1 144 sökande, 266 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 3
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 20,31 58 20,14 43 186
BII Gymnasiebetyg med komplettering 20,15 8 20,15 7 65
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 3 Alla antogs 3 0
HP Högskoleprovet 1,60 15 1,55 12 220
ZBGAR Lärosätets eget urval 3,94 18 3,94 18 13

Vanliga frågor om Teknisk design (civil- och högskoleingenjörsprogram)

Vad krävdes för att komma in på Teknisk design (civil- och högskoleingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,14, HP 1,55 och BII 20,15. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Teknisk design (civil- och högskoleingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?

HT 2026 sökte 1 144 personer, varav 266 i första hand. 83 antogs, alltså 13,8 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Teknisk design (civil- och högskoleingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 20,14 HT 2026 mot 20,8 HT 2025. Sökande: 1 144 mot 1 252.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor52 %(590)
  • Män48 %(554)
  • 24 år eller yngre92 %1 051
  • 25–34 år7 %84
  • 35 år eller äldre1 %9
  • Antagna kvinnor61 %(51)
  • Antagna män39 %(32)

Anmälningskod CTH-70000. Källa: UHR.