Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · CTH-45000

BIGymnasiebetyg 18,60 av max 22,5 −1,15 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,35 av max 2 −0,15 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 20,35 av max 22,5 −0,40 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
1 447
332 i första hand
Antagna
125
urval 2
Reserver
316
Sökande per plats
11,6
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)18,7918,6−0,19
Högskoleprov (HP)1,351,35Oförändrad
Betyg (BII)20,1520,35+0,2
Antagna totalt195125−70

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 13 av 17 terminer och legat kvar i 4 (median −0,04). Gränsen i urval 2 hamnade aldrig 0,25 eller mer under urval 1-gränsen.

Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 inte sjunkit i någon av 19 terminer och legat kvar i 19 (median 0,00). Gränsen i urval 2 hamnade aldrig 0,05 eller mer under urval 1-gränsen.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Arkitektur (senaste 10 av 19 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202618,79 → 18,60 (−0,19)1,35 → 1,35 (±0)
HT 202519,96 → 19,75 (−0,21)1,50 → 1,50 (±0)
HT 202420,73 → 20,52 (−0,21)1,50 → 1,50 (±0)
HT 202321,35 → 21,30 (−0,05)1,60 → 1,60 (±0)
HT 202221,41 → 21,41 (±0)1,65 → 1,65 (±0)
HT 202121,05 → 20,99 (−0,06)1,60 → 1,60 (±0)
HT 202021,04 → 21,00 (−0,04)1,50 → 1,50 (±0)
HT 201920,99 → 20,98 (−0,01)1,60 → 1,60 (±0)
HT 201821,09 → 21,01 (−0,08)1,60 → 1,60 (±0)
HT 201720,80 → 20,78 (−0,02)1,65 → 1,65 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,79) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 4
Arkitektutbildning, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Lunds universitet Lund 20,671,4013,61 197
Kungl. Tekniska högskolan Stockholm 19,351,359,41 351
Chalmers tekniska högskola Göteborg · Du tittar på den här 18,601,3511,61 447
Umeå universitet Arkitektprogrammet · Umeå 17,660,958,5846

Om programmet

Är du intresserad av hur människor bor, hur en bra arbetsplats kan formas och hur våra städer byggs så att de är rättvisa, attraktiva och hållbara? Den här utbildningen är för dig som vill arbeta i team och projektform, och som vill utveckla din förmåga att gestalta den byggda miljön för att bidra till en hållbar utveckling.

Omfattning
300 högskolepoäng, ca 5 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller Matematik 3c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6. Naturkunskap 2 kan ersättas av Kemi 1 och Fysik 1a eller 1b1+1b2. Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller Matematik fortsättning nivå 1c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap nivå 1a2, Engelska nivå 2. Naturkunskap nivå 2 kan ersättas av Kemi nivå 1 och Fysik nivå 1b eller Fysik 1a2
Examen
Arkitektexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Chalmers tekniska högskola.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Arkitekter m.fl. 50 300 kr38–64 tkr –

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Chalmers tekniska högskola

Alla program vid Chalmers tekniska högskola

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod CTH-45000

CTH-45000 · nationell antagning

1 447 sökande, 332 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
AU Lärosätets eget urval Alla antogs 14 Alla antogs 14 0
BF Folkhögskola 4 2 4 1 5
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18,79 130 18,6 72 240
BII Gymnasiebetyg med komplettering 20,15 15 20,35 12 86
HP Högskoleprovet 1,35 34 1,35 26 244
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1

Vanliga frågor om Arkitektur

Vad krävdes för att komma in på Arkitektur vid Chalmers tekniska högskola HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,6, HP 1,35 och BII 20,35. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Arkitektur vid Chalmers tekniska högskola?

HT 2026 sökte 1 447 personer, varav 332 i första hand. 125 antogs, alltså 11,6 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Arkitektur vid Chalmers tekniska högskola?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 18,6 HT 2026 mot 19,75 HT 2025. Sökande: 1 447 mot 1 853.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Arkitektur mer?

Samma utbildning finns på 4 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor65 %(940)
  • Män35 %(507)
  • 24 år eller yngre85 %1 231
  • 25–34 år11 %161
  • 35 år eller äldre4 %55
  • Antagna kvinnor71 %(89)
  • Antagna män29 %(36)

Anmälningskod CTH-45000. Källa: UHR.