Arkitektur och teknik (civilingenjörs- och arkitektprogram)
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · CTH-46000
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 051
- 213 i första hand
- Antagna
- 46
- urval 2
- Reserver
- 195
- Sökande per plats
- 22,8
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,35 | 21,35 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 1,70 | 1,70 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 20,97 | 20,97 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 56 | 46 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 17 terminer och legat kvar i 8 (median −0,05). Gränsen i urval 2 hamnade aldrig 0,25 eller mer under urval 1-gränsen.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 19 terminer, legat kvar i 16 och stigit i 1 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 19 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 21,35 → 21,35 (±0) | 1,70 → 1,70 (±0) |
| HT 2025 | 21,35 → 21,35 (±0) | 1,75 → 1,75 (±0) |
| HT 2024 | 21,61 → 21,61 (±0) | 1,70 → 1,70 (±0) |
| HT 2023 | 21,88 → 21,77 (−0,11) | 1,75 → 1,70 (−0,05) |
| HT 2022 | 22,19 → 21,98 (−0,21) | 1,80 → 1,80 (±0) |
| HT 2021 | 22,19 → 22,08 (−0,11) | 1,80 → 1,80 (±0) |
| HT 2020 | 22,00 → 22,00 (±0) | 1,75 → 1,75 (±0) |
| HT 2019 | 21,98 → 21,93 (−0,05) | 1,80 → 1,80 (±0) |
| HT 2018 | 21,98 → 21,88 (−0,10) | 1,75 → 1,75 (±0) |
| HT 2017 | 21,60 → 21,60 (±0) | 1,80 → 1,80 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 21,35) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 22,21 | 22,50 |
| HT 2011 | 22,30 | 22,50 |
| HT 2012 | 22,00 | 21,60 |
| HT 2013 | 21,91 | 22,35 |
| HT 2014 | 22,10 | 22,30 |
| HT 2015 | 21,72 | 22,50 |
| HT 2016 | 22,40 | 21,72 |
| HT 2017 | 21,60 | 21,35 |
| HT 2018 | 21,88 | 21,96 |
| HT 2019 | 21,93 | 21,20 |
| HT 2020 | 22,00 | 21,61 |
| HT 2021 | 22,08 | 22,20 |
| HT 2022 | 21,98 | 22,10 |
| HT 2023 | 21,77 | 21,72 |
| HT 2024 | 21,61 | 22,19 |
| HT 2025 | 21,35 | 21,52 |
| HT 2026 | 21,35 | 20,97 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,70 |
| HT 2009 | 1,80 |
| HT 2010 | 1,90 |
| HT 2011 | 1,90 |
| HT 2012 | 1,80 |
| HT 2013 | 1,85 |
| HT 2014 | 1,85 |
| HT 2015 | 1,80 |
| HT 2016 | 1,80 |
| HT 2017 | 1,80 |
| HT 2018 | 1,75 |
| HT 2019 | 1,80 |
| HT 2020 | 1,75 |
| HT 2021 | 1,80 |
| HT 2022 | 1,80 |
| HT 2023 | 1,70 |
| HT 2024 | 1,70 |
| HT 2025 | 1,75 |
| HT 2026 | 1,70 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 886 | 211 |
| HT 2009 | 1 241 | 306 |
| HT 2010 | 1 234 | 297 |
| HT 2011 | 1 198 | 318 |
| HT 2012 | 1 253 | 267 |
| HT 2013 | 1 880 | 385 |
| HT 2014 | 1 807 | 367 |
| HT 2015 | 1 660 | 339 |
| HT 2016 | 1 587 | 323 |
| HT 2017 | 1 489 | 323 |
| HT 2018 | 1 495 | 342 |
| HT 2019 | 1 316 | 342 |
| HT 2020 | 1 444 | 377 |
| HT 2021 | 1 658 | 385 |
| HT 2022 | 1 391 | 333 |
| HT 2023 | 1 421 | 343 |
| HT 2024 | 1 191 | 268 |
| HT 2025 | 1 057 | 238 |
| HT 2026 | 1 051 | 213 |
Om programmet
Förena gestaltning med naturvetenskap och teknik i en världsunik utbildning som förbereder dig för en framtid där arbetssätt och digitala designverktyg blir allt mer gränsöverskridande. Det kan vara vid utformning av byggnadsverk med stora spännvidder som broar och arenor, klimatsmarta byggnader eller konsertsalar med höga krav på god akustik, eller vid utveckling av framtidens materialegenskaper och materialuttryck.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 4/Matematik E, Fysik 2, Kemi 1, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6. Eller: Matematik fortsättning nivå 2, Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap nivå 1a2, Engelska nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Chalmers tekniska högskola.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Arkitekter m.fl. | 50 300 kr38–64 tkr | – |
| Civilingenjörsyrken inom bygg och anläggning | 51 300 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Chalmers tekniska högskola
- ArkitekturBI18,60HP1,35Sökande/plats11,6
- Industriell ekonomi (civilingenjörsprogram)BI21,45HP1,75Sökande/plats18,8
- Maskinteknik (civil- och högskoleingenjörsprogram)BI20,16HP1,55Sökande/plats9,1
- Automation och mekatronik (civilingenjörsprogram)BI19,64HP1,50Sökande/plats10,3
- Datateknik (civilingenjörsprogram)BI18,44HP1,45Sökande/plats7,5
- Teknisk fysik (civilingenjörsprogram)BI21,58HP1,75Sökande/plats8,7
- Samhällsbyggnadsteknik (civilingenjörsprogram)BI18,70HP1,40Sökande/plats8,0
- Elektroteknik (civilingenjörsprogram)BI19,64HP1,55Sökande/plats11,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod CTH-46000
CTH-46000 · nationell antagning
1 051 sökande, 213 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APFM Lärosätets eget urval | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 4 | 0 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,35 | 29 | 21,35 | 19 | 163 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,97 | 3 | 20,97 | 3 | 37 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,70 | 8 | 1,70 | 8 | 172 |
| ZBGAR Lärosätets eget urval | 3,45 | 10 | 3,45 | 10 | 2 |
Vanliga frågor om Arkitektur och teknik (civilingenjörs- och arkitektprogram)
Vad krävdes för att komma in på Arkitektur och teknik (civilingenjörs- och arkitektprogram) vid Chalmers tekniska högskola HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,35, HP 1,70 och BII 20,97. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Arkitektur och teknik (civilingenjörs- och arkitektprogram) vid Chalmers tekniska högskola?
HT 2026 sökte 1 051 personer, varav 213 i första hand. 46 antogs, alltså 22,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Arkitektur och teknik (civilingenjörs- och arkitektprogram) vid Chalmers tekniska högskola?
Nej, den var oförändrad: i BI krävdes 21,35 HT 2026 mot 21,35 HT 2025. Sökande: 1 051 mot 1 057.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor52 %(550)
- Män48 %(501)
- 24 år eller yngre91 %954
- 25–34 år7 %78
- 35 år eller äldre2 %19
- Antagna kvinnor52 %(24)
- Antagna män48 %(22)
Anmälningskod CTH-46000. Källa: UHR.