Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · CTH-57000

BIGymnasiebetyg 21,58 av max 22,5 +0,28 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,75 av max 2 +0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 20,94 av max 22,5 +0,15 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
1 452
333 i första hand
Antagna
166
urval 2
Reserver
243
Sökande per plats
8,7
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)21,5821,58Oförändrad
Högskoleprov (HP)1,751,75Oförändrad
Betyg (BII)20,9420,94Oförändrad
Antagna totalt199166−33

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 17 terminer, legat kvar i 5 och stigit i 4 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 2 av 17 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.

Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 1 av 17 terminer och legat kvar i 16 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 1 av 17 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Teknisk fysik (civilingenjörsprogram) (senaste 10 av 19 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202621,58 → 21,58 (±0)1,75 → 1,75 (±0)
HT 202521,30 → 21,30 (±0)1,70 → 1,70 (±0)
HT 202421,44 → 21,25 (−0,19)1,70 → 1,65 (−0,05)
HT 202321,67 → 21,61 (−0,06)1,60 → 1,60 (±0)
HT 202221,77 → 21,72 (−0,05)1,65 → 1,65 (±0)
HT 202121,50 → 21,51 (+0,01)1,65 → 1,65 (±0)
HT 202021,50 → 21,54 (+0,04)–
HT 201921,46 → 21,35 (−0,11)–
HT 201821,35 → 21,25 (−0,10)1,65 → 1,65 (±0)
HT 201721,20 → 21,20 (±0)1,65 → 1,65 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 21,58) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Som civilingenjör i teknisk fysik lär du dig att lösa komplexa problem. Detta i kombination med en stark teoretisk grund i fysik, matematik och teknik kommer att göra dig eftertraktad på arbetsmarknaden. I stort sett alla större teknikföretag har tekniska fysiker i personalstyrkan och då oftast i ledande positioner på forsknings-eller utvecklingsavdelningar.

Omfattning
300 högskolepoäng, ca 5 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 4/Matematik E, Fysik 2, Kemi 1, Engelska 6. Eller: Matematik fortsättning nivå 2, Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Engelska nivå 2
Examen
Civilingenjörsexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Chalmers tekniska högskola.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Övriga civilingenjörsyrken 56 600 kr43–80 tkr –
Fysiker och astronomer 51 200 kr40–68 tkr –

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Chalmers tekniska högskola

Alla program vid Chalmers tekniska högskola

Alla urvalsgrupper

HT 2026: 2 anmälningskoder

CTH-57000 · nationell antagning

1 452 sökande, 333 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
APFM Lärosätets eget urval Alla antogs 51 Alla antogs 50 0
BF Folkhögskola 4 1 4 1 3
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 21,58 95 21,58 71 200
BII Gymnasiebetyg med komplettering 20,94 9 20,94 7 52
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 8 Alla antogs 8 0
HP Högskoleprovet 1,75 25 1,75 19 213
ZBGAR Lärosätets eget urval 4,45 10 4,45 10 9

CTH-57005 · nationell antagning

Teknisk fysik (civilingenjörsprogram, senare del av program, EJ åk 1). 3 sökande, 2 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
- Ingen urvalsgrupp Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0

Vanliga frågor om Teknisk fysik (civilingenjörsprogram)

Vad krävdes för att komma in på Teknisk fysik (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,58, HP 1,75 och BII 20,94. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Teknisk fysik (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?

HT 2026 sökte 1 452 personer, varav 333 i första hand. 166 antogs, alltså 8,7 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Teknisk fysik (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?

Ja, den steg: i BI krävdes 21,58 HT 2026 mot 21,3 HT 2025. Sökande: 1 452 mot 1 299.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor25 %(369)
  • Män75 %(1 083)
  • 24 år eller yngre93 %1 349
  • 25–34 år6 %90
  • 35 år eller äldre1 %13
  • Antagna kvinnor24 %(40)
  • Antagna män76 %(126)

Anmälningskod CTH-57000. Källa: UHR.