Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · CTH-49000

BIGymnasiebetyg 18,44 av max 22,5 −0,05 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,45 av max 2 +0,10 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 18,65 av max 22,5 +0,11 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
1 509
255 i första hand
Antagna
200
urval 2
Reserver
283
Sökande per plats
7,5
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)18,5718,44−0,13
Högskoleprov (HP)1,451,45Oförändrad
Betyg (BII)18,6518,65Oförändrad
Antagna totalt255200−55

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 17 terminer och legat kvar i 11 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 1 av 17 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.

Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 16 terminer och legat kvar i 13 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 3 av 16 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Datateknik (civilingenjörsprogram) (senaste 10 av 18 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202618,57 → 18,44 (−0,13)1,45 → 1,45 (±0)
HT 202518,49 → 18,49 (±0)1,35 → 1,35 (±0)
HT 202419,11 → 18,70 (−0,41)1,40 → 1,40 (±0)
HT 202319,69 → 19,45 (−0,24)1,40 → 1,40 (±0)
HT 202219,48 → 19,38 (−0,10)1,40 → 1,40 (±0)
HT 202119,27 → 19,05 (−0,22)1,35 → 1,30 (−0,05)
HT 202019,18 → 19,18 (±0)–
HT 201919,43 → 19,43 (±0)–
HT 201819,16 → 19,06 (−0,10)1,50 → 1,45 (−0,05)
HT 201719,08 → 19,08 (±0)1,50 → 1,50 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,57) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Datateknik vävs in nästan överallt och det är svårt att tänka sig ett liv utan datatekniska produkter och tjänster. Digitala kommunikationsplattformar, smarta mobiltelefoner och små digitala system för övervakning och styrning är bara några exempel på vad som idag anses vara självklara delar av vårt samhälle. För en användare räcker det att tekniken fungerar och ser bra ut, men i bakgrunden måste någon planera, utveckla och underhålla de hårdvaru- eller programvarubaserade idéerna och systemen.

Omfattning
300 högskolepoäng, ca 5 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 4/Matematik E, Fysik 2, Kemi 1, Engelska 6. Eller: Matematik fortsättning nivå 2, Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Engelska nivå 2
Examen
Civilingenjörsexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Chalmers tekniska högskola.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. 53 500 kr40–73 tkr Storaökar på 5 år
Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. 56 200 kr41–78 tkr Storaökar på 5 år
IT-säkerhetsspecialister 54 900 kr39–79 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Chalmers tekniska högskola

Alla program vid Chalmers tekniska högskola

Alla urvalsgrupper

HT 2026: 2 anmälningskoder

CTH-49000 · nationell antagning

1 509 sökande, 255 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 1 4 1 3
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18,57 174 18,44 130 227
BII Gymnasiebetyg med komplettering 18,65 18 18,65 15 66
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 5 Alla antogs 4 0
HP Högskoleprovet 1,45 45 1,45 38 244
ZBGAR Lärosätets eget urval Alla antogs 12 Alla antogs 12 0

CTH-49005 · nationell antagning

Datateknik (civilingenjörsprogram, senare del av program, EJ åk 1). 4 sökande, 3 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
SDP Lärosätets eget urval Alla antogs 3 Alla antogs 3 0

Vanliga frågor om Datateknik (civilingenjörsprogram)

Vad krävdes för att komma in på Datateknik (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,44, HP 1,45 och BII 18,65. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Datateknik (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?

HT 2026 sökte 1 509 personer, varav 255 i första hand. 200 antogs, alltså 7,5 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Datateknik (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 18,44 HT 2026 mot 18,49 HT 2025. Sökande: 1 509 mot 1 514.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor20 %(303)
  • Män80 %(1 206)
  • 24 år eller yngre89 %1 346
  • 25–34 år9 %140
  • 35 år eller äldre2 %23
  • Antagna kvinnor19 %(37)
  • Antagna män81 %(163)

Anmälningskod CTH-49000. Källa: UHR.