Arkitektutbildning
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · KTH-32100
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 351
- 433 i första hand
- Antagna
- 143
- urval 2
- Reserver
- 308
- Sökande per plats
- 9,4
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,63 | 19,35 | −1,28 |
| Högskoleprov (HP) | 1,40 | 1,35 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 20,63 | 20 | −0,63 |
| Antagna totalt | 143 | 143 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 17 terminer och legat kvar i 8 (median −0,04). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 5 av 17 terminer, minst 0,50 under i 3 och minst 1,00 under i 1.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 19 terminer och legat kvar i 14 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 19 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 20,63 → 19,35 (−1,28) | 1,40 → 1,35 (−0,05) |
| HT 2025 | 20,65 → 20,00 (−0,65) | 1,45 → 1,40 (−0,05) |
| HT 2024 | 21,40 → 20,94 (−0,46) | 1,55 → 1,50 (−0,05) |
| HT 2023 | 21,61 → 21,20 (−0,41) | 1,55 → 1,50 (−0,05) |
| HT 2022 | 21,51 → 21,51 (±0) | 1,60 → 1,60 (±0) |
| HT 2021 | 21,21 → 21,21 (±0) | 1,55 → 1,55 (±0) |
| HT 2020 | 21,25 → 21,15 (−0,10) | 1,55 → 1,50 (−0,05) |
| HT 2019 | 21,30 → 21,30 (±0) | 1,55 → 1,55 (±0) |
| HT 2018 | 21,35 → 21,35 (±0) | 1,60 → 1,60 (±0) |
| HT 2017 | 21,28 → 21,20 (−0,08) | 1,65 → 1,65 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,63) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 22,00 | 22,31 |
| HT 2011 | 21,90 | 22,10 |
| HT 2012 | 21,90 | 21,81 |
| HT 2013 | 21,78 | 22,10 |
| HT 2014 | 21,70 | 21,46 |
| HT 2015 | 21,73 | 22,07 |
| HT 2016 | 22,10 | 21,92 |
| HT 2017 | 21,20 | 21,63 |
| HT 2018 | 21,35 | 21,40 |
| HT 2019 | 21,30 | 21,51 |
| HT 2020 | 21,15 | 21,50 |
| HT 2021 | 21,21 | 21,70 |
| HT 2022 | 21,51 | 21,54 |
| HT 2023 | 21,20 | 21,83 |
| HT 2024 | 20,94 | 21,30 |
| HT 2025 | 20,00 | 20,78 |
| HT 2026 | 19,35 | 20,00 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,70 |
| HT 2009 | 1,80 |
| HT 2010 | 1,80 |
| HT 2011 | 1,80 |
| HT 2012 | 1,70 |
| HT 2013 | 1,70 |
| HT 2014 | 1,70 |
| HT 2015 | 1,70 |
| HT 2016 | 1,65 |
| HT 2017 | 1,65 |
| HT 2018 | 1,60 |
| HT 2019 | 1,55 |
| HT 2020 | 1,50 |
| HT 2021 | 1,55 |
| HT 2022 | 1,60 |
| HT 2023 | 1,50 |
| HT 2024 | 1,50 |
| HT 2025 | 1,40 |
| HT 2026 | 1,35 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 1 906 | 686 |
| HT 2009 | 2 530 | 843 |
| HT 2010 | 2 668 | 956 |
| HT 2011 | 2 975 | 959 |
| HT 2012 | 2 896 | 968 |
| HT 2013 | 3 080 | 1 010 |
| HT 2014 | 2 935 | 880 |
| HT 2015 | 2 623 | 852 |
| HT 2016 | 2 773 | 884 |
| HT 2017 | 2 692 | 908 |
| HT 2018 | 2 629 | 938 |
| HT 2019 | 2 190 | 836 |
| HT 2020 | 2 823 | 1 103 |
| HT 2021 | 3 072 | 1 144 |
| HT 2022 | 2 818 | 1 043 |
| HT 2023 | 2 600 | 989 |
| HT 2024 | 2 190 | 823 |
| HT 2025 | 1 706 | 586 |
| HT 2026 | 1 351 | 433 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 4| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 20,67 | 1,40 | 13,6 | 1 197 |
| Kungl. Tekniska högskolan Stockholm · Du tittar på den här | 19,35 | 1,35 | 9,4 | 1 351 |
| Chalmers tekniska högskola Arkitektur · Göteborg | 18,60 | 1,35 | 11,6 | 1 447 |
| Umeå universitet Arkitektprogrammet · Umeå | 17,66 | 0,95 | 8,5 | 846 |
Om programmet
Arkitektutbildningen på KTH ger dig färdigheter inom ett område som verkar mellan konst och vetenskap. Som arkitekt utvecklar du framtidens konstruktioner och miljöer för ett socialt och ekologiskt hållbart samhälle. Utbildningen uppfyller EU:s yrkeskvalifikationsdirektiv vilket gör att du kan jobba internationellt efter examen. Arkitektur handlar om allt mänskligt byggande och formgivande av miljön runt omkring oss.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik fortsättning nivå 1b eller Matematik fortsättning nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap nivå 1a2, Naturkunskap nivå 2. Naturkunskap nivå 2 kan ersättas med kurserna Kemi nivå 1 samt Fysik nivå 1b eller Fysik nivå 1a2. Eller: Matematik 3b eller Matematik 3c, Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2, Naturkunskap 2. Naturkunskap 2 kan ersättas med kurserna Kemi 1, Fysik 1a eller Fysik 1b1+1b2
- Examen
- Arkitektexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Kungl. Tekniska högskolan.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Arkitekter m.fl. | 50 300 kr38–64 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomiBI21,82HP1,80Sökande/plats18,6
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknikBI20,72HP1,55Sökande/plats15,8
- Civilingenjörsutbildning öppen ingångBI21,41HP1,70Sökande/plats23,3
- Civilingenjörsutbildning i datateknikBI20,57HP1,55Sökande/plats10,0
- Civilingenjörsutbildning i teknisk fysikBI22,40HP1,80Sökande/plats13,3
- Masterprogram, maskininlärningBI–HP–Sökande/plats28,6
- Civilingenjörsutbildning i elektroteknikBI21,15HP1,60Sökande/plats17,2
- Civilingenjörsutbildning i design och produktframtagningBI19,90HP1,50Sökande/plats11,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KTH-32100
KTH-32100 · nationell antagning
1 351 sökande, 433 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AU2 Lärosätets eget urval | Alla antogs | 36 | Alla antogs | 34 | 0 |
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 7 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,63 | 43 | 19,35 | 44 | 225 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,63 | 9 | 20 | 10 | 92 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,40 | 52 | 1,35 | 53 | 230 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Arkitektutbildning
Vad krävdes för att komma in på Arkitektutbildning vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,35, HP 1,35 och BII 20. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Arkitektutbildning vid Kungl. Tekniska högskolan?
HT 2026 sökte 1 351 personer, varav 433 i första hand. 143 antogs, alltså 9,4 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Arkitektutbildning vid Kungl. Tekniska högskolan?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 19,35 HT 2026 mot 20 HT 2025. Sökande: 1 351 mot 1 706.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Arkitektutbildning mer?
Samma utbildning finns på 4 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor61 %(818)
- Män39 %(533)
- 24 år eller yngre80 %1 082
- 25–34 år14 %187
- 35 år eller äldre6 %82
- Antagna kvinnor52 %(74)
- Antagna män48 %(69)
Anmälningskod KTH-32100. Källa: UHR.