Civilingenjörsutbildning öppen ingång
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · KTH-32115
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 2 093
- 248 i första hand
- Antagna
- 90
- urval 2
- Reserver
- 527
- Sökande per plats
- 23,3
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,61 | 21,41 | −0,2 |
| Högskoleprov (HP) | 1,75 | 1,70 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 21,35 | 21,35 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 90 | 90 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 17 terminer, legat kvar i 6 och stigit i 3 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 3 av 17 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 19 terminer, legat kvar i 15 och stigit i 1 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 3 av 19 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 21,61 → 21,41 (−0,20) | 1,75 → 1,70 (−0,05) |
| HT 2025 | 21,30 → 21,00 (−0,30) | 1,65 → 1,65 (±0) |
| HT 2024 | 20,94 → 20,63 (−0,31) | 1,55 → 1,55 (±0) |
| HT 2023 | 20,68 → 20,31 (−0,37) | 1,50 → 1,45 (−0,05) |
| HT 2022 | 20,63 → 20,47 (−0,16) | 1,50 → 1,50 (±0) |
| HT 2021 | 20,68 → 20,68 (±0) | 1,50 → 1,50 (±0) |
| HT 2020 | 20,57 → 20,60 (+0,03) | 1,45 → 1,45 (±0) |
| HT 2019 | 20,21 → 20,21 (±0) | 1,45 → 1,45 (±0) |
| HT 2018 | 19,84 → 19,74 (−0,10) | 1,45 → 1,45 (±0) |
| HT 2017 | 20,05 → 20,05 (±0) | 1,50 → 1,50 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 21,61) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 19,59 | 19,20 |
| HT 2011 | 20,30 | 19,40 |
| HT 2012 | 20,50 | 19,87 |
| HT 2013 | 20,20 | 20,00 |
| HT 2014 | 20,14 | 19,36 |
| HT 2015 | 19,60 | 18,80 |
| HT 2016 | 20,25 | 18,73 |
| HT 2017 | 20,05 | 19,32 |
| HT 2018 | 19,74 | 19,12 |
| HT 2019 | 20,21 | 19,38 |
| HT 2020 | 20,60 | 20,00 |
| HT 2021 | 20,68 | 19,87 |
| HT 2022 | 20,47 | 20,55 |
| HT 2023 | 20,31 | 20,06 |
| HT 2024 | 20,63 | 20,78 |
| HT 2025 | 21,00 | 21,04 |
| HT 2026 | 21,41 | 21,35 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,10 |
| HT 2009 | 1,30 |
| HT 2010 | 1,30 |
| HT 2011 | 1,40 |
| HT 2012 | 1,50 |
| HT 2013 | 1,45 |
| HT 2014 | 1,50 |
| HT 2015 | 1,50 |
| HT 2016 | 1,50 |
| HT 2017 | 1,50 |
| HT 2018 | 1,45 |
| HT 2019 | 1,45 |
| HT 2020 | 1,45 |
| HT 2021 | 1,50 |
| HT 2022 | 1,50 |
| HT 2023 | 1,45 |
| HT 2024 | 1,55 |
| HT 2025 | 1,65 |
| HT 2026 | 1,70 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 1 024 | 139 |
| HT 2009 | 1 488 | 201 |
| HT 2010 | 1 489 | 182 |
| HT 2011 | 1 721 | 191 |
| HT 2012 | 2 211 | 221 |
| HT 2013 | 2 242 | 252 |
| HT 2014 | 2 385 | 226 |
| HT 2015 | 2 401 | 264 |
| HT 2016 | 2 399 | 266 |
| HT 2017 | 1 999 | 212 |
| HT 2018 | 1 871 | 172 |
| HT 2019 | 1 516 | 180 |
| HT 2020 | 1 896 | 215 |
| HT 2021 | 1 925 | 202 |
| HT 2022 | 1 829 | 214 |
| HT 2023 | 1 780 | 204 |
| HT 2024 | 2 154 | 262 |
| HT 2025 | 2 164 | 264 |
| HT 2026 | 2 093 | 248 |
Om programmet
Öppen ingång civilingenjör på KTH är perfekt för dig som vill läsa till civilingenjör men inte vet vilken inriktning som passar dig bäst. Utbildningen ger dig valmöjlighet och garanti att få läsa vid en av KTH:s civilingenjörsutbildningar. Under ett läsår studerar du grundläggande ingenjörsämnen och bekantar dig med civilingenjörsprogrammen, innan du till år två väljer din inriktning.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2. Eller: Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Kungl. Tekniska högskolan.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga civilingenjörsyrken | 56 600 kr43–80 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknikBI20,72HP1,55Sökande/plats15,8
- Civilingenjörsutbildning i datateknikBI20,57HP1,55Sökande/plats10,0
- Civilingenjörsutbildning i elektroteknikBI21,15HP1,60Sökande/plats17,2
- Civilingenjörsutbildning i farkostteknikBI21,04HP1,60Sökande/plats13,7
- Civilingenjörsutbildning i samhällsbyggnadBI18,70HP1,35Sökande/plats7,4
- Civilingenjörsutbildning i bioteknikBI20,42HP1,50Sökande/plats13,0
- Civilingenjörsutbildning i informationsteknikBI20,00HP1,45Sökande/plats14,7
- Civilingenjörsutbildning i materialdesignBI19,27HP1,45Sökande/plats15,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KTH-32115
KTH-32115 · nationell antagning
2 093 sökande, 248 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,61 | 44 | 21,41 | 44 | 403 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,35 | 8 | 21,35 | 8 | 134 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,75 | 25 | 1,70 | 25 | 478 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| T10 Lärosätets eget urval | 195 | 11 | 195 | 11 | 22 |
| T20 Lärosätets eget urval | 80 | 1 | 80 | 1 | 2 |
Vanliga frågor om Civilingenjörsutbildning öppen ingång
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning öppen ingång vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,41, HP 1,70 och BII 21,35. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjörsutbildning öppen ingång vid Kungl. Tekniska högskolan?
HT 2026 sökte 2 093 personer, varav 248 i första hand. 90 antogs, alltså 23,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjörsutbildning öppen ingång vid Kungl. Tekniska högskolan?
Ja, den steg: i BI krävdes 21,41 HT 2026 mot 21 HT 2025. Sökande: 2 093 mot 2 164.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor31 %(641)
- Män69 %(1 452)
- 24 år eller yngre90 %1 887
- 25–34 år8 %170
- 35 år eller äldre2 %36
- Antagna kvinnor29 %(26)
- Antagna män71 %(64)
Anmälningskod KTH-32115. Källa: UHR.