Masterprogram, maskininlärning
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 1 · KTH-E0421
Här görs urvalet inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i lärosätets egna urvalsgrupper AVG (lärosätets eget urval), BEFR (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer vilka meriter som räknas och vilken poängskala som gäller, ofta tidigare högskolestudier eller en meritbedömning.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 1; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 744
- 971 i första hand
- Antagna
- 61
- urval 1
- Reserver
- 790
- Sökande per plats
- 28,6
- Extrem konkurrens
Antagningspoäng och söktryck sedan 2010
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
AVG: lärosätets eget urval
Visa som tabell
| Termin | AVG |
|---|---|
| HT 2010 | – |
| HT 2011 | – |
| HT 2012 | – |
| HT 2013 | – |
| HT 2014 | – |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | 24,00 |
| HT 2017 | 47 |
| HT 2018 | 60 |
| HT 2019 | 54 |
| HT 2020 | 62 |
| HT 2021 | 61 |
| HT 2022 | 66 |
| HT 2023 | 70 |
| HT 2024 | 65 |
| HT 2025 | 65 |
| HT 2026 | 65 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2010 | 301 | 137 |
| HT 2011 | 81 | 36 |
| HT 2012 | 118 | 67 |
| HT 2013 | 150 | 87 |
| HT 2014 | 178 | 87 |
| HT 2015 | 265 | 147 |
| HT 2016 | 439 | 263 |
| HT 2017 | 868 | 544 |
| HT 2018 | 1 231 | 828 |
| HT 2019 | 1 237 | 799 |
| HT 2020 | 1 493 | 893 |
| HT 2021 | 1 517 | 899 |
| HT 2022 | 1 376 | 773 |
| HT 2023 | 1 398 | 760 |
| HT 2024 | 1 487 | 790 |
| HT 2025 | 1 711 | 940 |
| HT 2026 | 1 744 | 971 |
Om programmet
I takt med att mängden data i världen växer, ökar också efterfrågan på ingenjörer och forskare med kunskaper i maskinprogrammering. Vetenskapen används ofta i applikationer där sensordata bearbetas - automatisk talhantering, datorseende eller behandlingen av radarsignaler - och inom områden där information hämtas från stora mängder data (internetsökningar är här det mest uppenbara), men stora datamängder förekommer inom många områden, såsom ekonomi, medicin, meteorologi, geovetenskap och…
- Omfattning
- 120 högskolepoäng, ca 2 år
- Examen
- Masterexamen
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Kungl. Tekniska högskolan.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Övriga IT-specialister | 55 600 kr41–76 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomiBI21,82HP1,80Sökande/plats18,6
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknikBI20,72HP1,55Sökande/plats15,8
- Civilingenjörsutbildning öppen ingångBI21,41HP1,70Sökande/plats23,3
- Civilingenjörsutbildning i datateknikBI20,57HP1,55Sökande/plats10,0
- Civilingenjörsutbildning i teknisk fysikBI22,40HP1,80Sökande/plats13,3
- Civilingenjörsutbildning i elektroteknikBI21,15HP1,60Sökande/plats17,2
- Civilingenjörsutbildning i design och produktframtagningBI19,90HP1,50Sökande/plats11,9
- Civilingenjörsutbildning i farkostteknikBI21,04HP1,60Sökande/plats13,7
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KTH-E0421
KTH-E0421 · masterantagning
1 744 sökande, 971 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AVG Lärosätets eget urval | 65 | 39 | – | – | 487 |
| BEFR Lärosätets eget urval | 68 | 22 | – | – | 303 |
Vanliga frågor om Masterprogram, maskininlärning
Vad krävdes för att komma in på Masterprogram, maskininlärning vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
HT 2026 (urval 1) var gränsen AVG 65 och BEFR 68. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Masterprogram, maskininlärning vid Kungl. Tekniska högskolan?
HT 2026 sökte 1 744 personer, varav 971 i första hand. 61 antogs, alltså 28,6 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Masterprogram, maskininlärning vid Kungl. Tekniska högskolan?
Nej, den var oförändrad: i AVG krävdes 65 HT 2026 mot 65 HT 2025. Sökande: 1 744 mot 1 711.
Hur görs urvalet till Masterprogram, maskininlärning vid Kungl. Tekniska högskolan?
Urvalet görs inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i AVG (lärosätets eget urval), BEFR (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer själv vilka meriter som räknas och poängskalan; se lärosätets egen sida för detaljer.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor26 %(446)
- Män74 %(1 298)
- 24 år eller yngre55 %960
- 25–34 år39 %673
- 35 år eller äldre6 %111
- Antagna kvinnor21 %(13)
- Antagna män79 %(48)
Anmälningskod KTH-E0421. Källa: UHR.