Affärsutveckling och entreprenörskap inom samhällsbyggnadsteknik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · CTH-60000
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 054
- 203 i första hand
- Antagna
- 77
- urval 2
- Reserver
- 186
- Sökande per plats
- 13,7
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,65 | 17,65 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 1,25 | 1,25 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 18,42 | 18,42 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 116 | 77 | −39 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2015 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 12 terminer, legat kvar i 4 och stigit i 1 (median −0,03). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 2 av 12 terminer, minst 0,50 under i 1 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2015 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 inte sjunkit i någon av 12 terminer och legat kvar i 12 (median 0,00). Gränsen i urval 2 hamnade aldrig 0,05 eller mer under urval 1-gränsen.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,65 → 17,65 (±0) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2025 | 17,45 → 17,40 (−0,05) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2024 | 17,33 → 17,14 (−0,19) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2023 | 17,86 → 17,52 (−0,34) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2022 | 17,82 → 17,82 (±0) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2021 | 17,60 → 17,59 (−0,01) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2020 | 17,99 → 17,94 (−0,05) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2019 | 17,47 → 17,47 (±0) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2018 | 17,56 → 17,70 (+0,14) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2017 | 17,76 → 17,70 (−0,06) | 1,20 → 1,20 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,65) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2015
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2015 | 18,90 | 20,33 |
| HT 2016 | 18,20 | 18,93 |
| HT 2017 | 17,70 | 18,19 |
| HT 2018 | 17,70 | 18,15 |
| HT 2019 | 17,47 | 17,39 |
| HT 2020 | 17,94 | 18,75 |
| HT 2021 | 17,59 | 18,70 |
| HT 2022 | 17,82 | 18,18 |
| HT 2023 | 17,52 | 18,07 |
| HT 2024 | 17,14 | 18,30 |
| HT 2025 | 17,40 | 18,85 |
| HT 2026 | 17,65 | 18,42 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2015 | 1,30 |
| HT 2016 | 1,30 |
| HT 2017 | 1,20 |
| HT 2018 | 1,15 |
| HT 2019 | 1,15 |
| HT 2020 | 1,10 |
| HT 2021 | 1,15 |
| HT 2022 | 1,15 |
| HT 2023 | 1,10 |
| HT 2024 | 1,10 |
| HT 2025 | 1,15 |
| HT 2026 | 1,25 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2015 | 598 | 110 |
| HT 2016 | 494 | 97 |
| HT 2017 | 428 | 77 |
| HT 2018 | 427 | 84 |
| HT 2019 | 461 | 107 |
| HT 2020 | 637 | 132 |
| HT 2021 | 818 | 131 |
| HT 2022 | 774 | 149 |
| HT 2023 | 795 | 133 |
| HT 2024 | 839 | 166 |
| HT 2025 | 894 | 171 |
| HT 2026 | 1 054 | 203 |
Om programmet
Affärsutveckling och entreprenörskap inom samhällsbyggnadsteknik förbereder dig framför allt på att utveckla affärsverksamheter inom bygg- och fastighetssektorn. Här ges du möjlighet att bli projektledare, affärsutvecklare, samhällsplanerare, arbetsledare eller att arbeta med utveckling av fastigheter.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller Matematik 3c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6. Naturkunskap 2 kan ersättas av Kemi 1 och Fysik 1a eller 1b1+1b2. Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller Matematik fortsättning nivå 1c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap nivå 1a2, Engelska nivå 2. Naturkunskap nivå 2 kan ersättas av Kemi nivå 1 och Fysik nivå 1b eller Fysik nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Chalmers tekniska högskola.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Ingenjörer och tekniker inom bygg och anläggning | 49 400 kr38–65 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som ingenjör och tekniker inom bygg och anläggning vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Chalmers tekniska högskola
- Industriell ekonomi (civilingenjörsprogram)BI21,45HP1,75Sökande/plats18,8
- Internationell logistikBI17,34HP1,20Sökande/plats9,2
- Maskinteknik (civil- och högskoleingenjörsprogram)BI20,16HP1,55Sökande/plats9,1
- Automation och mekatronik (civilingenjörsprogram)BI19,64HP1,50Sökande/plats10,3
- Datateknik (civilingenjörsprogram)BI18,44HP1,45Sökande/plats7,5
- Teknisk fysik (civilingenjörsprogram)BI21,58HP1,75Sökande/plats8,7
- ArkitekturBI18,60HP1,35Sökande/plats11,6
- Samhällsbyggnadsteknik (civilingenjörsprogram)BI18,70HP1,40Sökande/plats8,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod CTH-60000
CTH-60000 · nationell antagning
1 054 sökande, 203 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 1 | 3,5 | 1 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,65 | 80 | 17,65 | 50 | 143 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,42 | 13 | 18,42 | 10 | 51 |
| HP Högskoleprovet | 1,25 | 22 | 1,25 | 16 | 149 |
Vanliga frågor om Affärsutveckling och entreprenörskap inom samhällsbyggnadsteknik
Vad krävdes för att komma in på Affärsutveckling och entreprenörskap inom samhällsbyggnadsteknik vid Chalmers tekniska högskola HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,65, HP 1,25 och BII 18,42. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Affärsutveckling och entreprenörskap inom samhällsbyggnadsteknik vid Chalmers tekniska högskola?
HT 2026 sökte 1 054 personer, varav 203 i första hand. 77 antogs, alltså 13,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Affärsutveckling och entreprenörskap inom samhällsbyggnadsteknik vid Chalmers tekniska högskola?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,65 HT 2026 mot 17,4 HT 2025. Sökande: 1 054 mot 894.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor48 %(506)
- Män52 %(548)
- 24 år eller yngre89 %942
- 25–34 år9 %92
- 35 år eller äldre2 %20
- Antagna kvinnor55 %(42)
- Antagna män45 %(35)
Anmälningskod CTH-60000. Källa: UHR.